Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 27.646 cevap

 1. Bu rezaleti gördünüz mü?

  “Eurocontrol’ün ‘meteoroloji personeline ödensin’ diye verdiği paraya Meteoroloji Genel Müdürlüğü el koyarak, personele ödenmiş gibi fatura ediyor. 2012 yılında 27 milyon, 2013’te 33 milyon, 2014’te ise 36 milyon lira ödeneğin tamamının nereye harcandığı ise bilinmiyor.”

  http://www.haberler.com/parasi-odenmeyen-meteorologlar-havalimanini-felc-7246245-haberi/

 2. Bugün feribottan çektim. Bütün Marmara bu kırmızı tabakayla kaplıydı. Sanırım olağanüstü bir alg patlaması var bu sene

 3. Calbuco yanardağının dünkü Nasa uydu görüntüsü olsa gerek.

  • Google Earth’da çıkan Calbuco volcano resme göre daha altta ve daha solda, patlayan yer ile alakası yok. Neden acaba?

  • Bu yanardağın patlama indeksi ve çıkan gazların oranı hakkında bir bilgisi olan var mı? Atmosfere yansıması nasıl olur diye merak edip araştırdım ama bulamadım.

   • Kış başlangıcında olsaydi etkisi olurdu diye düşünüyorum, hazır 2015 kışı da uzun süre unutulmaz, iç ege, doğu ve güney marmara , batı karadeniz, iç anadolu ve toroslar sağlam kar gördü, seneye piyango nereye vuracak kim bilir :( trakya hak ediyor seneyi :)

   • Kar yağsın diye, yanardağ patlamasını bekleyen tek ülkeyiz galiba :D yellow stone patlasa dünya soğur ancak.

    • Kuzey yarım küreye Pek etkisi olmaz bu patlamanın bence. Nepal’de de deprem olmuş bu arada. Bir taraf fışkırınca bir taraf çöktü mü ne?

     • :) Valla benim bildiğim kadarıyla Hindistan alt kıtası kuzeye doğru kayarak Asya’nın altına batıyor. Himalayalar bu sayede oluşmuş. Yani Nepal çökmüyor, aksine yükseliyor depremlerle.

      • Doğrudur, ek olarak; Hindistan’dan Fas’a kadar olan fay sistemi aynı mekanizma sonucu olup çoğunluğu güneydeki kıtaların kuzeydekilere bindirme yapması ile oluşur. Kimi çöker kimi yükselir bunu arazinin kıvrılmaya karşı direnci belirler. Mesela Antalya’nın Kemer tarafı çökerken Manavgat tarafı yükselir.

     • Benim derslerden hatırladığım kadarıyla ekvator kuşağında patlayan volkanların Dünya’ya etkisi daha küresel ölçekte olurken, orta kuşakta patlayan volkanlar daha bölgesel etkilere sahip oluyordu. Güney Yarım Küre’de şuan kış sezonu ve genel atmosfer sirkülasyonu ekvatordan kutba doğru dolayısıyla çıkan partiküller bence daha güney enlemlere Antarktika’ya doğru ilerleyecek. Benim en çok ilgimi çeken husus ekranın sağındaki linkten takip edebildiğim kadarıyla Antarktik buzulları 3-4 yıldır alansal olarak genişliyor buda üstüne tuz biber olacak e ne kadar deniz buzu o kadar albedo(yansıma) sonuçta bize dolaylı etkileri olur diye düşünüyorum.
      Antarktika’daki deniz buzulu miktarı:

    • Volkan patlamaları sonucu atmosfere karışan sülfür dioksit, Güneş lekeleri/ sabitesi bunların yapmış olduğu değişim diğer iklimini değiştiren bileşenlere göre çok daha hızlı gerçekleşir. Bunun keyfini çıkarmak gerekir. Bizler burada her daim geleceği tahmin etmeye çalışıyoruz şu aşamada da aynı şeyi yapıyoruz aslında. :)

 4. Van’da dün akşam kar yağışı başladı. Sabah da manzara bu idi. :D Hala ara ara atıştırmaya devam ediyor.

 5. Kar mevsimi bitti diye üzülmeyin. Hale ve benzeri optik hadiselerin mevsimi hiç bitmez. Dışarıya çıktığınızda Güneş gözlüğü takın, yanınızda da fotoğraf makineniz bulunsun. Yarı saydam ince düz bulutların (mesela sirüsler) olduğu herhangi bir günde hale, Yalancı Güneş v.s…. görme olasılığınız oldukça yüksek olabilir. Bugün değil de yarından itibaren bulutlanmanın artmasıyla bu tür manzaralar yaşanabilir. Gözünüz yükseklerde olsun. Çoğunuza karın verdiği hazzı vermeyebilir, ancak onlar da güzeldir.

  Yağmursuz bir havada gördüğünüz gökkuşağının tadına doymak mümkün değil. https://scontent-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11151061_10153299858684208_7459968472828128014_n.jpg?oh=26d7debe74f8116eb0875fdd34db49a0&oe=559773B4

 6. MGM’nin dünkü (23.04.2015 18:00 – 24.04.2015 06:00 UTC) en düşük sıcaklık ölçümlerine göre; 1083 Merkezin 503 ünde sıcaklık 0 C ve altında ölçülmüş.
  Bu da %46 ‘lık bir orana denk geliyor.

 7. Kar….
  Son Kar…
  6 ay kim bekleyecek…

 8. Ankara son şakasını yaptı bu sabah.Bu kışa da güzelce veda etmiş olduk.

 9. Harika bir kar yağışı var şu an Konya’da. Tipi ve sağanaklar şeklinde etkili oluyor. Kümülüs kongestus bulutları var. Gökgürültüsü duyar mıyım acaba diye balkona çıktım ve titriyorum soğuktan :D Sat24 iki şimşek tespit etmiş, nöbetteyim :D

 10. Rekorumuz hayırlı olsun :)

 11. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  Antalya-Konya karayolu, Alacabel mevkiinde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı !! ENTERESAN :D
  http://www.milliyet.com.tr/ankara-da-23-nisan-da-kar-surprizi-gundem-2048511/

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s