Havadelisi.com DEPLASMANLI Hava Tahmin Ligi 2019 Kış Sezonu


Tahminler ve Gol Aralıkları:

Yarı Final 1. Maçlar: Gün 1, Gün 2, Gün 4
Yarı Final Rövanş: Gün 1, Gün 2, Gün 4
Çeyrek Final 1. Maçlar: Gün 1, Gün 2, Gün 4
Çeyrek Final Rövanş: Gün 1, Gün 2, Gün 4
3. Tur Rövanş: Gün 1, Gün 2, Gün 4
3. Tur 1. Maçlar: Gün 1-2, Gün4
2. Tur Rövanş: Gün1-2, Gün4
2. Tur 1. Maçlar: Gün1-2, Gün 4
Hafta 6: Gün1-2, Gün4
Hafta 5
Hafta 4: Gün1-2, Gün4
Hafta 3: Gün1-2, Gün4
Hafta 2: Gün1-2, Gün4
Hafta1

(aralıkların nasıl belirlendiğini buradan okuyabilirsiniz)

Toplu Sonuçlar: Hafta 1, Hafta 2, Hafta 3, Hafta 4, Hafta 5, Hafta 6, 2. Tur, 3. Tur, Çeyrek Final, Yarı Final, Final

Puan Durumu: Grup A-F, Grup G-K (Hafta 6 sonu)

3. Tur Kura Çekimi’ni banttan izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/B2UUfX_Ui70 (tam 15. dakikada başlıyor)

2. Tur Kura Çekimi’ni banttan izleyebilirsiniz: https://goo.gl/qMUYN1

Lige daha önce hiç katılmayanlar için açıklamalar daha aşağıdaki paragraflarda…

Ligimiz ana hatlarıyla geçen yılın aynısı olacak, heyecanı arttırıp şans faktörünü ortadan bir miktar kaldırmak için birkaç değişiklik yaptık, şu şekilde:

 • Grup aşamasında gol atma kurallarını değiştirdik. Matematiği biraz karmaşık olduğu için ayrıntısına girmiyoruz (ayrı bir dosya ile daha sonra bilgilendirme yapacağız), şimdilik şunları bilmeniz yeterli: Gol atabilmeniz için rakibinizden daha iyi tahmin yapmaya ek olarak, 1) tahmininizin, rakibinizin tahminine çok yakın olmaması, 2) ölçülen değerden çok fazla sapmamanız da gerekiyor. Ayrıca yağış tahminlerinde, yağışı gerçekleşenden fazla tahmin edenlere, gerçekleşenden az tahmin edenlere nazaran küçük bir avantaj sağlanacak.
 • Tahminciler, tahminleri belli olduktan sonra, oluşturacağımız basit tablolara bakarak ölçülen değer hangi aralıkta çıkarsa rakiplerine gol attıklarını kendileri kontrol edebilecekler.
 • Çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları pazar-çarşamba oynanacak (ilk maç + rövanş).
 • Geçen sene çeyrek final oynayan tahminciler ön elemeye katılmadan, seri başı olarak grup aşamasından itibaren turnuvaya katılabilecekler. Bunlar: Mert Baştürk, Commandouz, Falkan82, KaanGr2, WhiteFox, İzmirdeHava, OzanDeniz, Havadelisi

