22-30 Ocak 2006


Uzun süreli kar yağışlarının ardından şiddetli soğukların görüldüğü bu dönem çok yakın tarihin efsanelerinden biridir, Eskişehir’de kar örtüsünün de etkisiyle gündüz sıcaklığının -15 derecenin üzerine çıkamadığı olmuştur.

22-30 Ocak 2006” üzerine 10 düşünce

 1. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

  Kozyatağı’nda şu an oturduğum eve o Ocak ayının başında yeni taşınmıştık. Eski oturduğum ev, yine aynı bölgede ama E-5’e daha yakın yükselti olarak ta yaklaşık 40 m. daha yukarıdaydı. Birbirlerine çok yakın olmalarına rağmen (iki evin arası 500 m ya vardır ya da yoktur) taşınmadan bir kaç gün önce yağan kar eski evimizin bahçesinde çimenlerin üzerinde tutmuşken, 5 dakika sonra yeni eve geldiğimde, hiç bir şeyin olmaması canımı çok sıkmıştı. Kar açısından zaten çok sıkıntılı bir bölgede otururken, şimdi daha da kötü şartlara geçmekteydik.
  Neyse ki yeni ve taşındıktan sonra 22 Ocak’ta gelen sistem moralimi düzeltmişti. Kar 3 gün neredeyse hiç durmadan yağdı ve yerde yaklaşık 20 cm örtü bıraktı. sonra yıllarca Kadıköy yakasında bu denli örtü bırakan kar hatırlamıyorum ta ki, 2015 Şubat sistemine kadar…

  Cevapla
 2. çerkez Yazıyı Yazan

  Ben o sistemde Çan’da oturuyordum Çan’da o zaman 1 metreyi rahat geçmişti bellme geliyordu. Zaten Çan taraflarıni bilenler daha iyi anlar beni

  Cevapla
 3. ALKIM Yazıyı Yazan

  18 yaş üstü Çanakkale’de yaşayan/yaşamış kime sorsanız 2004 ve 2006′yı hatırlar ve orta yaşın üstü çoğunluk da ilk sıralara koyar. Alper Bey’in bahsettiği mum ve jeneratör mevzuları şehir efsanesi gibi algılanmasın, bir çok şahidi olan gerçeklerdir. 2004′de petshop işleten arkadaşım hayvanlarını kaybetmemek için fırtınanın 2. gününde 1000 TL’lik jenaratöre 2.500 TL vermek zorunda kalmıştı. Karaborsacılığın ve şerefsizliğin tavan yaptığı günler kısacası. http://web.firat.edu.tr/sosyalbil/dergi/arsiv/cilt18/sayi1/43-70.pdf linkinde görebileceğiniz Vedat Çalışkan ve Faize Sarış’a ait (muhtemelen) tez çalışmasından bir alıntı: “Çanakkale’de en yüksek kar kalınlıgı, 26 Ocak 2006’da 63 cm olarak ölçülmüstür. Çanakkale’de 2004 ve 2006 yılllarında afet ölçeginde etkili olan kar fırtınalarının elektrik, su, haberleşme ve iletişim kesintilerine yol açması, yolların ulaşıma kapanması ve ısınma sorunları nedeniyle kentteki yurttaşlarla birlikte öğrenciler de olumsuz etkilenmiştir. Sağlık durumlarını etkileyen koşullar arasında öğrencilerin meteorolojik koşulları ilk sıraya koymalarının nedenleri arasında geçmişteki bu olumsuz deneyimleri gösterilebilir.”

  Cevapla
 4. Alper TÜKEL Yazıyı Yazan

  Çanakkale’de 2006 sistemi kar miktarı açısından eşsizdi. 70cm e yakın kar örtüsü vardı. Ara sokaklarda rüzgar nedeniyle 3 metreden fazla biriken kara gömülmüştük. Greyderler park eden arabaların yerini göremediğinden müdehalede edememişlerdi.

  Cevapla
 5. Ozan DENİZ ETKİSİ Yazıyı Yazan

  2006 sistemi Doğu Trakya için efsanedir. 23 Ocak 2006 (Nazlı) sisteminin her anını sevgili arkadaşım Ozan Mert (Havadelisi) ile özümseyerek büyük bir heyecanla takip edip yaşadığımız için kendimi çok şanslı hissediyorum. Nazlı’nın bu sisteme göre farkı var tabiki. 1. sistem çok taze ve ılık bir hava kütlesinin üzerine gelmişti. 2. Zemindeki soğuma çok daha güçlü ve hızlıydı. 23 Ocak pazartesi sabahı Sivastapol -23, Varna -19, Burgas -16 iken buralar 3 c idi ve inanılmaz bir heyacan sarmıştı içimizi. Tahmin edildiği gibi 1-2 saat içinde Çorluda ve özellikle Demirköy, Saray,Vize, Çerkezköy hattında müthiş bir kar başlamıştı.3 gün gece gündüz durmadan yağan kar ile yaklaşık 60 cm kar birikti yerde. Sıcaklık soğunun kuzeyden bastırma ile -10’a yaklaşıyor ,daha sonra siklonun egeden bastırması ile -3’e yükseliyordu. Bu değişim olurken karda durmak bilmiyordu. Perşembe günü öğleden sonra kar kesildiğinde artık hiç bir sistemin bu kadar güçlü olmayacağına inanmıştım. Nazlı gelirken en ilginç olay ise yine bir DMİ yalanlamasıydı. Bütün medya kaynakları bas bas soğun şidetinden bahsederken ve modellerden bunu izlerken DMİ bu soğuk dalgasının Türkiye’yi etkilemeyeğini açıklaması gerçekten çok ilginçti. Şu an farkettim ve Ozan’a da sorayım. ECMWF ‘e hiç bakmamışız biz? Hiç önemsemiyorduk. Fakat şunu net söyleyebilirim. Ozan Mert bu siteyi kurduktan sonra bile hiç bir sistemi bu kadar heyecanla , bu kadar merakla ve hemen hemen her GFS çalıştırmasını büyük keyifle yaşamamıştır. Hele 21 Ocak cumartesı gecesi sanırım 12 çıktılarıydı. Yağışı GFS nin bir anda azaltmasıyla yaşadığımız hayal kırıklığını ve isyanı asla unutmuyacağım.

  Yaptığım incelemeler ve aldığım bilgiler doğrultusunda 2006 sisteminde kar kalınlıkları.
  İğneada: 150 cm civarı ( İğneadalı bir arkadaşın ölçümü)
  Demirköy: 150 cm ( Geçen yıl demirköyde bir kahvehane de halktan aldığım bilgi)
  Saray: 75-100 cm vize : 75-100 cm
  Çerkezköy: 60-70cm ( Gidip gelen arkadaşların beyanı)
  Çorlu 60-70 cm ( Kendi ölçümüm)
  Tekirdağ : 10-20 cm
  Edirne : 0 cm. ( Nazlının kar bırakmadığı ender şehirlerden)
  Kırklareli: 10 cm
  Malkara : ( siklon yağışı sayesinde 20-30 cm kar aldı)

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s