Havadelisi.com DEPLASMANLI Hava Tahmin Ligi 2019 Kış Sezonu


Her bir maç ev sahibi tahmincinin istasyonunda olur. Tahminler pazar günü saat 23:59’a kadar girilmelidir.

5. Hafta tahminlerini girmek için buraya tıklayınız. Fikstür aşağıdadır.

Toplu Sonuçlar: Hafta 1, Hafta 2, Hafta 3, Hafta 4, Hafta 5, Hafta 6

Puan Durumu: Grup A-F, Grup G-K (Hafta 4 sonu)

Tahminler ve Gol Aralıkları:

Hafta 1
Hafta 2: Gün1-2, Gün4,
Hafta 3: Gün1-2, Gün4
Hafta 4: Gün1-2, Gün4
Hafta 5
Hafta 6: Gün1-2, Gün4

(aralıkların nasıl belirlendiğini buradan okuyabilirsiniz)

Lige daha önce hiç katılmayanlar için açıklamalar daha aşağıdaki paragraflarda…

Ligimiz ana hatlarıyla geçen yılın aynısı olacak, heyecanı arttırıp şans faktörünü ortadan bir miktar kaldırmak için birkaç değişiklik yaptık, şu şekilde:

 • Grup aşamasında gol atma kurallarını değiştirdik. Matematiği biraz karmaşık olduğu için ayrıntısına girmiyoruz (ayrı bir dosya ile daha sonra bilgilendirme yapacağız), şimdilik şunları bilmeniz yeterli: Gol atabilmeniz için rakibinizden daha iyi tahmin yapmaya ek olarak, 1) tahmininizin, rakibinizin tahminine çok yakın olmaması, 2) ölçülen değerden çok fazla sapmamanız da gerekiyor. Ayrıca yağış tahminlerinde, yağışı gerçekleşenden fazla tahmin edenlere, gerçekleşenden az tahmin edenlere nazaran küçük bir avantaj sağlanacak.
 • Tahminciler, tahminleri belli olduktan sonra, oluşturacağımız basit tablolara bakarak ölçülen değer hangi aralıkta çıkarsa rakiplerine gol attıklarını kendileri kontrol edebilecekler.
 • Çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları pazar-çarşamba oynanacak (ilk maç + rövanş).
 • Geçen sene çeyrek final oynayan tahminciler ön elemeye katılmadan, seri başı olarak grup aşamasından itibaren turnuvaya katılabilecekler. Bunlar: Mert Baştürk, Commandouz, Falkan82, KaanGr2, WhiteFox, İzmirdeHava, OzanDeniz, Havadelisi

———————————

(İLK DEFA KATILACAKLAR İÇİN) BELLİ BAŞLI KURALLAR

 • Bir haftalık ön eleme tahmini ile, seri başlarına ek olarak lige katılacak 36 kişi belirlenecek. Bunların baş tarafına, geçen sene ilk 8’e girenler de (seri başları) eklenince toplam 44 tahminci gruplara kalmış olacak. Eğer geçen sene ilk 8’e girenlerden lige katılmak istemeyenler olursa ön eleme turunun yedekleri 45., 46., vb) de gruplara kalabilecek. Ön eleme tahminleri İstanbul Atatürk Havalimanı için yapılacak (kapanacağı için, hürmeten…)
 • 44 kişi, ön eleme sonuçlarına göre, 11 gruba dağıtılacak. (Lige devam edip etmeyeceğinizden emin değilseniz lütfen ön elemeye katılmayınız! İlk 44’e kalıp grup maçlarının (toplam 6 maç) herhangi bir aşamasında ligi bırakanlar, gelecekte Havadelisi.com‘ca düzenlenecek turnuvaların tamamından men edilecektir!) 
 • 4’er kişiden oluşacak 11 grupta herkes kendi seçtiği istasyonda 3 maç, deplasmanda 3 maç olmak üzere 6 maç yapacak (şampiyonlar ligi ile aynı). Tahminler her pazar saat 23.59’a kadar bu başlık altına yorum olarak gönderilecek. Tahmin formatını başlığın en altında, yorumların üst kısmında bulabilirsiniz.
 • İstasyonunuzu en başta seçeceksiniz, iç saha maçlarınızdaki istasyon hep aynı olacak, değiştirmek yok.
 • Her bir grupta grup sonuncusu olanlar, bir de “en kötü üçüncü” elenecek. Diğer tahminciler 2. tura (ilk 32) yükselecek.
 • İkinci ve üçünçü turda birbiriyle eşleşen tahminciler yine deplasmanlı olarak 2’şer hafta eleme usulü tahmin yapacaklar. Çeyrek, yarı final ve final maçları da deplasmanlı olarak, fakat -ligi hızlandırmak için- pazar+çarşamba yapılacak.
 • Böylece finale kalan iki tahminci, ön eleme hariç 6+2+2+1+1+1 = 13 hafta tahmin yapmış olacak.