———————————

(İLK DEFA KATILACAKLAR İÇİN) BELLİ BAŞLI KURALLAR

 • Bir haftalık ön eleme tahmini ile, seri başlarına ek olarak lige katılacak 36 kişi belirlenecek. Bunların baş tarafına, geçen sene ilk 8’e girenler de (seri başları) eklenince toplam 44 tahminci gruplara kalmış olacak. Eğer geçen sene ilk 8’e girenlerden lige katılmak istemeyenler olursa ön eleme turunun yedekleri 45., 46., vb) de gruplara kalabilecek. Ön eleme tahminleri İstanbul Atatürk Havalimanı için yapılacak (kapanacağı için, hürmeten…)
 • 44 kişi, ön eleme sonuçlarına göre, 11 gruba dağıtılacak. (Lige devam edip etmeyeceğinizden emin değilseniz lütfen ön elemeye katılmayınız! İlk 44’e kalıp grup maçlarının (toplam 6 maç) herhangi bir aşamasında ligi bırakanlar, gelecekte Havadelisi.com‘ca düzenlenecek turnuvaların tamamından men edilecektir!) 
 • 4’er kişiden oluşacak 11 grupta herkes kendi seçtiği istasyonda 3 maç, deplasmanda 3 maç olmak üzere 6 maç yapacak (şampiyonlar ligi ile aynı). Tahminler her pazar saat 23.59’a kadar bu başlık altına yorum olarak gönderilecek. Tahmin formatını başlığın en altında, yorumların üst kısmında bulabilirsiniz.
 • İstasyonunuzu en başta seçeceksiniz, iç saha maçlarınızdaki istasyon hep aynı olacak, değiştirmek yok.
 • Her bir grupta grup sonuncusu olanlar, bir de “en kötü üçüncü” elenecek. Diğer tahminciler 2. tura (ilk 32) yükselecek.
 • İkinci ve üçünçü turda birbiriyle eşleşen tahminciler yine deplasmanlı olarak 2’şer hafta eleme usulü tahmin yapacaklar. Çeyrek, yarı final ve final maçları da deplasmanlı olarak, fakat -ligi hızlandırmak için- pazar+çarşamba yapılacak.
 • Böylece finale kalan iki tahminci, ön eleme hariç 6+2+2+1+1+1 = 13 hafta tahmin yapmış olacak.

————————–

Tahmin ve puanlama ayrıntıları:

 • Söz konusu haftanın maçını iç sahada yapıyorsanız kendi istasyonunuz için, deplasmanda iseniz rakibinizin istasyonu için, her pazar akşamı saat 24’e kadar; pazartesi (1. gün), salı (2. gün) ve perşembe (4. gün) günlerinin her birinin ayrı ayrı minimum sıcaklık, maksimum sıcaklık, toplam yağış ve kar var/yok durumlarını tahmin edeceksiniz. Böylece her maçta (her hafta) 3 gün X 4 değişken = toplam 12 ayrı tahmin yapılmış olacak.
 • Bu 12 tahminin her birinde, ölçülen değere kim daha çok yaklaşırsa (ve ayrıca daha iyi tahmin yapanın tahmini rakibin tahminine çok yakın değilse ve ölçülenden de çok fazla sapmadıysa) golü o atmış olacak. Tahminciler, tahminleri belli olduktan sonra, oluşturacağımız basit tablolara bakarak ölçülen değer hangi aralıkta çıkarsa rakiplerine gol attıklarını kendileri kontrol edebilecekler. Ayrıca yağış tahminlerinde, yağışı gerçekleşenden fazla tahmin edenlere, gerçekleşenden az tahmin edenlere nazaran küçük bir avantaj sağlanacak.
 • Galibiyet 3, beraberlik 1 puan. Puan durumuna atılan ve yenilen goller de işlenecek.
 • Herhangi bir maça çıkmayan (tahmin yapmayan) tahminci hükmen 7-0 yenik sayılacak.
 • Her bir grupta grup sonuncusu olanlar (11 kişi), bir de en kötü üçüncü (1 kişi) elenecek. Diğer tahminciler (32 kişi) 2. tura yükselecek. Puan eşitliğinde sıralamayı belirlemek için ikili averaja bakılacak; bu da eşitse genel averaja, o da eşitse atılan gol sayısına bakılacak.

—————-

*** İSTASYON SEÇİMİ ***

* Tüm tahminciler, MGM’nin günlük maksimum/minimum sıcaklık ve 24 saatlik toplam yağış listelerinde verileri günlük olarak ilan edilen herhangi bir istasyonu seçebilirler. Seçilen istasyon değiştirilemez ve katılımcının tüm iç saha maçlarında tahmin edilir. Aynı istasyon birden fazla tahminci tarafından seçilebilir.
* Kar var/yok durumu, yalnızca resmi sinoptik raporu bulunan istasyonlar için değerlendirmeye alınacak. Yani eğer maç yapılan istasyon için resmi sinoptik rasat yoksa, o maçta atılabilecek toplam gol sayısı 12’den 9’a düşecek (kar var/yok durumu rakipler arasında genelde fark yaratacak bir değişken olmadığı için bu ölçüt zaten çok önemli de olmayabilir, rakipler tamamen aynı tahmini yaptıklarında gol atılmamış oluyor). Kar var/yok teyidinin nasıl yapılacağı şu yorumda ayrıntılı anlatılıyor.
* Tahmini yapılan istasyonun herhangi bir ölçümü MGM tarafından ilan edilmezse, bu veriye (aynı istasyonda ölçülmüş olması şartıyla) başka kaynaklardan ulaşılmaya çalışılacak. Yine de ulaşılamıyorsa, ilan edilmeyen verilerin galibiyet/mağlubiyet durumunu etkileyip etkilemediğine bakılacak. Eğer etkiliyorsa, maç tatil edilecek ve takip eden hafta ortasında tekrar oynanacak.

