Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 27.466 cevap

 1. İstanbul’ da çok güzel oraj geçişleri oldu ama kimsenin çıtı çıkmamış. Hatta süper hücre bile görüldü, ona rağmen kimse heyecanlı yorumlarda bulunmamış. Bana ilginç geldi. Yazın bulunduğunuz yerde ince taneli dolu fırtınası görülüp ortalığı yazın ortasında bembeyaz yapsa da mı heyecanlanmayacaksınız? :) Bugünkü orajlı hücrelerden birisi İzmit’ e isabet etsin diye merakla bekledim ama olmadı.

 2. İnternette gördüm. 9 Ocak sabahı Çayeli kıyıdan biraz içeride 50 metre rakım..

 3. Merhaba. Mart ne cabuk bitti, zaman çok hızlı geçiyor. :)

 4. Bugün klasik bir 22 derecelik hale gösterisi vardı. İzmit Saat Kulesi’yle beraber de fotoğraflayayım dedim. https://locoturchia.files.wordpress.com/2015/02/bbk_8997.jpg
  Bu fotoğrafta haleyi tam kadraj almakta zorlandım. 18-55mm objektif bile yetersiz oldu ve arkaya doğru gidecek yer yoktu. https://locoturchia.files.wordpress.com/2015/02/bbk_9010.jpg

 5. Rize’deki yağış ölçümleri yanlış.

 6. Perşembe giriş yapacak olan kuvvetli yağışla ilgili bir paylaşım olacak mi?

 7. Gittikçe yaygınlaşan Güneş enerjisi panellerinin ve Güneş enerjisi santrallerinin yarattığı yansıtıcı etki, küresel ısınmanın dengelenmesinde okyanusta su damlası kadar da olsa faydalı olur diye düşünüyorum. Belki kar örtüsünden çok daha fazla Güneş ışığı yansıtıyor olabilir. Aslında şehirlerde her çatıda Güneş paneli kurulması zorunlu hale getirilse belki uzun vadede hissedilir değişimlere yol açabilir sanki. Uzak bir hayal ama mesela İstanbul’ daki onbinlerce binanın tamamının Güneş paneli ve benzeri yansıtıcı yüzeylerle kaplandığını düşünün. Etkisi nasıl olur acaba?

  • Bu tam tersi etki yaratmaz mı?

  • Ben de konuyu tam bilmediğim için mesajımda aslında sizlere sordum. Yine de kişisel görüşümü de ekledim. :)

   • Panel olmasa gelen enerji ya suyu buharlaştıracak yada rüzgara dönecek. Panel gelen ısı ve ışık enerjisinin bir kısmını elektriğe çeviriyor. Aslında Panel, örneğin suyun buharlaşıp, yağmura dönüp, oradan baraja ve elektriğe dönmesi döngüsünü kestirmeden ele geçirmiş oluyor. Kısaca bir nevi yine düzeni bozmuş oluyoruz. Rüzgara veya buharlaşmaya engel olup, yağmur aktivitesini az da olsa bozmuş oluyoruz. Küresel ısınma, ısının insan eliyle çıkan çeşitli gazlardan dolayı atmosfer dışına çıkamaması olayı, bence panel etki etmez diye düşünüyorum. Yerel olarak etki edebilir ama toplam ısıya faydası olmaz.

 8. Yurt dışında yaşama gibi bir durumum var 5-6 aylık bir süreç için. Fakat alternatiflerim sınırlı ve bu alternatifler arasında “kar” öncelikli seçeneğim ve tercihim olacak. :D
  Hamburg, Zilina, Maribor ve Prag arasından en çok hangi şehir kar alır sizce? Bu şehirleri bilen varsa hangisinde kalmamı önerirsiniz? Hayat koşulları olarak neresi sizce daha iyi ve fiyatlar uygun?

  şimdiden teşekkürler :)

  • srknsglm41 dedi ki:

   Enlem, kuzeyli ruzgarlar, yagis bakimindan, bundesliga da kume dusmeyen tek takim ( futbol bakimindan ) Hamburg, tarih bakimindan Prag ve 3 zehiri de sayabiliriz , doga sporlari, kis turizmi , yükseklik bakimindan az farkla Zilina, karasallikta da Zilina , güzel bayanlar acisindan da Zilina :) 5 üzerinden 5 Zilina , 3 Prag , 2 Maribor , malesef 1 Hamburg …… 5-6 aylik, hatta bir gunluk süreçte olsa Zilina, yalniz su var onumuz de ki 5-6 ay içinse sonbahar da donmuş oluyorsunuz kis zor o bakımdan iyi yolculuklar!

