13-15 Şubat: Doğu Karadeniz’de Yağmur ve Kar


Video için Avni Küçükay’a çok teşekkür ederiz.

Editör Santiago bildirdi:

“13-14 Şubat günlerinde Ukrayna’nın kuzeyinde müthiş bir siklon oluşuyor. Siklonun kuzeyden taşıdığı buz gibi hava Doğu Karadeniz’e kadar ulaşıyor. Bu soğuk hava Karadeniz’e batıda Odessa’dan girip deniz üzerinde yüzlerce kilometre kat ettikten sonra doğuda Trabzon, Artvin, Batum, Sochi gibi yerlere etkili yağmur, karla karışık yağmur ve kar olarak tüm enerjisini boşaltacak. Bölgenin dağlık yapısı daha fazla yağışın düşmesini sağlayacaktır. Siklon daha güneyde olsaydı Doğu Karadeniz kıyılarında unutulmaz bir kar yağışı görülebilirdi. GFS ve SKIRON modellerinin 06Z çıktılarına ait animasyonları aşağıda görebilirsiniz. An itibariyle modellerin bize söylediği, Artvin, Ardahan, Gümüşhane ve Doğu Karadeniz kıyılarının yüksekleri, Rusya’da ise Sochi civarının kara gömüleceğidir. Özellikle SKIRON, Sochi civarına 6 saatte 35 santim kar göstermiş. Takdire şayan bir sistem olacak onlar için. Bu sene GFS’in uğrattığı hayal kırıklıkları çok oldu, bakalım bu görüntü de değişecek mi?”

Lütfen yorumlarımızda sadece belirtilen gelişmelerle ilgili olan ve belirtilen tarih aralığındaki gerçekleşecek olayları bildirelim ve tartışalım. Teşekkürler. Yeni bir yorum yapmak için buraya tıklayın. Cevaplarınız için ilgili Cevapla düğmelerini kullanabilirsiniz.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

35 Responses to 13-15 Şubat: Doğu Karadeniz’de Yağmur ve Kar

 1. ac saydam dedi ki:

  Dilimizde tüy bitti. Çöl tozu olmazsa olmaz diye. Neyse bırakalım bunları da şimdi 19-20 Şubat Ege üzerinde oluşacak 1000 mbar belki dahada düşük AB yoğunlaşalım. Bol toz da var hem “cemre” de düşüyor. Sonuç beklenenden çok daha öte yağış olur. Benden demesi. Nedir ne değildir diye merak eden “Havadan Tozdan” kitabımı okuyabilir. Aslında hepinizin okuması gereken bir kitap. Doğanın tercümesi her şey fizik kanunları ile oluşmuyor malesef, bulut içerisindeki biyolojinin de fiziği var ama her nedense onu ihmal ediyor sonra da neden yağmadı diyoruz.

  • Havadelisi dedi ki:

   Hocam, yanlış anlamayın ama dilinizde tüy bitmesi değil yeterince kanıt olup olmaması önemli 🙂 Toz olmadan oluşan birçok aşırı yağış örneği gösterebilirim size Türkiye’den… Bu arada, kitabınızı okuyacağım.

 2. usefull dedi ki:

  akşam oldu neredeyse hala kar yağmıyor karı geçtik yağmur da yağmıyor trabzon’a ne zaman gelecek bu sistem acaba??

 3. mehmet dedi ki:

  iki gün önceki sistemde geceleyin karla karışık yağmura çevirmişti ama şu anda hala yağmur yağıyor(bulancak-giresun).ve geçenlerde belirttiğim durum yine var:sistem kuzeyden geliyor ama rüzgar güneyden esiyor,bu işi anlayamadım.pazar sabahı üşenmedim arabayla sahilden 5-6 km içeri girdim(evde çoluk çocuk hala uyuyor ve eşim yarın doğum yapacak-harbi manyaklık bu kar olayı ya…),beşinci kilometreden itibaren kar var ve yerler yeni yeni beyazlamaya başlamış…demem o ki sahil için bir beklentim kalmadı bu sistemde

  • Havadelisi dedi ki:

   Eşinizin yanından ayrılmayın 🙂

   Kuzeydeki siklonun konumu nedeniyle rüzgar Karadeniz üzerinde batı yönünden esiyor, ara sıra yerel etkilerle kuzeybatıya ya da güneybatıya sapması normaldir diye düşünüyorum.