———————————

*** GRUPLARIN OLUŞTURULMASI ***

Ön eleme sonrasında ilk 44 sırayı alacak tahminciler (bunlara geçen senenin ilk 8’i dahil); ilk 11, ikinci 11, üçüncü 11 ve dördüncü 11 olmak üzere dört torbaya bölünecek ve her gruba, her torbadan 1’er adet tahminci, aşağıdaki tablodaki gibi yerleştirilecek: (Torbalardaki sıra numaraları https://www.random.org/lists/ adresinden yararlanılarak karıştırılmıştır):

GRUPLAR.png

*** FİKSTÜR ***
(tüm tarihler bir pazar günüdür ve tahminler akşam saat 23:59’a kadar yapılacaktır)

16 Aralık: ÖN ELEME MAÇLARI (Herkes İstanbul Atatürk Havalimanı‘nı tahmin edecek)
23-30 Aralık, 6-13-20-27 Ocak: GRUP MAÇLARI (6 HAFTA)
3 Şubat – 10 Şubat: 2. TUR MAÇLARI
17 Şubat – 24 Şubat: 3. TUR MAÇLARI
3 Mart Haftası: ÇEYREK FİNAL MAÇLARI
10 Mart Haftası: YARI FİNAL MAÇLARI
17 Mart Haftası: FİNAL MAÇI

 • 2. tur eşleşmeleri için; grup birincileri, ikincileri ve üçüncüleri ayrı ayrı torbalara dağıtılacak. Grup birincileri grup üçüncüleri ile oynayacak. En kötü grup birincisi, grup ikincilerinin torbasında olacak ve grup ikincileri kendi arasında eşleşecek. Tüm eşleşmeler kura ile (her bir torbadaki numaralar karıştırılarak) belirlenecek.
 • 3. turda, 2. turda grup birincilerinin yer aldığı eşleşmelerin galipleri grup ikincileri maçlarının galipleri ile oynayacak. Kalan grup birincileri kendi arasında eşleşecek. Tüm eşleşmeler kura ile (her bir torbadaki numaralar karıştırılarak) belirlenecek.
 • Çeyrek final ve yarı final eşleşmeleri kura ile belirlenecek.

TÜM UYARILARI DİKKATLE OKUYUNUZ.
*Tahminler her zaman, ev sahibi tahmincinin istasyonu için yapılır!
*Sıcaklık tahminleri tek bir ondalık basamak ile (mesela 5.4), yağış tahminleri tam sayı olarak (mesela 12) yazılmalıdır.
*Son tahmin girme zamanı her hafta pazar günü saat 23.59’dur. Tahmin formu saat 00.00’da kapanır.
* Eğer maç listesinde, ev sahibi tahmincinin istasyon adının yanında [Kar+] ibaresi varsa kar var/yok tahmini de mutlaka yapılmalıdır. Bu ibare yoksa, kar kategorisi dikkate alınmaz.

DİKKAT: Tahminini yapacağınız her bir gün için,
* En düşük sıcaklık, tahmini yapılan günden bir önceki gün saat 18 UTC ile tahmini yapılan gün saat 06 UTC arasında ölçülen en düşük sıcaklıktır. MGM’ce, tahmini yapılan gün TSİ 09:00’dan sonra ilan edilir.
* En yüksek sıcaklık, tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan gün saat 18 UTC arasında ölçülen en yüksek sıcaklıktır. MGM’ce, tahmini yapılan gün TSİ 21:00’den sonra ilan edilir.
* 24 saatlik toplam yağış, tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan günden bir sonraki gün saat 06 UTC arasında ölçülen toplam yağıştır. MGM’ce, tahmini yapılan günden bir sonraki gün, TSİ 09:00’dan sonra ilan edilir.
* Kar var/yok durumu, tahmini yapılan istasyonda tahmini yapılan gün saat 06 UTC’de (TSİ 09:00) kar örtüsü olup olmadığına göre belirlenir ve yalnızca yanında [Kar+] ibaresi bulunan istasyonlar için yapılır (ayrıntılı bilgi).

