İstanbul’da Şubat Ayı Sıcak Rekoru Hakikaten Kırıldı Mı?


Haber: http://gundem.milliyet.com.tr/istanbul-da-sicaklik-rekoru-kirildi/gundem/detay/1835800/default.htm

rekor

Gerçek: 18.3 derece, Kartal istasyonunda 18 Şubat 2010 günü ölçülen sıcaklık. 27 Şubat 2004’te 22.1 derece var. Dün, yani 12 Şubat 2014’te Kartal’da 21.1 derecelik sıcaklık ölçüldü, rekor yine gelmedi. Hatta MGM, kendi kayıtlarını da yalanlarcasına, eskiden 14 Şubat’ların birinde Kartal’da 24 derecenin de ölçüldüğünü söylüyor, ama hangi yıl olduğu belli değil.

“2004 yine de çok yeni bir tarih, bu aşırı sıcaklar hep yakın tarihlerde mi, küresel ısınmadan mı?” diye soracak olursanız da, 27 Şubat 1958’de yine Kartal’da 21.9 derecenin ölçüldüğünü söyleyeyim.

Bütün İstanbul’u merak ediyorsanız… 20 Şubat 2010’da sıcaklık Sarıyer’de 23.2 derece, Şile’de tam 24.2 derece olmuş. Hatta 18 Şubat 1955’te (efsane soğuk 1954 kışından hemen sonra) Şile 25.6 dereceyi görmüş! Kışın lodoslu günlerde İstanbul’un kuzeyi, rüzgarı karadan aldığı için daha sıcak olur. Fakat son yıllarda şehrin güneyi, bina yoğunluğu nedeniyle bu farkı kapatıyor.

Önümüzdeki hafta yine gayet sıcak günler geçirebiliriz. Sıcak kışlar, yıldan yıla meydana gelen doğal meteorolojik değişkenliğin bir sonucu olarak da görülebilirler ve onları ortaya çıkaran tek sebebin ‘küresel ısınma’ olduğunu söylemek doğru değildir.

Reklam

İstanbul’da Şubat Ayı Sıcak Rekoru Hakikaten Kırıldı Mı?” üzerine 9 düşünce

 1. Meteorolojilab (@meteorolojilab)

  Ozan’ın en Sıcak- en Soğuk – En Şiddetli Fırtına konularında doğruları bulma konusundaki telaşını, pratiğini takdir eden biri olarak yazısına, bir düzeltme de ben ekleyeyim 🙂
  Mikdat hocanın 12 Şubat Örneklemi de yanlış, mesela Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarında ölçülen Ekstrem değerler : http://web.boun.edu.tr/meteoroloji/Analiz/Uzunyil-Subat-Maksimum-Ekstrem.htm
  Mikdat Hocaya bu durumla ilgili tweet atmıştık. Sonra kendisi de tweeti, MGM verilerine göre düzeltti. Bu vesile ile Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı olarak analiz sayfamızı güncelleyeceğimizi ve bir dizi uzun dönem istatistikleri oradan paylaşacağımız söylemiş olalım 🙂

  Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı
  Tekniker Şenol Solum

  Cevapla
 2. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Twitter’dan olaya müdahale eden Prof. Mikdat Kadıoğlu, haberi yapan muhabirle konuşmadığını, sıcaklık rekorunun sadece “12 Şubat günü için” uzun yıllar sıcaklık rekoru olduğunu söyledi.

  Zaten ben de böyle bir yanlış anlama olabileceğini düşündüğüm için Mikdat Hoca’ya herhangi bir eleştiride bulunmamıştım. Haber başlığında “şubat ayı sıcaklık rekoru” deniyor.

  Öte yandan kendisinin Twitter’daki hitap şekli pek hoş değildi. Neyse, yorgundu herhalde.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s