   • mehmet dedi ki:

    dmi’nin (ne kadar güvenilirse…) son durumlarına baksam rüzgarın hep güneybatıdan estiğini gösteriyor.
    şu an eşimin yanındayım 🙂 gündüz dere tepe gezdim, kar peşinde koştum. yaklaşık 600 rakımda bile kar değil buz gibi bir şeyler yağıyordu. ama şekilleri çok güzeldi,çok düzgün, yıldız şeklinde yağıyordu…

 4. sefa dedi ki:

  arkadaşlar acaba bu dediğiniz sistem samsun kıyısına kar bırakır mı… tek dogu karadenizi’mi etkiler… teşekkürler

 5. Cemal dedi ki:

  Karadeniz’e bakan bir tepenin yamaçlarındayız. Şu an akşam saatleri ve etraf zifiri karanlık hiçbir şey gözükmüyor. Sabah olsa da diyorum içimden 600 metre rakımdaki Karadenize bakan evimizden bize uğramayan şu kar tanelerini bir izleyebilsem. Karadeniz’in hemen kıyısından yükselen tepelerin daha arkasında daha yüksekce bir yerdeyiz. Önce denizin kabardığını görüyoruz. Bu, sistemin bize geldiğini müjdeliyor. Sabırsızlıkla bulutların tepelere doğru alçalmasını bekliyoruz. Karşı tepelere birden bir sis çöküyor. Karadeniz’i artık göremiyorum. Bu sise benzer beyazlık çok hızlı hareket ediyor. Çok kısa bir sürede sisin içine giriyoruz. Bu inanılmaz bir şey, bu yaklaşıp üzerimize çöken şeyin sis olmadığını kar sağanağının içine girince ancak anlayabiliyoruz. Kendimi kısa bir zaman sonra dışarı atıyorum. Bu kadar kısa sürede ayak üstü kar birikmiş gözlerime inanamıyorum. Biraz karda yürüdükten sonra eve dönüyor ve yine pencereden izlemeye devam ediyorum bu görsel şöleni. Artık Karadeniz’i görebiliyorum yalnız bulunduğum yerde kar yağışı devam ediyor. Bir müddet sonra görüş mesafem o kadar artıyor ki her yeri görebiliyorum. Sahillere kadar her yer bembeyaz olmuş. Biliyorum ki yenisi tekrar gelecek ve ben yine penceremde başından sonuna kadar tekrar izleyeceğim bu muhteşem doğa olayını. Geçmişte yaşadıklarım bu haftaki sistemlerle tekrar yaşanacak ve ben ne yazık ki orada olamayacağım…..

 6. Santiago dedi ki:

  2005’te Doğu Akdeniz’de oluşan bir alçak basınç rüzgarları Karadeniz’de doğudan batıya doğru taşımıştı. Benzer mekanizma 850mb’de -12C ile bile İstanbul, Çorlu, Varna gibi kentleri bir hafta boyunca kara boğmuştu. Bu seferki oluşum tam tersi, siklon yukarıda, rüzgarlar karayel ve kara boğulacak yer Doğu Karadeniz ve Rusyanın güneyi.

  1

  • Havadelisi dedi ki:

   2005’teki olayda kuzeybatıdaki yükseğin de payı var rüzgarları Karadeniz üzerinde o istikamette doğrultmada…

   • Ozan Deniz dedi ki:

    Bahsedilen sistemde Ege’den kuzeye çıkan bir siklon vardı. Sırf yoğun karı görebilmek için Edirne’ye gitmiştim. Kar 2 Şubat gibi Edirne’de direk kar olarak başladı ve 2 gün sürdü. Resmi Kar kalınlığı 38 cm’dir Edirne için. Kar Çorlu’da 10 cm civari birikti ve sonraki 1 hafta boyunca İstanbul’u etkilemiştir kar yağışı. Ayırca bu sistemin bir özelliği vardır benim için. Ozan Mert (Hava Delisi) ile tanışmamıza vesile olan sistemdir.