 

Diğer tüm duyurular bu başlıktan yapılacaktır.

Havadelisi.com DEPLASMANLI Hava Tahmin Ligi 2019 Kış Sezonu” üzerine 1.007 düşünce

 1. seyhmus1903

  Yazmıştım ama 2 gün önce yazdığım için tekrar yazıyorum

  165. Maçın sonucu
  Omer61 1-1 şeyhmus1903

  Ömeri tebrik ediyorum , rövanşta başarılar diliyorum.

  Cevapla
  1. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

   izmirdehava’yı tebrik ediyorum. Çok kötü bir tahmin, bol sisli ve 5 dakikada 6 derece değişen istasyon verileri ile oldukça zorlu bir maç oldu benim için. Daha farklı bir mağlubiyet bekliyordum, ucuz kurtuldum diyeceğim ama pek ucuz olmadı büyük avantaj kazandı rakibim. Bütün hafta Çatalkaya’yı çözmeye çalıştım. Bakalım rövanşta ne kadar işime yarayacak.

   Cevapla
   1. kiamme (Suadiye/İST, 8m)

    Sorma, Muş tam bir cehennem gerçekten. Tur için büyük avantaj yaklayan Serdivanlı’yı tebrik ediyorum. Ömerli’de şu ana kadar hep kazandım fakat farklı galibiyetim de pek yok. Mininum 3-0 için elimden geleni yapacağım.

    Cevapla
 2. Ozan Deniz

  1. maç Ozan Deniz 5- Havadelisi 2. Çok zor bir deplasman olacak. Ozan için Tekirdağ neyse benim için de Samsun öyle.

  Cevapla
 3. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

  Maç 167’de son durum hayatbu 0 – 1 izmirdehava şeklinde. Minimumların beklentilerin altında, maksimumların üstünde gerçekleştiği Atatürk Havalimanı’nda tek gol dün akşam saatlerinde imbat durunca ortaya çıkan sürpriz ısınma sayesinde haneme yazıldı.
  Perşembe bir gol ihtimali daha var.

  Cevapla
 4. seyhmus1903

  165.maçın sonucu belli oldu ,

  Omer61 1-1 Seyhmus1903

  Ömeri tebrik ediyorum bu yakın tahminlerden dolayı, rövanşta başarılar diliyorum ,iyi olan kazansın.

  Cevapla
 5. seyhmus1903

  165. Maçta arnavutköy’de Ömer61 in Minimumdan attığı gole maksimumdan attığım golle karşılık verdim maç birinci günün sonunda
  Omer61 1-1 şeyhmus1903

  Maçta son gol şansi olarak salı günkü minimum kaldı ilginç bir maç olacak cunku sadece 3 gol şansi vardı maçta yaptığımız tahminlerin yakınlığından dolayı .

  Cevapla
 6. Havadelisi (Acıbadem/Kadıköy/İST, 60m) Yazıyı Yazan

  Dün geceki minimumu neredeyse tam bilen, bugün de sıcaklığın pek artmayacağını doğru tahmin eden Ozan Deniz durumu 2-0 yapmak üzere… Bense bilmediğim istasyonda (Tekirdağ Merkez) çok bocalıyorum, hezimet olmasa bari 😀 Yarınki sıcaklıklardan biraz daha umutluyum deniz etkisine oynadım bakalım ne olacak…

  Cevapla
  1. ozan deniz

   Sanmiyorum ya bence kafa kafaya gidecek. Bakma daha çok var.
   Öncelikle seninle eşleştiğime mutlu oldum. Bu durum bir acımasız bir rekabet değil tatlı bir dostluk maçı gibi geçecektir. Kazanırsan gerçekten üzülmeyeceğim çünkü beni yenenin kim olduğu belli doğal sonuç olur. Başarılar diliyorum her sey mümkün bundan sonra.

   Cevapla
  2. ozan deniz

   Bu arada çok büyük hata yapmışım 4. Gun. 0 kg yerine 4 yazmışım. Böyle bir maçta umarım turu kaybettirmez.

   Cevapla
 7. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Elenmiş olmama rağmen, turnuvadan kollarımı çekmiş değilim. Taraftar Santiogo – Havadelisi finali istiyor! Herkese kolay gelsin, başarılar.

