Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 23.558 cevap

 1. Bugün 2200 rakımlı Giresun sırataş yaylasında 13 derecede üşüdùk hırkamızı giyip soba başında ısındık iftardan sonra yoğun yağış ve sis altında sahile geldik ama ne geliş görüş mesafesi. Sıfır şimdi 23 derecede dondurma keyfi yapıyoruz

 2. Yarın (Cumartesi) arabayla İstanbul’dan Ege’ye, 2 gün sonra da Akdeniz’e gideceğiz ailecek, acaba oraların o meşhur yağmurlarıyla karşılaşır mıyım yolda veya orada? En çok da denizde hortum görmek istiyorum :D

 3. Radarda bir şey görünmüyor ama Giresun Espiye ve 20 kilometrelik iç kesime iyi yağmur yağıyor. Resim telefondan zor oluyor ama Facebook’tan Ozan hoca ilgi çekici bulduklarını yayınlayabilir.

 4. Dr. Okan BOZYURT ve M. Ali ÖZDEMİR hocaların bu güzel eserini aşağıda sizlerle paylaşacağım. Ben güneş aktivitesi-iklim etkileşmesi üzerine böyle güzel bir araştırma görmedim. Okurken, adeta dosyanın içinde kayboldum.Özellikle de 88. sayfanın 2. paragrafında duayen Sırrı ERİNÇ hocanın araştırmasını okuyunca kendimdem geçtim :) ama hakikaten böyle güzel bir araştırma görmedim. link aşağıda.

  http://www.kaynakca.info/eser/2548159/son-5000-yillik-donemde-meydana-gelen-sicaklik-salinimlari-ile-gunes-lekeleri-arasindaki-iliskiler

 5. Bu günler istasyonlar da bir anormallik var Erdemli’de 30 derece sıcaklık var klima çalışıyor, istasyon 23 dereceyle baharı getirmiş.

  http://erdemliahmet.files.wordpress.com/2014/07/sicaklik_cikti_0_guncel.png

  http://erdemliahmet.files.wordpress.com/2014/07/img_20140725_082713.jpg

 6. Öğlen saat 1′de Fındıkzade’den İstinye’ye gidiyordum, Leventten itibaren öyle bir şimşek ve yağmur bastırdı ki, göz gözü görmüyordu.

 7. MGM Tekirdağ istasyonunda çiçekler mi sulanıyor, anlamadım. Damla yağmur düşmeyen, dün doğru düzgün bulut bile oluşmayan Tekirdağ’da 17.1 mm yağış kaydedilmiş. Bugün de, daha yağmur bulutları yanaşmadan 6.1 mm yazıyor istasyonda. Bugün olası bir yağışta göstereceği verilere güvenmek oldukça güç şu durumda.

 8. Yalıkavak nem olur mu, Estonya ter olur mu, Kadıköy sel olur mu?

 9. Sabah saat 05:00 gibi Giresun’a, arabamla 17 günlük seyahate çıkacağım. Giderken havada da pek faaliyet görünmüyor. Sıcağın pik yaptığı dönemde rakım 2000′lerde olacağım. Tek iletişim aracım 1gb internetimle telefonum. :) Herkese şimdiden iyi bayramlar.

 10. Muratlı’ya 7mm kadar bir yağmur düştü az önce, birkaç dakika boyunca da hafif bir dolu yağdı. Ama arkasından seyretmek güzeldi.

  Turkcell’in şebeke ikinci sefer yağmurda devre dışı kaldı, şikayet ettim.

 11. Suya girip sudan kaçanlar pazar günü Erdemli ve Kız kalesi’nde denize girenler bir de yağmurla serinlediler.

  https://erdemliahmet.files.wordpress.com/2014/07/tatilcilere_yagmur_surprizi_h529.jpg

 12. Gelecek sıcak dalgası için başlık açılmamış sitede hala. Ozan Hoca siteyle pek ilgilenemiyor bu aralar sanırım :D Bir de cuma günü Ankara diyagramında 850 hpa sıcaklığı 30 dereceye dayanmış neredeyse. İki sene önceki 41 derecelik rekora yaklaşabilecek miyiz acaba?

 13. Bugün 21 Temmuz ve Adana’ya dolu yağdı arkadaşlar. Fırtına ile birlikte etkili olan şiddetli yağış adeta bir kasırga görüntüsü ortaya çıkardı. 6 ve 7 Haziran’daki yağışı da hesaba katarsak gerçekten çok ilginç bir yaz oldu Adana için. Kışın yağmayan yağmur yazın misliyle yağıyor.