————————–

Tahmin ve puanlama ayrıntıları:

 • Söz konusu haftanın maçını iç sahada yapıyorsanız kendi istasyonunuz için, deplasmanda iseniz rakibinizin istasyonu için, her pazar akşamı saat 24’e kadar; pazartesi (1. gün), salı (2. gün) ve perşembe (4. gün) günlerinin her birinin ayrı ayrı minimum sıcaklık, maksimum sıcaklık, toplam yağış ve kar var/yok durumlarını tahmin edeceksiniz. Böylece her maçta (her hafta) 3 gün X 4 değişken = toplam 12 ayrı tahmin yapılmış olacak.
 • Bu 12 tahminin her birinde, ölçülen değere kim daha çok yaklaşırsa (ve ayrıca daha iyi tahmin yapanın tahmini rakibin tahminine çok yakın değilse ve ölçülenden de çok fazla sapmadıysa) golü o atmış olacak. Tahminciler, tahminleri belli olduktan sonra, oluşturacağımız basit tablolara bakarak ölçülen değer hangi aralıkta çıkarsa rakiplerine gol attıklarını kendileri kontrol edebilecekler. Ayrıca yağış tahminlerinde, yağışı gerçekleşenden fazla tahmin edenlere, gerçekleşenden az tahmin edenlere nazaran küçük bir avantaj sağlanacak.
 • Galibiyet 3, beraberlik 1 puan. Puan durumuna atılan ve yenilen goller de işlenecek.
 • Herhangi bir maça çıkmayan (tahmin yapmayan) tahminci hükmen 7-0 yenik sayılacak.
 • Her bir grupta grup sonuncusu olanlar (11 kişi), bir de en kötü üçüncü (1 kişi) elenecek. Diğer tahminciler (32 kişi) 2. tura yükselecek. Puan eşitliğinde sıralamayı belirlemek için ikili averaja bakılacak; bu da eşitse genel averaja, o da eşitse atılan gol sayısına bakılacak.

—————-

*** İSTASYON SEÇİMİ ***

* Tüm tahminciler, MGM’nin günlük maksimum/minimum sıcaklık ve 24 saatlik toplam yağış listelerinde verileri günlük olarak ilan edilen herhangi bir istasyonu seçebilirler. Seçilen istasyon değiştirilemez ve katılımcının tüm iç saha maçlarında tahmin edilir. Aynı istasyon birden fazla tahminci tarafından seçilebilir.
* Kar var/yok durumu, yalnızca resmi sinoptik raporu bulunan istasyonlar için değerlendirmeye alınacak. Yani eğer maç yapılan istasyon için resmi sinoptik rasat yoksa, o maçta atılabilecek toplam gol sayısı 12’den 9’a düşecek (kar var/yok durumu rakipler arasında genelde fark yaratacak bir değişken olmadığı için bu ölçüt zaten çok önemli de olmayabilir, rakipler tamamen aynı tahmini yaptıklarında gol atılmamış oluyor). Kar var/yok teyidinin nasıl yapılacağı şu yorumda ayrıntılı anlatılıyor.
* Tahmini yapılan istasyonun herhangi bir ölçümü MGM tarafından ilan edilmezse, bu veriye (aynı istasyonda ölçülmüş olması şartıyla) başka kaynaklardan ulaşılmaya çalışılacak. Yine de ulaşılamıyorsa, ilan edilmeyen verilerin galibiyet/mağlubiyet durumunu etkileyip etkilemediğine bakılacak. Eğer etkiliyorsa, maç tatil edilecek ve takip eden hafta ortasında tekrar oynanacak.

