Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 22.903 cevap

 1. http://commandouzz.files.wordpress.com/2014/04/2-vert.png

  İstanbul için Nisan ayının ilk yarısına baktığımızda sıcaklıkların mevsim normallerinin hafif üzerinde gittiğini görüyoruz. Ortalama sıcaklığın 0.7 derece olmak üzere mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Nisan’ın ilk 14 gününde Atatürk Havalimanı istasyonunda 12.6 mm. yağış kaydedildi. Ahl istasyonunun uzun yıllar Nisan ayı ortalama yağış miktarı 51.7 mm.

  Ortalama rüzgar hızı ise 10.6 km/h ile çok düşük bir değerde seyrediyor. Hakim rüzgar yönü ise %26 ile poyraz.

 2. Bu ateş üfleyerek sönmez diyerek yarışma sırasında kırdıklarım ve haksızlık ettiklerim oldu :) Soğukçu ve ekstremci yanım beni gerilerde bıraktı. Yine de tüm maçlarda 90 dk oynayarak lige katkımı koydum. Havadelisi Ozan’ın, Santiago’nun ve diğer arkadaşların emeklerine sağlık. Şampiyonu da şimdiden kutluyorum.

 3. Havadelisi.com Hava Tahmini Süper Ligi için yarın son tahminlerimizi yapıyoruz.

  Tüm vadelerde bol atraksiyon ve heyecan olacak, şampiyon belirlenecek.

  İddianız olsun ya da olmasın, bu hafta yüksek bir katılım oranı sağlayalım ve son haftanın zevkini çıkaralım, son GFS diyagramına göre bol sistem ve yağış olması ihtimal dahilinde olan bu tahmin periyotunda üstatlara ecel terleri döktürüp, ilk şampiyonumuzu centilmence alkışlayalım.

  Yarın 23:59′a kadar tahminlerinizi yapabilirsiniz, haydi herkes model başına :)

  Kısa Vade Tahminleri = 14-15-16 Nisan 2014
  Orta Vade Tahminleri = 18-19-20 Nisan 2014
  Uzun Vade Tahminleri = 23-24-25 Nisan 2014

  • Havadelisi.com sakin, seviyeli ve kaliteli duruşunu bu yarışmada da göstermiştir bana göre. Yarışmada son haftaya girilirken bir avantajım olsa da yine de bahar ayları değişkenliğin çok olduğu günler oluyor. ” İstanbul’un havasına ve ……. güven olmaz ” diye toplum içinde yerleşmiş bir deyim vardır bildiğiniz gibi ( Ben kibarlık olsun diye gerisini yazmadım. :)

   Yarışmacıların geneli birbirlerine yakın puanlar alarak kalitelerini göstermişlerdir bana göre. Oldukça uzun bir yarışma oldu gerçekten! Toplamda 108 günün tahminini yapmış oluyoruz. Bazen bir günün tahmini için bile çok kafa patlattığımızı düşünürsek dile kolay 108 gün…

   Başta Ozan Bey olmak üzere moderatörler Santiago, Commandouz ve grafikleriyle bu yarışmaya katkı sağlayan herkesi kutluyorum. Gelecek yarışmalarımızda bu yarışmadan aldığımız tecrübeyle daha adil puanlama sistemi bulacağımızı düşünüyorum.

   • Teşekkürler Cemal Bey, genelde kavgasız gürültüsüz ve çok temiz bir lig geçti. Ara sıra hepimiz bazı hususlara isyan etsek de, bu birincinin başarısını gölgelemeyecek. Bir sonraki lig daha da iyi olur umarım. Ben de başta Ozan Hoca olmak üzere emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.

   • Ben bu yarışmadan keyif aldım. Zaman zaman yaşanan tartışmalar oldukça seviyeli bir şekilde gerçekleşti ve bunların sonunda bir daha ki yarışmanın şartları da masaya yatırıldı. Aynı zamanda ligin düzenlenme şekli ve lig üzerine yapılan çeşitli fikir alışverişlerinde ortaya çıkan durum sitenin de kalite düzeyini ölçmemize yardımcı oldu.

