Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 24.003 cevap

 1. Havalar çok rüzgarlı sıcak olsa da serinletiyor.

 2. Ankara bu yazı tartışmasız olarak efsane olarak geçirdi.

  Üstelik tam da Santiago Ankara kuruyor derken Ağustos 2014 yağışı dün gece 7.1 mm yağış ile birlikte Bilkent’te 61 mm’ye ulaştı. Ağustos ortalaması 10.5 olan Keçiören’e dün gece bundan fazlasını da (10.7 mm yağış) alarak 42.8 mm’ye ulaştı. Hiçbirşey gerçekten göründüğü gibi değil.

  Ankara’nın barajlarının haftalardır doluluk oranları sabit gidiyor, hep %32 civarlarında yani yaz boyu boyu 509 milyon metre küpün altını görmedi.

  Şimdi ise esas can alıcı bilgiye geliyorum:

  Ankara’nın barajlarına Haziran 2014’te gelen su miktarı 52.650.688 metreküp ile son 22 yılın en yüksek seviyesine ulaştı hatta 1992’den önceki kayıtlar ASKİ’nin sayfasında yer almadığı için bu çok daha büyük bir rekor olabilir.
  Temmuz 2014’te gelen su miktarı ise 11.856.056 ile son 19 yılın rekoru olurken, Ağustos 2014 de daha bitmeden son 22 yılın rekoru olmuş durumda…

  Keşke bu rekorlardan biri İstanbul’da olsaydı, ilaç gibi gelirdi. :(

 3. Anadolu günler süren sessizliğini bozdu. Sanırım Basra’yı uğurlama vakti geldi. Bundan sonra pide şeklinde yayılan Azor olacak tek endişemiz.

 4. Şu banttaki, zarafete, inceliğe bakın hele :

 5. Antalya körfezinde bu günlerde böyle görüntüler oluşuyor. Geçen yıl da olmuştu hatırlıyorum.

 6. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m) dedi ki:

  Amerika Birlesik Devletleri’nin dogu aciklarinda Atlas Okyanusu’nda kuzeydogu yonunde ilerleyen ve saatteki hizi 135 km olan Cristobal Kasirgasi, Pazar gunu Izlanda’ya ulasmis olacak.Izlanda’ya ulastigi saatlerde ortalama hizinin 90 km/s-110 km/s civarinda olmasi bekleniyor.Uzun zaman aradan sonra ilk kez bir kasirga uzantisi bir Avrupa ulkesini etkileyecek.

 7. Kıyı kesimler neme boğuldu, %100’e ulaşan yerler var. Acaba %100’den yukarı olan nem de ölçülebiliyor mu? Yazın en sıcak gecesini geçirdik hissedilen sıcaklık 03:00’da Mersin merkez 40 derece, Erdemli 38 derece idi.

  • Akıllı telefonlar için program yapılabilir mi ? Bütün model ve haritalara ulaşabileceğimiz bir uygulama süper olurdu.

   • Aslında güzel olur ama galiba biraz uğraş ve masraf isteyen bir iş. İnşallah o günleri de görürüz

    • Biraz araştırdım ücretsiz ve çok zaman harcamadan yapılabilir. İngilizce bilen yardımcı olabilir.http://www.melihguney.com/mobil-uygulama-yapmak-artik-cok-kolay.html

     • Üniversitede iken kendi ihtiyacım için Java uygulamaları yazıyordum telefona, iyi iş görüyorlardı. (Bkz. http://www.f-blog.info/projeler/) Ancak birkaç yıldır birkaç satır kod hariç bir şey yazmadım.
      Bana şu yukarıdaki yeni hava takip sayfası olsa yeter. Sayfayla ilgili aslında yapılacak çok fazla iş yok, sayfa zaten JavaScript kodları ile çalışıyor; bunları mobil platformlara göre uyarlayıp çalışır hale getirmeli. Ya da eski sayfa tekrar devreye sokulmalı ve sadece mobil kullanım için veri üretmeli. Hani eski sayfada bir resim üzerinde idi harita ve sıcaklık ibareleri, bu sayfalardan Opera Mini ile bile yararlanıyordum. Bunlar çalışsa yeter. Uygulama haline getirilmek istenirse de belli HTML dosyalarını yükleyip göstertecek basit uygulama biçimleri var, uygulama sunucudan çektiği sayfaları kullanıyor arayüz olarak; böyle bir şey yapılabilir.