———————————

*** GRUPLARIN OLUŞTURULMASI ***

Ön eleme sonrasında ilk 44 sırayı alacak tahminciler (bunlara geçen senenin ilk 8’i dahil); ilk 11, ikinci 11, üçüncü 11 ve dördüncü 11 olmak üzere dört torbaya bölünecek ve her gruba, her torbadan 1’er adet tahminci, aşağıdaki tablodaki gibi yerleştirilecek: (Torbalardaki sıra numaraları https://www.random.org/lists/ adresinden yararlanılarak karıştırılmıştır):

GRUPLAR.png

*** FİKSTÜR ***
(tüm tarihler bir pazar günüdür ve tahminler akşam saat 23:59’a kadar yapılacaktır)

16 Aralık: ÖN ELEME MAÇLARI (Herkes İstanbul Atatürk Havalimanı‘nı tahmin edecek)
23-30 Aralık, 6-13-20-27 Ocak: GRUP MAÇLARI (6 HAFTA)
3 Şubat – 10 Şubat: 2. TUR MAÇLARI
17 Şubat – 24 Şubat: 3. TUR MAÇLARI
3 Mart Haftası: ÇEYREK FİNAL MAÇLARI
10 Mart Haftası: YARI FİNAL MAÇLARI
17 Mart Haftası: FİNAL MAÇI

 • 2. tur eşleşmeleri için; grup birincileri, ikincileri ve üçüncüleri ayrı ayrı torbalara dağıtılacak. Grup birincileri grup üçüncüleri ile oynayacak. En kötü grup birincisi, grup ikincilerinin torbasında olacak ve grup ikincileri kendi arasında eşleşecek. Tüm eşleşmeler kura ile (her bir torbadaki numaralar karıştırılarak) belirlenecek.
 • 3. turda, 2. turda grup birincilerinin yer aldığı eşleşmelerin galipleri grup ikincileri maçlarının galipleri ile oynayacak. Kalan grup birincileri kendi arasında eşleşecek. Tüm eşleşmeler kura ile (her bir torbadaki numaralar karıştırılarak) belirlenecek.
 • Çeyrek final ve yarı final eşleşmeleri kura ile belirlenecek.

TÜM UYARILARI DİKKATLE OKUYUNUZ.
*Tahminler her zaman, ev sahibi tahmincinin istasyonu için yapılır!
*Sıcaklık tahminleri tek bir ondalık basamak ile (mesela 5.4), yağış tahminleri tam sayı olarak (mesela 12) yazılmalıdır.
*Son tahmin girme zamanı her hafta pazar günü saat 23.59’dur. Tahmin formu saat 00.00’da kapanır.
* Eğer maç listesinde, ev sahibi tahmincinin istasyon adının yanında [Kar+] ibaresi varsa kar var/yok tahmini de mutlaka yapılmalıdır. Bu ibare yoksa, kar kategorisi dikkate alınmaz.

DİKKAT: Tahminini yapacağınız her bir gün için,
* En düşük sıcaklık, tahmini yapılan günden bir önceki gün saat 18 UTC ile tahmini yapılan gün saat 06 UTC arasında ölçülen en düşük sıcaklıktır. MGM’ce, tahmini yapılan gün TSİ 09:00’dan sonra ilan edilir.
* En yüksek sıcaklık, tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan gün saat 18 UTC arasında ölçülen en yüksek sıcaklıktır. MGM’ce, tahmini yapılan gün TSİ 21:00’den sonra ilan edilir.
* 24 saatlik toplam yağış, tahmini yapılan gün saat 06 UTC ile tahmini yapılan günden bir sonraki gün saat 06 UTC arasında ölçülen toplam yağıştır. MGM’ce, tahmini yapılan günden bir sonraki gün, TSİ 09:00’dan sonra ilan edilir.
* Kar var/yok durumu, tahmini yapılan istasyonda tahmini yapılan gün saat 06 UTC’de (TSİ 09:00) kar örtüsü olup olmadığına göre belirlenir ve yalnızca yanında [Kar+] ibaresi bulunan istasyonlar için yapılır (ayrıntılı bilgi).