    Dengeli bir sıralama olduğunu düşünüyorum. Tahminlerin kalitesinin hafta geçtikçe arttığı da gözden kaçırılmaması gereken hususlardan. Gelecek yarışmada bu şablonun kaba hatlarıyla devam etmesinden yanayım ancak yağış puanlamasında bir düzenleme olmasını da destekliyorum. İstasyon konusunda ise bir hafta İstanbul, bir hafta deplasman olması çok güzel olur.

    Cemal Bey’i şu ana kadar gösterdiği performans nedeniyle kutluyorum. Ligin ilk yarısında Akureyri ve Mehmet Göktuğ harika performans gösterseler de devamlılık sağlayamadılar, ancak yine de iyi konumdalar. Şefik Bey’in ve Oğuz’un son haftalarda yakaladığı büyük çıkış takdire şayan. Santiago’nun istikrarı ve Ozan Hoca’nın keskin düşüşü de dikkat çeken durumlar oldu.

    Yalnız ligin ilk haftalarında İhsan Bey’in neden yarışmayı bıraktığını hala anlamadım. Ben bir tartışma yaşandıysa bile bunun sonucunun çekip gitmek olmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabii hatalarımız vardır, olabilir, ama burada birlikte geçirdiğimiz onca şey varken daha sağduyulu davranmak hepimiz için daha iyi olacaktır.

   • Ben de yarışmayı düzenleyen ve katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Bence herkes çok başarılı tahminler yaptı, büyük puan farkları ortaya çıkmadı. Sonradan yarışmadan ayrılanlar olmasa, haftalık katılım daha yüksek olsa, daha iyi olurdu tabii. Ben kendi adıma iyi başladım, kötü bitiriyorum. İlk 6 içinde kalabilirsem çok mutlu olacağım fakat sanırım olmayacak. Önümüzdeki sezon daha başarılı olurum umarım.

  • Yarışma bahane, yağış şahane :D

  • Bazı nedenlerden dolayı benim için ilk ve son tahmin yarışmasıydı. Yarışmayı sonuna kadar sürdüren herkese teşekkürler.

   • Şefik (Güzelçamlı/Kuşadası 20m) dedi ki:

    Bu yarışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Bazen küçük tartışmalar çıksa da genel olarak eğlenceli bir yarışma oldu.Son hafta tahmini ve kazananı belirleyecek tahmin bu akşam gönderilecek :D Yarışmaya başlarken ilk 15 hedefiyle yola çıktım fakat son haftalarda aldığım iyi sonuçlarla en azından ilk 6 da yer almak istiyorum. :)

  • Katılan herkese ben de teşekkür ederim. Seneye çok daha adil bir puanlama, çeşitli istasyon ve deplasmanlarla yine Havadelisi.Com Süper Ligi’nin müptelası olacaksınız.

   Bu arada ligin ortasından itibaren yaşadığım keskin düşüşü gece hayatına ve at yarışlarına bağlıyorum (Sergen Yalçın mode on). Yoksa size pabuç mu bırakırdım be hey hey de hey hey :D

   • Değişik ve güzel bir yarışma oldu :) Kendi adıma çok eğlendim, aynı zamanda kafa patlattık. Bunun bloga değişik bir hava kattığını düşünüyorum :)
    Yarışmanın ilk zamanlarında o kadar kişi varken ben puan alamam diyordum. Son zamanlarda biraz özen göstermeyle kendime göre çok güzel puanlar aldım. Gelecek sezonun; herkesin ligi tecrübe etmesi, puanlama sistemi gibi şeylerin tam rayına oturmasıyla çok daha güzel olacağını düşünüyorum. Ligde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim :)

 4. Beypazarı’nda 1 saattir kuvvetli yağmur var 6.4 mm düşmüş az önce sarı kütle üstümden geçti yer gök bir oldu adeta.Yağış devam ediyor şükür Allah’a iyi oldu bu yağış. :)