  Cevapla
  1. seyhmus1903

   165. Maçta 9 gol şansi olabilirken Ömer ile yaptığımız tahminlerin birbirine çok yakın olmasından dolayı gol şansi 3 e indi .

   Gruplarda birbirimizi iyi tanımışız Ömer

   Başarılar diliyorum iyi olan kazansın.

   Cevapla
 8. Grafik (Gölbaşı/ANK, 970 m)

  Herkese başarılar dilerim. İyi haftalar. Bu sene şampiyonu Ankara’dan çıkarılım.

  Cevapla
  1. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

   Alkım üstadı eleyen İzmirdeHava ile eşleştim. Hiç tanımadığım bir coğrafya, çekilecek en zor kuralardan birisi. Henüz kendi evinde yenilmeyen bir ekibe karşı oynayacak olmak endişe verse de elimizden gelenin en iyisini ortaya koyarak çeyrek final için son güne kadar mücadele edeceğiz. İlk maçın kendi evimde olmasını fırsata çevirebilirsem neden olmasın! Tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

   Cevapla
 9. sulukavun

  154. maç: Bursa 2 – Tekirdağ 2
  Son 16 takıma başarılar, vurduğunuz gol olsun. Benim gibi direkleri dövmeyin.

  Cevapla
 10. Havadelisi (Acıbadem/Kadıköy/İST, 60m) Yazıyı Yazan

  2. Tur rövanş maçları toplu sonuçları:

  (SuluKavun – OzanDeniz maçının sonucu bildirilmedi ama OzanDeniz’in tur atladığı yazılmıştı.)

  Bu sezon grubunu lider ve üçüncü bitirenlerin eşleşmelerinde, 10 eşleşmeden 5’inde grup liderleri 5’inde de üçüncüler tur atladı. Bu bence ligimizin kalitesini gösteriyor.

  Geçen senenin finalisti Commandouz’u Santiago elerken şampiyon Mert Baştürk askerden yaptığı tahminlerle yoluna devam ediyor.

  3. Tur’da, ikinciler torbasından gelecek 6 tahminci 1-3 torbasından 6 tahminci ile eşleşecek. Geriye kalan 4 adet 1-3 torbası tahmincisi kendi arasında eşleşecek.

  Kura çekimi yarın (cumartesi) saat 11:30’da YouTube’den canlı yayınlanacak. Linki buradan ayrı bir mesajla ve ana yazının içinde paylaşacağım.

  YouTube’de sorun çıkarsa yine Facebook’tan yayınlarım.

  Cevapla
 11. falkan82 (Samandıra/İst - 131 m, Karapürçek/Sakarya - 66 m)

  162. maç 2-2 sona erdi ve Patavatsız ilk maçtaki 3-3’lük skoru korumasını bildi. Deplasman golü avantajıyla turu atlayan taraf oldu. Gönülden tebrik ediyorum. Birimize yazık olacaktı, bana oldu. Şampiyon olmadan gelme Patavatsız 🙂
  Son gün Metar’a göre 5 saat boyunca yağış raporlanmış olmasına ve MGM son durumlarda yağış göstermesine rağmen, 0.0 mm kaydedilmiş olması bir hayli garip ama sonucu değiştirmiyor. Bu güzel maç serisi için teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
 12. seyhmus1903

  157. Maçın sonucu
  Şeyhmus1903 3-1 Grafik
  Grafik’e bu güzel iki maç için teşekkür ediyorum.
  3. Turdaki rakibimi bekliyorum.turu gecen tüm tahmincilere başarılar diliyorum.

  Cevapla
 13. berkeeldek (Pendik, 230m)

  Ilk iki gün kiamme 3 gol attıktan sonra, tüm golleri benim atmam gerekiyordu ki turu geçebileyim. Malesef birazcık direnebildikten sonra moralsizlik ile beraber goller daha da hızlı geldi. Şuan skorumuz 2-5, büyük ihtimalle yağış golümle beraber maç 3-5 sona erecek. Tebrik ederim Kiamme, üst turlarda başarılar diliyorum. Umarım şampiyona elenmiş olurum da karizma çok çizilmez 🙂

  Cevapla
  1. patavatsiz3 (Birlik Mh./ ANKARA, 1090 m)