 

Diğer tüm duyurular bu başlıktan yapılacaktır.

Reklamlar
Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

597 Responses to Havadelisi.com DEPLASMANLI Hava Tahmin Ligi 2019 Kış Sezonu

 1. HAFTA 5 TAHMİNLERİ VE GOL ARALIKLARI:

 2. Çok fena bir hata yaptım. Tam kendi istasyonum için olan tahminlerimi hazırladım forma girmek için; bir de ne göreyim bu hafta Kırklareli Beğendik Köyü’ndeymiş bizim maç. Bilmediğim bir istasyona pek vakit ayıramadan tahmin yapmak durumunda kaldım bakalım neler olacak. Tolga’ya başarılar 🙂

 3. 4. HAFTA TOPLU SONUÇLARI:

  PUAN DURUMU:


  A Grubu’nun lideri KaanGr kendi sahasında rakibine şans tanımayarak kayıpsız liderliğini sürdürdü. 4’te 4 yapan sadece o var. SpanK Samsun deplasmanında dağıldı 😀

  B Grubu’na Havadelisi’nin öğrencileri Eray ve RuthlessNako damga vurmuş görünüyor. İkisini de en azından çeyrek finalde görmek isterim.

  C Grubu’nda geçen senenin finalisti Commandouz’a ilk puanlarını Alkım kaybettirirken; NehrK dişli rakiplerine kafa tutuyor. Son iki hafta heyecanlı olacak.

  D Grubu’nda geçen yılın yarı finalisti Falkan82, mandalina ve kavun arasından sıyrılmaya çalışıyor.

  E Grubu’nda Şefik’e Organik Adam dur dedi, mücadele o biçim…

  F’de son şampiyon Mert liderliğini sürdürürken Orkunes onu yakından takip ediyor, öte yandan Anadolu kaplanı Anıl Siğinç son iki haftada patlama yapabilir…

  G’de üst sıralar için amansız bir mücadele var, ilk üç tahminci az puan farklarıyla sıralanıyor… Patavatsız Tekirdağ deplasmanında 3 puan alarak formunu kanıtladı.

  Bu hafta iki tahmincinin maça çıkmadığı H Grubu’nda son iki haftada Şeyhmus ve Berk varını yoğunu ortaya koymak zorunda…

  İ Grubu’nda da usta tahminciler üst sıralarda yer kapma peşinde, bakalım Tolga Zengin aralarından sıyrılabilecek mi?

  J’de son iki maçta Santiago’ya tam 5 puan kaybettiren Şehirmerkezi büyük sükse yaptı. Puanlar birbirine çok yakın, her şey olabilir.

  K’de Mehmet Göktuğ bu sene bekleneni veriyor gibi fakat Serdivanlı ensesinde… Akureyri hayal kırıklığı yarattı, Kadıköy’de istifa sesleri var…

  5. Hafta’da herkese bol şans 🙂

 4. maç numarası 69:
  White Fox 1-3 Ruhtlessnako Dikkatli ama hızlıca baktım, üstat istersen teyit et. Zevkli bir maç oldu eline sağlık.

 5. Eray Bayraktar dedi ki:

  Maç Numarası: 70
  Eray Bayraktar ( 4-0 ) Hayatbu
  Hayatbu için biraz şansız bir maç olduğunu düşünüyorum; gollerini kıl payı kaçırdı, geriye kalan maçlarda herkese başarılar dilerim

  • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

   Eray’ı tebrik ederim çok iyi bir maç çıkardı. Şanssızlıklar ve kıl payı kaçan goller olsa da bahane değil, takımın kaybettiği bu maç üst tur için şansımızı ve avantajımızı kaybetmemize neden oldu. Önümüzdeki maçlara bakacağız. Zorlu ve çekişmeli iki maç olacak. Herkese bol şans diliyorum.

