Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 24.776 cevap

 1. Selin olduğu yere indi yine turuncu kütle.

 2. Saatlerdir orta kuvvette yağmur ve rüzgar var. Serin hava da cabası. Özlemişim…

 3. İlahi adalet, geçen sistemde beklenen yağışı alamadık, bugün sırf bize yağıyor, çok mutluyum arkadaşlar kelimeler anlatamaz. :D

 4. Döne döne geliyor mübarek:

 5. Mükemmel bir kütle Erdemli topraklarına ayak basmış durumda.Gece gelen kütle gümbürtü ve ancak 1 kg yağış bırakmıştı.

 6. Ersin Ertural dedi ki:

  Sayın Editörler, Ozan Hocam;
  Araştırma şansım olmadı ama haber ilgimi çekti. Şahsi görüşlerinizi istatistiksel verilerle belirtebilir misiniz?

  http://www.ensonhaber.com/dunyaca-unlu-meteorolog-iklim-degisikligi-yalan-2014-10-24.html

  • Ersin Ertural dedi ki:

   Bunun sebebi ABD’nin Kyoto’yu imzalamamasına kamuoyu oluşturmak da olabilir, gerçekten doğru söylüyor da olabilir. Ya da haber kökten zaytungvari olabilir.

  • Ersin hocam herkesin bir fikri var tabii.

   Benim görüşüm özetle: İnsan kaynaklı küresel ısınma vardır ve gerçektir, fakat hem bunun derecesi hem de doğal süreçlerin bunu geriye çevirme potansiyeli büyük belirsizlikler içermektedir. Dolayısıyla iklim sistemi şimdi anlaşıldığından çok daha iyi anlaşılmadan “bilimsel” olarak kesine yakın bir şey söylenemez. Bekleyip göreceğiz.

 7. Adana’da yaklaşık yirmi dakikadır kıyamet kopuyor ama radar görüntülerine baksanız çisenti olduğu düşünürsünüz. Radarın olduğu noktada etkili olan yoğun yağış sebebiyle radar ekolarında azalma var galiba. Daha önce de örnekleri olmuştu. Ama hakkını verelim bu sefer MGM nokta atışı yaptı. Gece kuvvetli yağış var dedi ve tam de gece 12’den sonra hava bozdu. Mükemmel bir oraj hadisesi… :)

 8. Konya’nın şimşeği buraya kadar geldi ve dışarıda flaşlar patlamaya başladı. :D Yağış da ufaktan başlamış durumda.

 9. Wrf yine gününde, bakalım bu sefer neler olacak :)

 10. Bakalım ben de yakalayabilecek miyim? Çihiro :)

 11. MGM’de radarlar yine nanay! Şinanay yavrum şinanay :)

 12. An itibariyle yıkılıyoruz :) Saatlerdir gökgürültülü kuvvetli yağmur yağıyor. Şimşekler tüm şehri aydınlatıyor! 15 kg’a yakın yağış düştü ve hala yağıyor. Hayatım boyunca gördüğüm en orajlı ekim ayı bu :) Mayısta bu kadar şimşek çakmadı :D

 13. 1 saattir çok fena yağış aldık.Ah köyümde istasyon olsaydı da ne kadar yağdına baksaydım. Fotoğraflar var ama telefondan yazabildiğim için atamıyorum.

 14. İTÜ’nün sayfasında Adana’daki Çukurova ve Sarıçam istasyonlarının yerleri değişmiş. Bunlar istasyonların kesin yerleri galiba. MGM sayfasındaki rakım bilgileri farklı çünkü. MGM sayfasındakilerin de hatalı olduğunu biliyoruz.

 15. 6 Haziran 2010’da Ankara’da gerçekleşen dolu yağışından bir görüntü.

  Dolu Dolu Ankara from Atilla Köklü on Vimeo.

 16. Sis, pus sezonu hafiften başladı buralarda. 2 yaşındaki komşumuzun çocuğunun ‘bulut yere düşmüş’ diye tabir ettiği hava olayı.:D

 17. Doğu Akdeniz’de umarım bu sefer etkili bir yağış olur. Bu arada klasik Mersin boşluğu oluşmuş yine.

 18. MGM’nin sitesindeki 23 Ekim toplam yağış tablosundan…

  Bence referandum yapılsın.

  http://www.dmi.gov.tr/sondurum/toplam-yagis.aspx?t=t&gun=141024&ind=4&s=NM&f=#sfB

 19. Aynı zamanlı olmak üzere
  Beşiktaş – Balmumcu’ dan Büyük Çamlıca yönüne bakış;

  Büyük Çamlıca Tepesi’ nden Balmumcu yönüne bakış;

  :)… Her zaman derim sistemi yaşayan yer var YAŞAYAN yer var. Çamlıca ruhu rehabilite etmenin ve sistemden tatmin olmanın en yakın ve kolay yerlerinden biri. Belki Kartepe zahmetli bir organizasyon ancak hiç değilse sistem aktifken Çamlıca gezisi yapabiliriz ne dersiniz üstatlar? :)

 20. Radarda bir şey gözükmemesine rağmen dünden beri yağış hiç durmadı burada bunun sebebi ne olabilir sizce..

 21. 2 Kasım itibariyle mevsimin ilk soğuk hava dalgasının kapımızı çalacağına dair geniş bir model konsensüsü var, GFS ana model hariç tabii ki. Bakalım günler neler gösterecek.