   0.0 mm yağış ölçüldü. Bu durumda bizim maçta 2-2 sona ermiş oldu. Deplasman golü avantajı ile tur atlamış olsam da çok zafer havasında değilim. Bu eşleşmenin kazananı yok bence ama oyunun kuralları gereği birimiz devam edeceğiz.
   Bu kadar kibar olmak, centilmen olmak istemesem de keyifli mücadeleler için size tekrardan teşekkür etmezsem içimde kalır 🙂 Olur da seneye tekrar karşılaşırsak bu senenin öcünü almanız için elimden geleni yaparım 😀

   Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa/İstanbul, 136 mt)

   Tebrik ederim üstad, çekişmeli 2 maç sonunda geçen senenin rövanşını aldın, başarılar 🙂

   Cevapla
 14. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  Etimesgut’ta nefes kesen bir mücadele, kötü Çatalca tahminlerinden sonra Ankara’da iki takım da birbirine aslan kesildi. Maçın son durumu, 2-1. Son 2 gol pozisyonu, dakika 90.Eğer ki iki pozisyonun birisini gole çeviremem durumunda turnuvaya veda ediyorum, 2 golü atmam durumunda da maç penaltılara uzuyor. Ne olursa olsun kıyasıya mücadele için teşekkürler hba.

  Cevapla
 15. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

  Maç 151’de son durum ALKIM 1 – 1 izmirdehava şeklinde olunca, son günde olası 2 gol rakibimin hanesine yazılsa bile tur atlayan taraf oluyorum. Bu heyecanlı mücadele için ALKIM’a teşekkür ediyor, üçüncü turda tüm tahmincilere başarılar diliyorum.

  Cevapla
 16. falkan82 (Samandıra/İst - 131 m, Karapürçek/Sakarya - 66 m)

  2. gün sonunda Esenboğa’daki maçta bir gol daha bularak durumu 2-1’e getirdim ve son güne sadece 1 tık avantajla giriyorum. İlk maçtaki 3-3 beraberlik, deplasman golü anlamında beni dezavantajlı kılıyor. Yarın 2 gol şansımız var ve kazanmak için mutlaka birini ben atmalıyım. Ben atamıyorsam kimse atmasın durumundayım. Güncel veriler en azından ihtiyacım olan golü atabileceğimi söylemekle beraber tahminler çok yakın. Kaybedene çok yazık olacak. Sonuç ne olursa olsun centilmen rakibimi tebrik ediyorum 🙂

  Cevapla
 17. Ozan Deniz

  Bu sabahki yağış golüyle birlikte 154. Müsabaka da 2-1 öne geçtim. Son gün 2 gol hakkı kaldığı için ve 2 sini de sulu kavun atsa bile gol averajından turu atlamış bulunuyorum. ( Bir hata yapmadığımı varsayarsak) . Sulu kavun belkide karşılaştığım en zor rakipti ve çok ciddi anlamda zorlandım. Hatta son gün 3 gol hakkı olsaydı elenme ihtimalim de yüksekti. Kendisine çok teşekkür ediyor ve çeyrek finalde desteğini bekliyorum.

  Cevapla
   1. ozan deniz

    Ben UEFA kupası gibi düşündüm 😁. Direk çeyrek final güzel olurmuş 😊.Allah soyletti diyelim ve elimizden geleni yapalım..

    Cevapla
  1. sulukavun

   Söylediğin iyi oldu üstat, bende son güne kaldı hesapları yapıyordum. Tebrikler, bol şanslar

   Cevapla
 18. omer61 (Başakşehir 150 metre)

  Yozgat Aydıncık’ta ilk yarı 1-0 üstünlüğüm ile sona erdi. 2 gol şansı kaldı golleri yesem bile turu garantiledim Mehmet Göktuğ gibi zorlu bir rakibi elediğim için oldukça mutluyum kendisine bu çekişmeli 2 maç için teşekkür ediyorum

  Cevapla
 19. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m)

  Atatürk Havalimanı derbisinde bugün en yüksek sıcaklıkta 0.1 derece sapmayla ikinci golümü attım ve durumu 0-2 yaptım. Geriye kalan 4 gol ihtimalinin hepsinde SpanK gol atsa dahi maç en fazla 4-2’ye gelebilir. Bu durumda dahi deplasman golü kuralı sebebiyle üst tura yükselmeyi garantiledim.
  Çok yakın sıcaklık tahminlerine rağmen iki gol atmamda şans faktörü de etkili oldu. Fakat takım olarak iyi oynadığımızı ve mutlu olduğumuzu da eklemeliyim. SpanK’a bu güzel mücadele için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki turdaki rakibimin belli olmasını dört gözle bekliyor ve tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.

