Sitede Kapsamlı Arama Nasıl Yapılır ?


Okurlarının muazzam katkısı sayesinde, Hava Delisinin Not Defteri‘ne her geçen gün daha fazla bilgi yığılıyor. Blogun standart arama olanakları kısıtlı olduğu için, tüm yazılarda ve yorumlarda (Atış Serbest dahil) en kapsamlı şekilde nasıl arama yapabileceğinizi ve istediğiniz bilgiye nasıl ulaşabileceğinizi bu sayfada anlatıyorum.

Arama için bu linki kullanın. Çıkacak sayfada, arama çubuğunun altında Search into diye küçük bir yazı göreceksiniz. Eğer yazıların asıl metnini aramak istiyorsanız posts ibaresini, yorumları aramak istiyorsanız comments ibaresini seçin, ve sağ taraftaki Search düğmesine basın. Aramayı 3-4 defa tekrarlamanızda fayda var, bazen sebepsiz biçimde sıfır sonuç ya da çıkması gerekenden az sonuç çıkabiliyor.

Örnek: dağlar yağış diye, comments‘i seçerek arama yaptınız, çünkü Atış Serbest‘in hepsi yorumlardan oluşuyor ve dağlardaki yağışla ilgili merak ettiğiniz şeyler var. Search‘e ilk tıkladığınızda bir şey çıkmadı, ikinci tıkladığınızda 20 civarı sonuç çıktı. İkinci sonuçta Atış Serbest‘i gördünüz, üzerine tıkladığınızda çihiro‘nun ilgili bir yorumunu, onun üzerinde asıl sorusunu, hepsinin altında da benim verdiğim cevapları göreceksiniz.

Çıkacak sonuçlar bütün WordPress bloglarını kapsayacaktır. Arama sonucunun hemen altında yazının ya da yorumun bu bloga ait olup olmadığı zaten yazar. Eğer yorumları arattıysanız, sonucun başlığına tıklamanız sizi ilgili yazının (ya da Atış Serbest‘in) ilgili yorumuna götürecek. Asıl metinleri aratmanız durumunda ise sonucun başlığına tıklayınca ilgili yazıya yönlendirileceksiniz. Diyeceksiniz ki hem yazıları hem yorumları aynı anda aratsak olmuyor mu? Ne yazık ki olmuyor, WordPress bu soruna bir çözüm bulabilmiş değil. Ayrıca, Google nedense yorumları aramıyor, bu büyük bir eksiklik.

Sorunuz ya da öneriniz varsa lütfen bu sayfaya yorum olarak ekleyin.

Reklam

Sitede Kapsamlı Arama Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 düşünce

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s