 7. usefull dedi ki:

  trabzon merkezden 140 metre yüksekteyim acaba öngördüğünüz bu kar yağışı ne kadar etkiler acaba??

 8. AVNİ KÜÇÜKAY dedi ki:

  Dün Senelik izin nedeniyle Bursa’daydım. Uludağ’da bile tat tuz yoktu. Atladım arabama Ankara üzerinden Samsun Çarşamba’ya geldim. Kavak İlçesi’nden itibaren özellikle denizi gören dağların yamaç kısımı olan Çakallı rampalarında harika bir kar yağışı vardı. Ancak 15 km ilerideki Samsun’a geldiğimde Çarşamba dahil soğuk ve rüzgarlı bir hava ile karşılaştım. Aşağıda sıcaklık 5-6 derece civarında idi. Çarşamba’da ise sabaha karşı zayıf bir kar yağışı olduktan sonra bu gün öğlen vakti hava açtı. Sonuç olarak Karadeniz üzerinden gelen sistemler özellikle yamaçlara dahi iyi kar yağışı bırakıyor eğer sistem biraz daha kuvvetli ise kıyılar da bundan nasibini alıyor. Ancak aynı bu sistem Rize ve Hopa kıyı şeridine daha iyi bir kar bıraktı. Yukarıda bilirttiğiniz ve 13 – 14 Şubat tarihlerinde Odesa istikametinden kuzeybatı – güneydoğu istikametinde hareket edecek olan sistem daha evvelki ve daha sonra muhtemelen oluşabilecek aynı karekterdeki sistemler sayesinde bir döngü oluşturacağı kanaatindeyim. Sizce Rize ve Hopa yöresinin dün akşam ve bugün itibariyle daha fazla kar yağışı almasının nedeni, sistemin kat ettiği mesafenin daha uzun olması nedeniyle Karadeniz üzerinden geçerken daha çok nem kazanması mı? Yoksa Bölge’nin çoğrafi yüzey koşulları mı? (ikisi de… – Havadelisi)

  Son bir söz. İşbaşı yapmama henüz bir hafta var. Bu yazımı yazarken bir taraftan da bavulumu topluyorum. 13-15 Şubat: Doğu Karadeniz’de Yağmur ve Kar başlıklı yazınızı bizzat görsel olarak takip etmek için bu akşam Artvin Arhavi’ye
  gideceğim. Hem kıyıda hem de 800 rakımlı kulübemde gözlem yapacağım. Mangallarımı ve av tüfeğimi de hazırladım. Orada sistemle ilgili resimleri daha sonra inşallah burada paylaşacağım. Bu benim için kaçırılmayacak bir fırsat. Selamlar

 9. nehrk dedi ki:

  Namert Trabzon.. Gecen sene Fener’den kupalari caldi, bu sene de Istanbul’dan sistemleri caliyor.

 10. gencakın dedi ki:

  Dikkat ediyorum da her güncellemede -10 bize biraz daha yaklaşıyor gibi ve modellerde hiç bir değişim olmadan son sürat geliyor. Keşke diyorum o siklonun kenarında köşesinde değil de tam göbeğinde olsak santiagonun dediği gibi Karadeniz coşardı.
  Rize’de (Çayeli) yer yer kar yağışları devam ediyor 5 cm civarında bir kar var dışarıda tabii yukarıları söylemiyorum oralar malum. Pazar ola hayrola..