  Cevapla
 20. Tolga Zengin (Bakırköy/İST, 5m) (Bahçeşehir/İST, 90m)

  Turnuvaya veda etmem kesinleşti. Kötü bir tahminle eleniyorum.
  Doğu Anadolu’da kış sıcaklıkları küçüklüğümden beri ilgimi çekmiştir. 2006 yılında 12 yaşındayken internetle tanışmıştım. İlk girdiğim sitelerden biri meteor.gov.tr idi. 😀 O zamanlar 3 günlük haritalı tahmin vardı ve kışın Doğu Anadolu’da Erzurum, Ağrı, Kars gibi iller için o zamanlar 1-2 aylık süreçte sürekli olarak gece -30, gündüz -20 civarı sıcaklık tahmini yapılırdı mgm tarafından. Bu durum ilgimi çekmişti fakat geçirdiğimiz son kışlarda bu kadar şiddetli soğuk olmuyor Doğu Anadolu’da. Dikkatimi çeken şeylerden biri ise bu soğumayı mgm soğuma gerçekleşmeden tahmin edemiyor ve tahminlerde ciddi sapmalar oluyor.
  Muş tahminime gelecek olursak, açıkçası tahminimi mgm nin geçen haftaki gerçekleşen minimum ve maksimum sıcaklık kayıtlarını göze alarak ve geçen haftanın analiz kartlarında 850hpa sıcaklıklarına ve basınç dağılımlarına bakarak, benzer şekilde sıcaklık değerleri gerçekleşeceğini düşünerek yaptım. Tahmin modelleri de Doğu Anadolu için açık hava tahmini yapıyorken Muş’ta hava açmadı ve dolayısıyla gece soğuması gerçekleşmedi. Tahminimce 1600-1700m rakım civarında bulutluluk vardı ve ovadaki soğumayı engelledi diye düşünüyorum. Bugün gün içerisinde bulutluluk-sis kalınlaşıp ısınmayı da engellemiş olabilir. Muşta web kamerası olsa bakmak isterdim. 😀
  Rakibim Serdivanlı ev sahibi olarak Muş’un havasında deneyimli biri olduğundan ve merak ettiğimden ona sorularım var. Öncelikle kendisini tebrik ediyorum. Sizce Muş gibi bir yerde tutarlı tahmin yapmak mümkün mü? Mgm nin yıllardır tutarlı tahmin yapamadığını gözlemlemekteyim. Mesela siz de salı sabahı için -8 derece gibi bir tahmin yaptınız ama hava o kadar soğumadı. Bunun nedenini nasıl açıklarsınız, bu tahmini yaparken sizin görüşünüz neydi?

  Cevapla
  1. serdivanli

   Tebriğiniz için teşekkür ederim. MGM, Muş tahminlerinde oldukça başarısız.Buna modeller de dahil tabi. Gerçekleşen en düşük/en yüksek sıcaklıklara bakıp 5 günlük tahminlerini defalarca değiştirdiklerine şahit oldum. Muş’ta tahmin yapmak oldukça zor. Çoğu zaman modeller ve veriler tutarlı bilgiler sunamamakta. Salı minimum sıcaklığı için takip ettiğim modellerde havanın açık olacağı öngörülüyordu ve buna bağlı olarak ben de -8 derece tahmininde bulundum ama havadan sis/pus’un kalkmaması sebebiyle sıcaklık yeteri kadar düşemedi. Tahminlerimi modellerin öngördüğünden çok, kendi gözlemlerim neticesinde elde ettiğim az düzeyde olan tecrübeye güvenerek yapıyorum. Şuan Muş’ta 2’nci yılım. Coğrafyayı ve iklimi öğrenmeye devam ediyorum. Zamanla yaşayarak daha iyi tanıyacağımı düşünüyorum. Tekrardan bu turda ki mücadeleniz için tebrik ediyorum.

   Cevapla
 21. Commandouz (Bayrampaşa/İstanbul, 136 mt)

  Santiago 2.günün sonunda 2-0 yaparak turu geçmeyi garantiledi, geçen yılın rövanşını da aldı. Kendisini tebrik ediyorum 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s