  • Kar öncelikli seçenek ise Zilina derim.. Hesaplı, hemen yanı başında kayak merkezi olan, tepesine baktığınızda şapkanızın düşeceği kadar yüksek karaçam ormanları ile kaplı çok güzel bir şehir.

 9. Hale avcısı “baymineral” dün Bahçecik sahilinde iş başındaydı. :) Ancak işler “kesattı”.

 10. Florya’da dün görüntülediğim parheli (sundog) hadisesi.

  • Çok beğendim.

   Böyle tatlı vukuatlar olduğunda Güneş’ in öteki tarafına da dikkat edelim. Muhtemelen Güneş’ in solunda da aynı optik oyun gerçekleşmiştir ve umarım Güneş’ in sol tarafı da görünecek şekilde fotoğraflarınız vardır.

   Dün öğleden sonra İzmit’ te gözüm yükseklerdeydi. Kısık diyafram kullanmama bağlı olarak sunpillar (Güneş sutünü) görüntülediğimi sandım. Güneş batmaya doğru giderken bulutlar parheli için fazla yoğun gibi olmaya başlayınca takibi bıraktım. Neyse ki günün golü İstanbul’ da atılmış. :)

   Açık ve hafif bulutlu havalarda Güneş’ e direkt olarak bakmamak kaydıyla gökyüzünü kollayalım. :)

  • maalesef daha bugünler de bile güzel şehrimizin yaşanacak hiç bir hali kalmadı. insan nefes bile almak istemiyor. çünkü hava şehrin her yerinde zehir kokuyor

  • srknsglm41 dedi ki:

   Arkadaşlar bazen bilim yeterli olmayabiliyor, neden mi gerek sanayi gerekse nüfus bakımdan Çin ( Tianjin, Pekin ( Beijing ) v.s., Kanada ( Montreal ), ABD ( Newyork ) , bu ülke ve şehirler hemen hemen nüfus bakimindan ve sanayi bakimndan oldukça ilerlemiş ve her kis hic bozulmadan kar firtinalari, karakislar oluyor, burada iklim hic değişmiyor mu? Nüfus sa nüfus, sanayise sanayi , şehirse şehirleşme! Biz de Sibirya yuksek Basincimiz daima güçlü olsun akdeniz hatta israile kadar uzansin, o arada akdenizden daima yagisli hava girsin, hemen üstüne azor balkanlardan giriş yapsin, aralarda dek’ler vursun, o zaman yapsinlar aciklamalari sicakligin yükseldiğini v.s. göreyim…!

   • Oguz Goker dedi ki:

    Digerlerini bilmemde, New york oyle cok sehirlesme olan bir eyalet degil, herkes new york deyince manhattan i dusunuyor ama manhattan disinda her yer orman(10larca kat alandan bahsediyoruz) New jersey desen ormandan baska birsey yok

 11. Son birkaç günün havasını beğendim. Öncesinde 24 derecelere çıkmaya başlamıştı gündüz havaları ve gayet olaysızdı. Salı günü yılın hafif de olsa ilk orajını gördük. Sonraki gün DSL ve mobil telefon hatlarında sıkıntı çıktı. Cuma günü de sabah, akşam ve gece saatlerinde iyi orajlar oldu. Sabah deneme sınavı yapıyorduk, yakınlara düşen pembe bir yıldırım öğrenciler, öğretmenler herkesin ödünü bir yerlere karıştırdı. :) Akşamında da yemekten dönüyorduk arkadaşlarla, güzel bir oraja denk geldik. Köy dışına birkaç KM mesafeye düşen bir yıldırım tam belirdi, gürültüsü ile bizim bayan arkadaşların çığlıkları birleşip elektrikler de kesilip ortalık kararınca Mayıs ayından beri (25 – 30m mesafeye yıldırım düşmüştü) bir orajda o kadar korkmamıştım. Şiddetli bir yağış başladı ve üzerimizde çatır çatır şimşekler çakıp köy çevresine yıldırımlar düşüyordu, kendimizi eve attığımızda iyi rahatladık. Normalde eve girmeden bir sigara içen arkadaş bile direk eşiyle evine girdi, nasıl korktuğunu o zaman anladım. :D İnşallah köylülerin evlerine vurmamıştır yıldırım, arada oluyor.
  Haftasonu da yağışlı idi. Arada bulutlar alçalıp çevremizdeki dağları içlerine alıp tekrar yükseldiler. Yükseldiklerinde dağlarda beyaz bir örtü bırakmışlardı. Bu akşam burada da biraz kar yağdı ancak tutacak gibi değildi. Bu gün dağlardaki örtü baya aşağı inmişti ama fotoğrafını çekmedim.