 14. Bayramda hava nasıl olur ? Yeni başlık açıcakmısınız ?

 15. Sadece hayal ediyorum. Siyonist katilleri helak edecek bir sistem. Modellerde bile görünmeyecek. (: (:

  • Keşke… Onlarla birlikte din ve mezhep uğruna cinayet işleyen IŞİD başta olmak üzere tüm Ortadoğu manyaklarını alıp götürecek bir Nuh Tufanı olsa, ama olmuyor ne yazık ki…

  • Küresel dünya düzenini böyle bir sistemle helak etmeyi hayal etmekten ziyade; şu ankinden çok daha fazla çalışıp kendimizi geliştirmeli, eğitime, üretime, bilime ve sanata en az yabancılar kadar değer verip ülkemizi dünyada söz sahibi olacak bir yere getirmeyi amaçlamamız lazım diye düşünüyorum.

   Düşünüyorum ama, ikinci cümlede bahsettiğim şeylere göre sanki “helak sistemi” daha bir olası geliyor.. Avrupa’daki en düşük eğitim düzeyi, en pahalı benzin, en yüksek vergi, en çok çalışma, sıfır basın ve düşünce özgürlüğü ile biz zaten kendi ülkemizin sistemi içinde köle olmuşuz farkında değiliz. Kendimizi kurtaramıyoruz ki Gazze’deki masum insanlara yardım edelim. Ancak kınarız, üç gün de boykot ederiz işte.

 16. Erdemliye Temmuz ortasında yağmur süpriz yaptı ancak zemin beton ve sıcak olunca yağmurla birlikte ısı havaya yayıldı tam serinliği hissetmek için akşamı bekleyeceğiz.

 17. Dün Ataşehir’de gördüğüm yağışın daha şiddetlisini yaşıyorum şu anda,devam ederse tehlikeli boyutlara ulaşacak gibi…

 18. Videonun başındaki hanım abla da bir havadelisi olmalı…
  http://www.dha.com.tr/dhavideogaleri.asp?vid=719836

 19. Ben en şanslı yerlerden biriydeydim sanırım, Şişli’deydim.
  Bu arada ben sabah 9′da iş’e gidip otoparkta öğlene kadar uyuyordum bu ramazan ayında, bugün içimden bir ses boşver uyuma dükana git dedi, uyusaydım bu şöleni anılarıma kaydedemeyecektim. :)

 20. İstanbul çok ilginç bir gün geçiriyor. Delicesine yağmur yağdı bazı yerlerde. Kadıköy Rıhtım 37 mm yağış alırken biraz doğusu Suadiye 2 mm aldı. Olimpiyat çevresi ise 72 mm yağış aldı. Taşkınlar, seller, su baskınları gerçekleşti. MGM uyumasa da yarın için uyarı verse. Bundan daha kritik bir gün olabilir.

  • Suadiye için sanırım benim Saskinbakkal istasyonumu baz aldınız. Yağmurun en siddetli yerinde elektrik kesildi, aletin de pili olmadıgı icin yağış sıfırları. Toplamda 35-40 kg arası yağış aldı burası. Fakat Dragos’ta oturan annemin dediğine gore orada 5 dakikalık bir sağanaktan fazlası olmamış.

 21. İstanbul artık her yağmurda denizle birleşir hale geldi :( 3. Dünya ülkelerinin şehirleri gibi aynı.

 22. MGM sahurdan sonra uykuya kaldı sanırım. Uyarıyı saat 10.00′da yayınladılar. Yağış 9:00′da çok şiddetli olarak 4.Levent’te başlamıştı bile.

 23. Uyuma İstanbul mükemmel yağmur ve şimşek şovu var, bizim iş yerini hafif su bastı sokak nehir oldu. Osmanbey’deyim şu an.

 24. Böyle bir soru için üzgünüm, Neden yaz aylarında yağışlar bu kadar az yağıyor? soğuk hava olmaması yüzünden mi ? Buharlaşma fazla ama yoğunlaşma mı yok sıcak hava yüzünden? emin olmadığım için sormak istedim ama ekvatorda sıcak orada neden hergün yağmur oluyor hemde öğlenleri ?