 6. 83. maç sonucu: İzmirdehava 4-1 Kiamme.
  Çatalkaya Radar Sahası’nda elimden geldiğince mücadele ettim fakat rakibim maç boyunca beni sürklase etti diyebilirim. Kendisini çok tebrik ediyorum. Amacım kalan maçlarda 4 puan çıkararak grubu lider tamamlamak.

 7. Maç 83’te skor izmirdehava 4 – 1 kiamme oldu.
  Son gün için kar erimesi ile yağış ölçülebilir diye yaptığım uyanıklık, erimenin önceki gün olması sonucu kaleme gol olarak döndü;)
  Güzel bir mücadele oldu. Teşekkürler kiamme.

  • Hocam ben de size onu soracaktım; tahmin ettim böyle bir varsayım yaptığınızı 🙂 Çünkü Perşembe yağış olmayacağı belki de bu haftanın en net tahminiydi.
   Bu noktada lig komitesine bir soru sormak istiyorum: Yağış olmamasına rağmen eğer kar erimesi sebebiyle bir yağış ölçümü yapılırsa bu ölçüm dikkate alınmalı mıdır? Ya da MGM’nin istasyonları kar erimesini de yağış olarak ölçüyor mu? Amatör meteoroloji istasyonları kar eridikçe yağış düşmüş gibi ölçüm yapıyor ama MGM’nin daha gelişmiş profesyonel istasyonları belki bu ayrımı yapabiliyordur, bilemiyorum. Çünkü kar erimesini yağış olarak ölçmek aslında gerçek dışı bir sonuç çıkarır ortaya.

   • Kiamme hocam, Mgm’nin birçok istasyonu kar erimesini yağış olarak kaydediyor. Tespit ettiğim noktalar:
    – Kar yağarken hiç yağış kaydetmeyip erimeye geçince kaydedenler
    – Hem yağarken hem de erirken aynı ölçüde kaydedenler
    – Yağarken çok az kaydedip erirken çok kaydedenler
    – Yağarken kaydetmeyip erirken, düşen yağıştan az kaydedenler
    -Rüzgârla yağan karı çok az ya da hiç kaydetmeyenler şeklinde.
    Mgm bunları kalite kontrolden geçirmeyip olduğu gibi verilere ekleniyor. Böyle olmadığını savunacak olan varsa örneklerle çürütebilirim.

   • Ne yazık ki, küçük bir rezistans ile çözülebilecek bu sorunu OMGİ’lerin hepsinde az ya da çok gözlemliyorum. Mesela, yakınımızdaki Spil Dağı istasyonu kar başladığında yağış ölçmeyi tamamen durduruyor, sonraki günler de kar/buz eridikçe ölçüyor ve azımsanmayacak süblimleşme kayıpları da oluyor mutlaka. Bu durum, Çatalkaya’da da, daha az olmakla birlikte mevcut.
    Bu konuda, lig komitesinin de kesin bir karar verebilmesi çok kolay değil bence çünkü kar/yağmur sınırındaki yağışlarda ölçüm tam muamma.
    Kendi adıma, gol atmış olsaydım da hiç etik olmayacaktı zaten. Kurnazlık yaparak gol yemeyi hak ettim.

   • Organik Adam’ın gözlemleri için “doğru değil” diyebilecek bir MGM yetkilisi çıkmaz sanırım.

    Bu “otomatik istasyon” olayı başladı başlayalı MGM’nin verileri çok daha sağlıksız oldu diye düşünüyorum. İstasyonu koy, elektriği çek, veri geliyorsa sorun yoktur, adamların mantığı bu şekilde çalışıyor. Bilimi, yazılı kayıtları vb önemsemeyen bir ülkede tabii sürpriz değil. Çok yazık, ama bizim gibilerden başka buna kafayı takıp üzülen birilerinin olduğunu da sanmam.