 22. Çanakkale’den 1955 kışında çekildiği rivayet edilen bir fotoğraf. Saat Kulesi meydanı.

 23. Bu sistemden sonra ufukta hiçbir şey gözükmüyor. Böyle sert sistemlerden sonra pastırma yazı gelir zaten, adettendir

 24. GFS’nin veya herhangi bir tahmin modelinin belli bir zaman aralığından sonra olacak olaylar ile ilgili kabaca bir fikir bile verememesinin sebebini merak ediyorum.Bilgi eksikliğinden mı kaynaklanıyor bu durum?Acaba yeni araştırmalar yapıp,yeni keşiferde bulunarak çok daha kesin tahmin yapan bir model geliştirilebilir mi?Ne de olsa model çıktıları üreten süperbilgisayarlar milyonlarca değişkeni aynı anda hesaba katıp işlem yapabiliyorlar.Buna rağmen tahminler neden bu kadar tutarsız?

  • Timur bunun birden çok sebebi var. Daha önce daha ayrıntılı cevap vermiştim, hatırlayan arkadaşlar o yorumları bulup link verirler belki. Kabaca, 1) Atmosfer-okyanus sistemindeki her prosesi (süreci) tam bilmiyoruz, bilmediğimiz için de modellerde temsil edilemiyor bunlar. 2) Özellikle mikroölçekteki, modelde tek tek temsil edilmesi imkansız, “parametrize” edilebilen süreçlerin (yani modelde aşağı yukarı doğru biçimde yansıtıldığı düşünülen süreçlerin) yarattığı toplam (kümülatif) sapma tahmin süresi uzadıkça aşırı artıyor, böylece tahmin bir süre sonra gerçekten tamamen uzaklaşıyor. Eğer sistem alçak basınçlarla dolu yani bol enerjili ise (bu sistemde olduğu gibi) gerçekten uzaklaşma için 2-3 gün dahi yetiyor… 3) Modellerde kullanılan başlangıç verileri hiçbir zaman yeter seviyede olamaz. Adım başı ölçüm yapman gerekir mükemmeliyet için. 4) Kullanılan topoğrafya verileri de mükemmel değil, her tepeyi veya binayı dahil edemezsin, bunun da kümülatif etkisi zamanla aşırılaşıyor. 5) Başlangıç koşullarındaki ufacık değişimler bile, T zaman sonra kocaman sapmalara yol açıyor, başlangıç verilerin de mükemmel olmadığı için bu kaçınılmaz… vb vb.

   • Cevap için teşekkür ederim iyi bir bilgilendirme oldu.Sanırım burada kastedilen şey ‘Kelebek Etkisi’ denen süreç.Modellerin hesaba katmadığı milyonlarca ilk başta önemsiz görünen değişken vardır.Ama önemsiz olan her değişken bir süre sonra sonucu bariz olacak bir değişiklik yaratacaktır.Zaten bu etki olmasa hiçbir hava koşulu oluşamaz ,tüm Dünya durgun olurdu.

 25. Görüntü bu sabah Bulgaristan’ın Silistre şehrine yakın bir yerde bulunan Dulova’da çekilmiştir :)

 26. Haritanın daha 100 kere baştan sona değişeceğini bilmeme rağmen içimde heyecan uyandırdı :) Umut vaat ediyor.

 27. Kafkaslar üzerinden gelen sıcak hava dalgası etkisini Artvin’de göstermeye başladı. Sıcaklık rekor seviyeye tırmandı!?! (ekran görüntüsü 24 Ekim Cuma saat 13:10′ da alınmıştır)

 28. Son 355 ayın sıcaklığı 20. yy ortalamasının üzerinde.

  ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından sunulan veriler, küresel ısınmanın giderek arttığını ortaya koydu. Bilim insanları, geride kalan 355 ayın sıcaklığının, 20’nci yüzyıl ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

  Makalenin tamamı için: http://www.fizikist.com/haber-son-355-ayin-sicakligi-20-yy-ortalamasinin-uzerinde-2083.html

 29. Bulgaristan’da bizimkilerle konuştum. Romanya – Bulgaristan civarında sürekli yağıyormuş ve araçla gitmekte zorlanmışlar yolda. Tır kayıyormuş. :)

 30. Sistemle ilgili başlık açılmıştır, yorumlarınızı oraya bekleriz :)

  http://havadelisi.com/2014/10/23/havalar-bozuyor-cok-bozuyor/

 31. Yağışlı hava istemi Erdemli’ye ayak basmış durumda,güzel yağıyor.

 32. Cuma akşamı uçakla Bodrum’a gidiyorum, tam isabet, umarım uçak çok sallamaz.

 33. Bodrum’da fırtına devam ediyor. Sabaha karşı gerçekleşen sağanak geçişinden sonra, şu an yağış tekrar başladı. Öğleden sonra etkili bir yağış, cuma gecesi ise kuvvetli – aşırı yağış bekleniyor.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s