 12. Dün akşam yağan ceviz büyüklüğündeki kar gece de etkili oldu. Bembeyaz bir sabaha uyandık. Resmi ölçüm 8 cm. Çiçek açan kimi ağaçlar kar altında kaldı.

  Radara göre şu saatlerde Ankara-Konya arasında kırmızıya çalan turuncu bir kütle var. Gök gürültülü kar olabilir :)

  Bu sabah Konya:

 13. 1 Haziran 2030 Halkalı Güneş Tutulması’ na hazırmıyız? :) O güne kadar yaşamayı sürdürürsek o sabah Marmara Bölgesi efsanevi bir halkalı Güneş tutulması yaşayacak. Çanakkale ve İstanbul, tutulmanın tam merkezinde olacak. Şimdiden hayırlısı olsun. :) http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEplot/SEplot2001/SE2030Jun01A.GIF

 14. Konya’da çok yoğun lapa lapa kar yağıyor. Muhteşem bir kapanış :)

  • çihiro kardeşim,son lapa kar yağışların hayırlı olsun ve daha nice “muhteşem kapanışlara” …Velhasıl bu sene de Konya ve Karaman’ın dağlık kesimlerinin ormanları kış süresince kısmi de olsa yağış aldı ama yeter mi tabii ki yetmez! Daha bunun uzun yazı ve sonbaharı var! Bak Orman Gen.Md. ile WWF beraber ne rapor etmiş;(20.03.2015)
   “Akdeniz havzası, dünyada ormansızlaşma sürecinin en yoğun yaşandığı ve küresel
   iklim değişikliğinin etkilerinin en çok hissedildiği bölgelerden biri. WWF-Türkiye’nin
   (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi
   işbirliğiyle yürüttüğü “Akdeniz Ormanlarının İklim Değişikliğine Uyumu” projesi
   kapsamında yapılan araştırmalar da bölgedeki riskleri ve alınması gereken önlemleri
   ortaya koyuyor.
   İklim değişikliğinin Konya ve Karaman bölgelerindeki karaçam ve göknar ormanları
   üzerindeki etkilerini araştırmak için proje kapsamında yapılan araştırmalar ilk sonuçlarını
   verdi. Yapılan modellemeler, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek karaçam ve
   göknar ormanlarının Aşağıçiğil, Ilgın, Seydişehir, Kızıldağ, Hadim, Bademli, Göktepe ve
   Kazancı bölgelerindeki ormanlar olduğunu ortaya koyuyor. İklim senaryolarının
   öngördüğü gibi 2070 yılına kadar yıllık ortalama sıcaklıklarda 3,8 dereceye varacak bir
   artış meydana gelir ve yıllık ortalama yağış miktarında 100 mm’ye varan bir düşüş
   olursa bölge ormanları büyük ölçüde etkilenecek.”
   Merak edenler-pek bölgeyi bilmeyenler google maps’den Konya-Karaman ve Ermenek’in
   Toros haritarını ekranlarına getirsinler…
   fiziki olarak tehlike ve vehameti biraz yaklaştırarak görebilirler!
   https://www.google.com/maps/views/view/107347930556319315441/gphoto/6068502714147006274

 15. Hava açık olmasına rağmen kapalıymış gibi oldu burada. Tabii bir 2006 tutulması değil

 16. Bagcilar’da yollar beyazladi, graupel yagdi ama eridi hemen

 17. Ve uydu fotoğrafına yansımış hali.

 18. Tutulma başladı. Ancak bulutluluk sorunu var. Elimden geldiğince fotoğraflamaya çalışıyorum.

 19. Merak ediyorum Tam ve parçalı Güneş tutulması olduğunda o büyük alanda ki hava akımına illa ki etkisi olacaktır. Modellere bu yansıyor mu acaba? 1999’da ki tutulmada Askerdim ve Şırnak’taydım tam tutulmaya denk geldim. Saat 14:00 civarıydı tam tutulmayla birlikte durgun olan hava, çok güçlü bir rüzgarla değişmişti. Gece yarısı gibi olmuştu Ay’ın önünde yıldız çıkmıştı ve gece nöbet konumunu almıştık.

 20. MGM Radarlarından haberi olan varmı? coğrafi ayrıntıların olduğu radara hiç ulaşılamıyor.

 21. Cumartesi günü kar yağma olasılığı nedir? Bana esas son buse o gün olacak gibi görünüyor. İzmit için 17 mm civarı yağış bekleniyor. Karayelle beraber beklenenden daha çok soğuyabileceği için görsel açıdan nefis bir gün yaşanabilir.

 22. Beypazarı’nda 1 saattir çok güzel kar yağıyor 0.75 ila 1 cm örtü oluştu yarın foto atacam kış gitmeden önce son busesini kondurup veda ediyor şoktayım :)

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s