En Sıcak Haziran Gecesi!


Yukarıdaki sıcaklık grafiği Enka’nın İstanbul-Balmumcu otomatik istasyonundan geliyor. Dün gece sıcaklık 26 derecenin altına inmemiş! DMİ’nin bu mevkide bir istasyonu yok, ama elimde Göztepe’ye ait veriler var, ve 1930’dan bu yana 2006’nın sonuna kadar Mayıs ve Haziran aylarında ölçülen en yüksek gece sıcaklıkları sırasıyla 21 ve 23.4 derece. 2007’den 2009’a kadar bu rekorun kırılmadığını varsayarsak, Balmumcu’nun belki şehir ısı adasının da yardımıyla ciddi bir rekor kırdığını söyleyebiliriz.

Dün gece ve sabaha karşı ölçülen en düşük sıcaklıklardan, -benim elimdeki verilere göre- Haziran ayı gece sıcaklığı rekoru olarak tarihe geçen bazıları: İnebolu 24.8 (eski rekor: 21.5), Eminönü 24.4 (eskiden burada istasyon yoktu, büyük olasılıkla rekordur), Cide 24.0 (eski rekor: 22.1), Yalova 24.0 (eski rekor: 22.4)…

Bütün bunlara sebep, bildiğiniz gibi, doğuya doğru ilerleyen bir siklonun sıcak sektöründe kalmış olmamız. Bu mevsimde sıcak sektörde kalınca böyle oluyor. Şile bugün 36 dereceye çıktı… Gerçi bu rekor değil, daha önce 38 derece ölçülmüş Haziran’da.

Bu tür olaylar olduğu zaman, ABD’deki National Weather Service, anında rekor haberlerini geçer. Bizim DMİ’nin en yüksek minimum diye bir şeyden haberi var mı bilemiyorum. Çok önemli bir değerdir.

Reklam

En Sıcak Haziran Gecesi!” üzerine 4 düşünce

 1. akureyri

  Enka’nin ölçümlerini 3-4 seneden beri takip ediyorum, sıcaklık ölçümleri çok doğru, yağış miktarı ölçümleri çok güvenilir değil. Balmumcu rakım ve konum itibariyle, İstanbul ortalamasından daha soğuk bir yer. Bu nedenle gece Balmumcu da 26 derece olduysa, Istanbul da rakımı daha düşük yerlerde daha yüksek sıcaklıklar dahi gerçekleşmiş olabilir.

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Haklısınız, ben de İstanbul’un diğer istasyonlarında rekor kırılmış olacağını düşünmüştüm, fakat öyle olmamış. Florya 24 civarı olmuş, başka 25’i gören yok. Enka’daki istasyon binaya yapışıksa eğer, bütün gün ısınan bina sonra o ısıyı kusup etrafını gece boyu aşırı sıcak tutmuş da olabilir.

   Cevapla
   1. akureyri

    Istasyon binanın terasında duruyor, otomobille Zincirlikuyudan Bogaz Koprusune Asya yonune dogru ilerlerken, Enka binalarından en alta olanının terasında meteoroloji istasyonu gorulebiliyor. Ne kadar terasta da olsa, DMI nin ölçüm istasyonları gibi bahcede değil bu da fark yaratıyordur mutlaka.

    Cevapla
    1. havadelisi Yazıyı Yazan

     Çok teşekkürler bilgi için. Evet bahçede olsa belki orada da 24 civarına düşecekti. Yine de çok yüksek bir sıcaklık Haziran’ın ilk gecesi için.

     Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s