    Şu durumda MGM’nin günlük yağış verileri çöp oluyor, aylıklar yine biraz işe yarayabilir.

 8. 86. Maç Sonucu;
  İstanbul Büyükçekmece
  Santiago – sehirmerkezi = 3 – 3

 9. 79. maç sonucu : Ozan Deniz : 2 patavatsiz3 : 4

 10. 72 no’lu maç skoru:
  nehrk 5-2 iltersever
  Değerli rakibim maça hızlı başlayarak 2-0 öne geçti fakat devamını getiremedi.
  Kendisini tebrik ederim.

 11. 85. Maç sonucu sergün: 6 grafik: 1

 12. 88. Maç en ölçülen en yüksek sıcaklıkla sonuçlanmış oldu.
  Akureyri 2 – 4 sonerbuyuk33

 13. 73. Maç falkan82 4 -2 Yalın Tebrikler

 14. serdivanli dedi ki:

  87 numaralı maçın sonucu, Mehmet Göktuğ 2 serdivanlı 1 Bu skorla ligdeki ilk mağlubiyetimi almış oldum. Skorun benim açımdan tek iyi tarafı, puan eşitliğinin olması halinde ikili averaj benim lehime olacak. Rakibime geri kalan maçlarında başarılar dilerim.

 15. orkunes dedi ki:

  78. Maç sonucu: Mistral 2 – 5 orkunes

 16. 77 numaralı maçta son düdük çaldı.

  Mert – Anıl : 4 – 0

 17. Bugün ki en yüksek sıcaklık ve yağışta gol olmayacağı için 80. Maç 6-0 lehime sona erdi. Skor aldatmasın aşırı yakın ve çekişmeli geçen bir maçtı. Tahminlerimiz genel olarak yarım derecelik yakınlıklardaydı, bu hafta şans benden tarafta oldu. Serdar abiyi tebrik ediyorum. Önündeki maçlarda başarılar diliyorum 🙂

 18. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145) dedi ki:

  Çatalca istasyonu maçı bu sabah itibariyle 3-0 gelmiş durumda. Bu galibiyet ile matematiksel olarak gruptan çıkmayı da garantiliyorum. Grubumdan 18 puanla çıkmak istiyorum. Takımım Spank maçı hazırlıklarına hız kesmeden başladım Geçen sene son 16’da Atatürk deplasmanında aldığım bu büyük hezimet tekrar olmayacak.

 19. 73. maçta güne Yalın’ın golüyle başladık ve durum 3-2 oldu. Maksimum sıcaklığa göre sonuç belirlenecek. Keyifli maç için şimdiden teşekkürler 🙂

  Yalın’ın “beni hep sistemler yaktı” serzenişine katılmakla beraber, beni de istasyonun ölçümü yakmış olabilir. Şöyle ki; tahmin yaptığımız Samandıra havalimanı istasyonu ile evimin arası kuş uçuşu 1,4 km ve yükselti hemen hemen aynı.

  Sabah evden çıktığımda (08.09) babamın arabasının üstündeki manzara şu şekildeydi:

  Samandıra istasyonunda 4,2 derece ölçülmüş ve havalimanının hemen sınırında bulunan arabaların üstünde kırağı oluşmuş. Toprak üstü minimum ise 0,2 derece ölçülmüş. Buna benzer bir fark örneğin İTÜ’de de var. Durum pek aklıma yatmadı ama sinsi bir yer soğuğuna bağladım. Siz ne dersiniz?

 20. sulukavun dedi ki:

  74.maç sonucu Bursasporumuz 5 – Bodrum 3
  Son saniye Bodrum golü atıp 4-4 yapma fırsatını kaçırınca golü kalesinde gördü.

 21. 77 numaralı maçta 3-0’lık üstünlüğüm ile son güne giriş yaptık. 2 gol ihtimali kaldığı için 3 puanı hanemize yazdık. Anıl’a da diğer maçlarında başarılar diliyorum.

  Büyükçekmece temsilcisi olarak bu haftayı da namağlup kapamanın mutluluğu içindeyiz fakat rehavete girmeden gruptan lider çıkmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s