 5. Uludağ’a 20 cm civarı kar yağmış..

  Kaynak: https://www.facebook.com/uludaginfo

 6. İstanbul Fatih’te bugün sıcaklık 25,6 derece olarak ölçülmüş. Napak inanak mı? :D

 7. İşte yakalamak istediğim en iyi manzaralardan biri… 1 saat öncesine ait :)

  1

 8. MGM istatistikler kısmında başlangıç tarihi 1960 yılından 1954 yılına çekilmiş. Adana için tüm zamanların rekor sıcaklığı 44.0 derece olarak gösterilirken şimdi 24 Ağustos 1958 tarihinde ölçülen 45.6 derece gösteriliyor.

 9. http://commandouzz.files.wordpress.com/2014/04/1-vert.png

  İstanbul için Nisan ayının ilk 9 gününe baktığımızda sıcaklıkların mevsim normallerinin hafif üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Ortalama sıcaklığın 1.4 derece olmak üzere mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ayda şu ana kadar İstanbul’un kuzey kesimlerindeki hafif yağmur dışında şehrin geri kalan kısmında yağış görülmedi.

  Nisan ayının geri kalan kısmında ise ertesi gün etkili olacak yağış dışında ay sonuna dek etkili yağış gözükmüyor. Sıcaklıkların ay genelinde yine son zamanlarda olduğu gibi mevsim normallerinin yaklaşık 3 derece üzerinde gerçekleşeceği kuvvetle muhtemel.

 10. Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine son 12 saatte 99 kg yağış düştü ve yağış hâlâ devam ediyor.

 11. Proje yapıyorum da Vakfıkebir yağışı 1983-2010 arası 835 mm görünüyor

  Eynesil ortalaması 1.385 mm
  Vakfıkebir verisi hatalı olabilir mi ?

 12. İstanbul’da Mart ayında gerçekleşen sıcaklık ve yağış değerlerinin harita üzerinde gösterimi

  http://commandouzz.files.wordpress.com/2014/03/3.png

 13. Adana’dan bildiriyorum: Adana’nın kuzeyinde saatlerdir orajlar oluşuyor ama hepsi de şehri pas geçiyor. MGM uyarı vermiş Karaisalı ve Aladağ ilçeleri için. Of :(

 14. Burada 2 gündür orajlar etkili. Genelde hep güneyden gelir ama 2 gündür kuzeyde olgunlaşıp bu hatta doğru akıyor,mesela bugün 50 km batımdaki Nallıhan’a 5.2 mm yağış bırakmış bu orajlar hiçte hiç de fena değil :)

 15. Bahar yağmurları gecikti mi? Yoksa yine bize hüsran mı var?

 16. Tuzla’nın Mart ayı sıcaklık ve yağış değerlerine bakacak olursak;
  En yüksek sıcaklık: 22,0 C
  En düşük sıcaklık: 1,6 C
  Maksimum sıcaklık ortalaması: 15,1 C
  Minimum sıcaklık ortalaması: 6,3 C

  olarak gerçekleşti. Sıcaklık grafiği:
  http://semihz.files.wordpress.com/2014/04/sc4b1caklc4b1k.png

  Yağış değerlerine bakacak olursak, aylık toplam yağış 82,8 mm olarak gerçekleşti. Ay içinde 17 gün yağış kaydedilmiş. Yağış grafiği:
  http://semihz.files.wordpress.com/2014/04/adsc4b1z.png

 17. Dün, 30 Mart Bakü’de kar yağmış araba yolları bile beyazlamış. Youtube’da videoları var ama yasaklı diye koyamadım.

 18. Meteoroloji ile ilgisi yok ama Milli Eğitim Bakanlığı siteyi engellemiş!

 19. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m) dedi ki:

   TEHLIKE CANLARI SAATTEKI HIZI 300 KM’YE CIKAN HELEN KASIRGASI VE MADAGASKAR ICIN CALIYOR..

  http://mtngrnlr.wordpress.com/?attachment_id=15 

  • Neden kasırga isimleri genelde kadın ismi ?

