Bayram Sonrası Havanın Vaziyeti


Bayram tatili güzeldi, fakat hayatın gerçekleri çoğu zaman acıdır değerli takipçiler… Bayram sonrası ilk haftada sıcaklar cennet vatanımıza iyice yerleşiyor ve bunaltıcılık özellikle güney ve iç bölgelerde hepten artıyor… Doğu Karadeniz’in dağlarıyla Doğu Anadolu’nun doğusu dışında yağmur filan hak getire… Özellikle perşembeden sonra uzun süre pişmemiz mümkündür… Her şeyin bir sonu vardır diyerek bekleyeceğiz.

***

İstanbul

Hafta boyunca devam edecek poyraz ve su sıcaklığı halen 22-23 derece olan Karadeniz’in üzerinden getireceği nispeten serin hava, İstanbul’daki sıcağı Türkiye’nin diğer yerlerine kıyasla bu hafta yine bir miktar daha tahammül edilebilir yapacak… Yağış yok, güneşli yaz havasına devam…

Uzun vadede ise durum pek iyi gözükmüyor: Türkiye’yle birlikte tüm Güney Avrupa’yı kıskaca alarak sıcak alanın içinde bırakan geniş ölçekli basınç örüntüsü (paterni) devam ediyor, bu bir. Önümüzdeki hafta sonundan itibaren poyraz muhtemelen hız kesecek, bu iki. Poyraz pek hız kesmese bile, Karadeniz’in serin suları güneşi ve üst seviye sıcağını hafta boyunca yiyerek mecburen -ve giderek daha fazla- ısınacak, bu da üç. Yani poyrazla şehre taşınan Karadeniz havasının sıcaklığı da giderek yükselecektir, böylece denizden geldiği için doğal olarak nemli olan bu havanın bunaltıcılığı da artacaktır.

Özetle, ‘sıcak kıskac’ın devam etmesi (özellikle ağustosa sarkması) halinde İstanbullular da acı talihlerinden kaçamayacaklardır. O zamana kadar güzel bir sürpriz olur, genel basınç örüntü mörüntü vaziyetleri değişir, bu işten de selametle çıkarız diye umalım… Sağlıcakla kalınız.

Reklam

Bayram Sonrası Havanın Vaziyeti” üzerine bir düşünce

  1. dogukocatepe (Doğu Ataşehir/İstanbul, 139 m | Aydos/İstanbul)

    Arada az bir sağanak olur ya. Olur diye düşünüyorum. Yani olması lazım. Yani olsa iyi olur. Olmasını umuyorum. Yani… Olur olur. Olmalı. 🙂

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s