 11. emre dedi ki:

  İstanbul’da işler kesat olunca taa Sochi’ye kadar el attınız. Bir mevsim rezalet geçti. Ne kar yağdı ne bir şey, kaç kıştır bu böyle gidiyor, artık karsızlığı kabullenmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Özellikle İstanbul ve Ankara’da. Bu da cozutur ilerki saatlerde, Anadolu’dan kar sanki bir daha gelmemek üzere gitti.

  • Havadelisi dedi ki:

   “Anadolu’dan kar sanki bir daha gelmemek üzere gitti…”

   “I wish I’ve never met you, snow…
   You’ll never come again” 🙂

   • Santiago dedi ki:

    Düşünüyorum bazen, hava ve futbol delisi olmasam hayat nasıl olurdu diye. 3 senedir hem havadan hem GS’den çekmediğim kalmadı 🙂

    • Havadelisi dedi ki:

     Sen de bir türkü yak, videodaki sahile gider çığırırız Morris amca gibi.

     Katlanırdım inan en derin yasa
     Soğuk şurda Ukrayna’da olmasa
     Senaryon batsın kahpe GeFeSe
     Üç senedir neler çektim elinden

     • soğukar dedi ki:

      Benim de durumum aynen santiago gibi. Üç senedir hem gs’den, hem de havadan çekmediğim kalmadı. Gerçi siz istanbullular daha şanssızsınız, bu yıl Ankara en azından iki kere güzel kar aldı.

      • Havadelisi dedi ki:

       Duygusal mesajlara hayır deyip kendimiz zemin hazırladık millet de yazdıkça yazıyor tabii 🙂 Özür dilerim herkesten çifte standart için…

     • Santiago dedi ki:

      Zerda dizisi vardı eskiden, Kıraç da güzel bir şarkı yapmıştı bu diziye.. “Taş duvarlar” diye.. Başlangıcı şu sözleri içeriyordu:

      İki kişi birbirini severse; sevgi olur,
      Biri kaçar diğeri kovalarsa; aşk olur,
      İkisi de sever lakin kavuşamazsa; efsane olur.

      Bizim beklediğimiz sistemler artık hakikaten efsane olacak gibi..

      “Efsane için ölebilirim!” 🙂

    • Ozan Deniz dedi ki:

     Aynen yaa 🙂 Bende bir de aşk durumları da kötüydü. Tam çöküş. Şubat sonu hem GS hem kar hem de aşk durumları güzel olabilir mi? Olabilir :)))

     Ölürken gam yemeyeceğim an
     1. Dışarıda en az 75 cm kar . Sıcaklık -9 c. GFS 360 saat için Romanya’da 1065mb ve Ege’de 980 mb sabit 🙂 Bern 14 c ve sisli, puslu vb…
     2. Yanımda bana aşık olduğunu söyleyen hayallerimin aşkı. Pencere kenarındayız ve kara bakıyoruz.
     3. Karşımızda Tv. GS-FB maçı ve dk 65 Gs 7-FB 0. Ve Aziz Yıldırım tribünde ağlıyor.

  • Santiago dedi ki:

   Baktım olacak gibi değil, efsane bize gelmiyorsa biz efsaneye gidelim dedim. Sochi’de yakaladım keratayı, çektim kulağından gelir misin gelmez misin, eşek sudan gelinceye kadar.. Özür dilerim abi bir dahaki sefere söz size de uğrayacam dedi, hem de siklonlu miklonlu kallavi şekilde. Hazırlıklara şimdiden başladı, Emre arkadaş moralini yüksek tutsun gümbür gümbür geleceğim dedi.. Bekliyoruz artık 🙂

   • Behlül dedi ki:

    Santi dostum bu gs ve havalar beni de mahvetti bu ikisinden hala umut yok bence… senin efsane bu sene içinde mi gelecek yoksa 2011 kışı ikinci yarısı olan aralıkta mı 🙂 Ozan hocam yalnız dörtlük on numara olmuş bu edebiyat konusunda bir şeyler yapmayı ciddi olarak düşün derim roman mı olur şiir mi yoksa bilimsel bir kitap mı…..

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s