   • 1890′larda Avusturyalı bir meteorolog sevmediği karısının ismini koyarak başlamış, sonra başka kadın isimleri de kullanmış. ABD’de de bunu sanırım standartlaştırıp kadın isimlerinden oluşan bir liste hazırlamış ve tekrar tekrar kullanılmaya başlanmış. Belki ulusal kasırga merkezlerindeki adamlar hep erkek falandı o zaman. :) Fark yaratan şiddetli kasırgalara verilen isimleri listeden çıkarıp yeni isimler falan eklemişler. Erkek isimleri de eklenmiş sonradan ama son zamanlarda kullanılanlar herhalde daha çok kadın isimleri.

 20. Tarih tekerrür etti, doğa yine yeşil-beyaz oldu.5 Nisan 2004 – 30 Mart 2014…Ancak bu sefer, kar yağışı 10 sene önceki kadar etkili olmadı.Sabah her taraf bembeyazdı,yağışın kesilmesiyle kar erimeye başladı.Ve ayrıca 5 Nisan 2004 tarihinde, fındık dalları bu kadar yaprak açmamıştı.İnşallah bu gece don olayı olmaz.
  http://blacksea28.files.wordpress.com/2014/03/30-mart-2014.jpg
  http://blacksea28.files.wordpress.com/2014/03/30-mart-2014-2.jpg
  http://blacksea28.files.wordpress.com/2014/03/30-mart-2014-3.jpg

 21. Yaklaşık 1 saat süren seyirlik bir kar vardı sabah. Bizim burası için pek normal bir durum değil, herkes şaşkındı. Şu an hava açtı ama fırtına ve soğuk devam ediyor.

 22. Espiye’de kar yağışı etkili olmaya başladı.İlk resim 120 mt. rakımlı bir mahalleden.İkinci resim ise Giresun merkez.
  1
  2

 23. Trabzon/KATÜ civarında oturan bir akrabam kar yağışının başladığını söyledi.

 24. Öğleden sonra hava bozdu, biraz şiddetlice yağmur yağdı; şiddetli rüzgarlar ve şimdi gök gürültüleri. :D
  Ancak sabah 5′te bakım için kesilen elektrik, akşam 5′ten sonra da hava şartları nedeniyle kesildi ve ne zaman geleceği belli değil. Bölgede elektriksiz bir seçim yapılması sözkonusu yarın. Gerçi burada normal halk jeneratör kullanıyor, mazot zaten ucuz… :D

 25. http://semihz.files.wordpress.com/2014/03/20140329_172624.jpg
  Kadıköy İSKİ’ye taşınan Göztepe istasyonunun görüntüsü. Oldukça havadar bir konumda, sıcaklık ve nem ölçümlerinde sıkıntı oluşturmaz. Yağış ölçer de açık alanda durduğu için güvenilir sonuçlar verir.

 26. Mgm’nin verileri dünden beri Karabük ve etrafımızdaki bazı iller için çalışmıyor , termometrem bozuldu o da çalışmıyor ve sokak lambalarının altında uçuşan kar taneleri var. Bunlar bana çocukluğumu hatırlattı .Hiçbir şey bilmeden her gece sokak lambasına bakardım kar yağıyor mu diye.Modele bakmak yok,radara bakmak yok.Ama hep bir ümit var. Kar yağışını tekrar görmek güzel ama çiçek açan ağaçların hali ne olacak Allah bilir.

 27. Seçim için geldiğim Adana’da an itibarıyla şimşek ve yıldırım şovu başladı.

 28. An itibariyle bulunduğum yerde kar yağıyor,doldurmuyor ama yaklaşık 30m daha yüksekte yerde hafif beyazlık var. :)

 29. http://53elnino.files.wordpress.com/2014/03/erzurum-kar-29-03-2014.png

  Erzurum şov yapıyor..

  Gece de Orta ve Doğu Karadeniz’de yoğun kar var.

  Olan meyve çiçeklerine oldu.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s