  • Dünyada ekvator çevresi ve güney-kuzey yarımkürelerdeki 60 derece enlemleri civarında yükselici hava hareketleri vardır (ısınan hava yükselir) ve buralar genel olarak bol yağışlıdır. Kutuplar ve 30 dereceler çevresinde ise alçalıcı (yüksek basınçlı) hava hareketleri vardır ve buralar genelde kurudur. Kış mevsiminde kuzey yarımküredeki soğuklar bütün bu sistemleri biraz güneye iter ve böylece yükselici hareketler / yağışlı alçak basınçlar bizim bulunduğumuz Akdeniz Havzası’na doğru da gelir.

   1

 25. Tam uyumuştum ki yağmurun sesine uyandım.Hemen güneybatımda günün en serin saatleri yaşanmasına rağmen yeşil yer yer sarı kütleler pörtledi.Şu an stratuslerden kış yağmuru gibi yağmur yağıyor bayağı da kuvvetli hafif pus da var, hiç beklemiyordum sürpriz oldu devamı da geliyor güneybatımdan hava mis şu an :D
  https://eren1998blog.files.wordpress.com/2014/07/ankppi15.jpg

 26. WRF biraz yukarı mı çekiyor hocam :)

 27. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26827943.asp
  Uzunköprü’deki yağışla ilgili detaylı bir haber. Ben takip edemedim. O yüzden soruyorum. WRF modellerinde o bölge için 217 mm. yağış öngörülüyor muydu? Çünkü WRF modellerinin aşırı yağışları çok doğru tahmin ettiği söylenirdi. Hatta WRF yağışları çoğu zaman abartırdı. O yüzden eleştirilir ancak gerçekten aşırı yağış olacağı zaman bunu en iyi WRF modelinin tahmin edeceği söylenirdi.

  • WRF’nin çıktılarını takip ettim ben. O gün için 217 mm öngörmemişti ama 50-100 arası miktarları göstermişti yağıştan önceki 1 veya 2 çıktısında. Zaten bölgenin çoğunluğu 50-100 arası yağış aldı, Uzunköprü çok uçtu diğerlerine göre. Yani tahmini bence isabetsiz sayılmaz.

 28. Uyuma İstanbul.. Suyuna sahip çık, gezicinin, çapulcunun oyununa gelme :)

  https://pbs.twimg.com/media/BsrA1xtIIAA-Z5H.jpg

 29. Bugün Eskişehir’de yarım saat çok kuvvetli yağmur yağdı. 7-8 dakika fındık büyüklüğünde dolu da yağdı.

  https://poyraz26.files.wordpress.com/2014/07/9hfpgrp.jpg
  https://poyraz26.files.wordpress.com/2014/07/xoejqny.jpg

 30. 30-40 dakika önce Ankara’da yerel ama etkili bir çisenti yağış vardı hem de gök gürültülü.

 31. Sürpriz hava olaylarının çok sık yaşandığı Trakya gene coşmuş anlaşılan. Uzunköprü’ye 160 mm. yağış düşmüş. Edirne merkez 70 mm. yağış almış.

 32. Her insanda iç güdüsel olarak bu sonbaharda yağışların gelmesi ile kuraklığın biteceği yönünde bir beklenti var. Ya bu yıl da kuraklık olursa :S

 33. Fındıkzade’den bildiriyorum :D
  Abartmıyorum dakika başı şimşek çakıyor gök gürlüyor.

 34. Bu sitede meşhur söz vardır., Döne döne geliyor :D

 35. Bu gece başımıza taş yağacak :D Temmuz için oldukça sıradışı bir yağış geliyor.

 36. GFS’de bu gece şenlik var. Hem Trakya’nın batısında bir yukarı seviye alçağı, hem de güneyden kuzeye doğru hızla yönelen, Batı Karadeniz üzerindeki ters rüzgarlı bir oluşum… Bakalım neler olacak:
  https://havatrakya.files.wordpress.com/2014/07/15-temmuz-2014-500-hpa-rc3bczgar.jpg

 37. Espiye’de akşam saatlerinde başlayan kısa süreli sağanak yağış zaman zaman dar bir alanda etkili oluyor.Giresun merkez de ise yağış yok.

 38. Rusya’da millet plajda güneşlenirken aniden dolu bastırmış http://m.hurriyet.com.tr/WebTV#!c=2&v=66177&h=26806669

 39. Küçükçekmece’de hortum çıkmış 2 gün önce. Görenler duyanlar var mı acaba? Google’da hortum sonrası fotoğraflara ulaştım lakin hortum anında çekilmiş fotoğraflara ulaşamadım. Sosyal medyadan falan onları bulup arşivlemek lazım. Yıllardır burada yaşıyorum, daha önce burada hortum olduğunu duymamıştım. :(

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s