      • Sis651, ben bu işlerde yeniyim, ama çok da seviyorum. Yardımcı olursanız hava takip portalının mobil versiyonunu da yapalım. Fakat şu var, aslına bakarsanız site mobille uyumsuz değil, ama çizilecek çok fazla veri olduğu için mobil cihazların belleği kaldıramıyor diye yorumluyorum ben, bilmem yanılıyor muyum?

       • Şimdi baktım da sayfa açılıyor ama mobil platform olmasından biraz sıkıntı oluyor. Harita gösterimi yavaş oluyor. Hem işlemci gücü hem de bellek miktarı önemli. Şu yapılabilir, mobil platformlarda görünen alanın çözünürlüğüne göre, sadece o kapsadığı alandaki istasyonların ölçümleri gönderilebilir. Ama yine sıkıntı olur, sonuçta 512MB’tan az RAM’i olan Android cihazlar var. En iyisi bence, eski hava takip sayfası gibi bir sayfa hazırlayıp orada haritaları tam görünüm ve bölge olarak görünecek şekilde JPG görüntüleri üretip onları göstermek. Sonuçta veriler çok sık güncellenmiyor, 10 dakikada bir görüntü üretip bunları kullanmak yeterli ve basit olabilir. Hani MGM’nin şu anki mobil sayfası gibi.

       • Ben de çok basit şeylerle uğraşmıştım hep, bedava gelen bir NetBeans diski ile başlamıştım ama okuduğum bölüm vs. çok alakasız olduğu için çok fazla ilerletemedim. Sözlüğüme bir arayüz hazırlayayım dedim; yurtdışındaki kullanıcılar telefonlarında olmayan Türkçe karakterlerden sıkıntı yaşıyordu. Arayüzle bayağı uğraştım, dokunmatik klavye kodu falan yazdım kullanılır hale getirdim ama yapacak daha çok şeyi vardı ve öylece kaldı. İşe başlayınca ayırdığım vakit tamamen gitti, işsiz olmam gerekiyor bu işler için. :D

        Tabii Android ve IOS programlamaları artık böyle basit şeyler için daha kolay haldedir sanırım. Eski hava takip sayfasından istasyon ölçümlerini resim dosyaları üzerine işleyebiliyordunuz. Sunucu da bu şekilde resim dosyaları üretip mobil uygulama ile bunları çekecek bir şey olabilir en basitinden. Zamanla geliştirilir, model görüntüleri eklenir vs.

   • Androidler için google play’de italyanların hazırladığı bir program var. Modeller sınırlı olsa da kullanışlı. Yarın bilgisayar başına geçince linkini atayım.

 8. İç Anadolu buharlaşıyor..

 9. Hava takip sayfası bende sorunlu, arka planda Türkiye haritası görünmüyor.

  Chrome kullanıyorum, aynı sorunu yaşayan başka biri var mı? Çözüm ne?

 10. Yüksek Sıcaklık Uyarısı….

  Yarın Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 40 derece ve üzerindeki sıcaklıklar görülecektir. Sıcaklıklar Gaziantep, Diyarbakır ve Kilis’te 42, Adıyaman, Şanlıurfa, Batman’da 43-44, Mardin’de 41 derecelere yükselebilecektir. Perşembe gününden itibaren sıcaklıklar azalmaya başlayacaktır. Gelecek Salı’ya kadar sıcaklıklar şu anki verilerle Gaziantep’te 34 dereceye kadar düşmüş olacaktır.

 11. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m) dedi ki:

  Fenerbahce- Galatsaray super kupa finalinde,maci anlatan spiker ve yorumcu Erman Toroglu surekli sicak hava ile birlikte yuksek nemin oldugundan dem vurdular.Sicak havayi anladim da yuksek nemi anlayamadim.Bir bakayim dedim Manisa’daki nem oranina.Ibre %45’i gosteriyordu.Ya ben nem oraninin yuksek veya dusuk olmasini yanlis algiliyordum ya da diger secenek. :)

 12. Anadolu Yarımadası yüksek dağlar yerine rakımı düşük düzlükten oluşsaydı, bu 850 hpa sıcaklıklarına göre kesin çöl olurdu. Bitmek bilmeyen Basra alçağı. Ateşini İskandinav yükseği bile söndüremiyor.

 13. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m) dedi ki:

  Bugun Istanbul’da 12:00-13:00 saatleri arasinda max.ruzgar hizi 59 km/s olarak olculdu..

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s