Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 27.787 cevap

 1. Bugün Eskişehir’e üniversite gezisi yaptık ve şehri gezdik. Gerçekten düzenli , sakin ve bir o kadarda hareketli güzel bir şehir üniversitede gelirim belki :D Her şey çok güzeldide bana koyan annemin orda hava nasıl sorusuna çok güzel , güneşli cevabını verdikten sonra Beypazarı nasıl sorusuna nispet yapar gibi buraya dolu yağdı cevabını almam oldu :D

 2. Anadolu üzerinde oluşan fırtınalar

 3. dogukocatepe dedi ki:

  4 Ocak 2016 gününe ait CFS uzun vade çıktısı. (20 Mayıs 2015 12Z Çıktısına Göre) Gün boyu 18 Şubat günü için gösterdiğinden fazla yağış göstermiş ayrıca bunun üstüne bir de DEK eklenecek. Yazın muhtemelen 40 dereceleri göreceğimizden o tarihlerde deniz 12-15 derece olabilir. Ama maalesef bu çıktıyı “Boş Umut” adlı klasöre kaydettim ve olmayacağını biliyorum. Bu kadar uzun vade tahmin değil atıştır. Ama yine de yazıyorum sonuçta “Atış Serbest” :)

 4. Eskişehir’in biraz doğusundaki kütle uzun bir süre olduğu yerde çakılı kaldı bugün.

  Bu da o kütlenin görüntüsü.

 5. 10 dakikada 30+ kg yağış..


 6. İzmir için efsane sayılabilecek yağış sırasında radar görüntüsü

  Oldukça ürkütücü geçen yağış anından manzara

  Yağış sonrasında ara sokaklarda buza gömülen araçlar

  Ve yağıştan 18 saat sonra hala erimemiş buz yığınları

 7. Akşamdan beri gözlüyorum ve vardiyadayım. Sistem siklona dönüştü ve döndükçe kuru bulutsuz tarafı İstanbul ve Kocaeli üzerine denk geliyor. Dünya üzerinde başka böyle bir bölge var mı merak ediyorum. İtici bir bölge ve herşey etrafımızda oluşuyor :D

 8. Arkadaşlar bugün aslında çok fotoğraf çekip burada paylaşmayı düşünüyordum ama sabah sağ elimi çok fena bir şekilde yaraladım. Dışarıdayken kırmızımsı bir kütle üzerimden geçti birkaç fotoğraf anca çekebildim.
  Yağış öncesi:

  Yağış anı:

  Öğlen İzmir tarafına bakış:

 9. Tuzla’da arka arkaya 2 kere sağanak geçişi oldu. Kısa süreli fakat etkili oluyor. Güney taraf yine karardı, geliyor bir şeyler :)

  • dogukocatepe dedi ki:

   Bugün gördüğüm en iyi olay kapkara olan hava, çok iri damlalarla yağan kısa süreli sağanaktı. (Kayışdağı / 17:00-18:00 ) Ama yerleri tamamen ıslatamayan böyle bir-iki sağanak beklentilerimin altında kaldı. Yine de CIN 500 iken bunların olabilmesi ve kırmızı kütlelerin oluşabilmesi güzel bir şey. Ayrıca CIN’ın her zaman çok yüksek etkisi olmadığını öğrenmiş oldum. (850hPa – 500hPa = 37C ! CAP bile dayanmaz böylesine :) )

   Ama şöyle bir gerçek var. Ertesi gün erken saatlerde 10 dk “lapa lapa” kar yağan ve gökyüzünü yeşile çeviren, Üsküdar’da yaşadığım 22 Nisan orajından sonra “7 mayıs” bile o kadar tat veremedi. 500 hPa’da -34 girmesi için herhalde daha çok bekleyeceğim. 23 Nisan’da yüksek seviyedeki soğuma, poyraz varken 850 hPa’daki -4’le kar yağmasına yetecek kadar fazlaydı.

 10. dogukocatepe dedi ki:


  Kalınlığı 10 km’yi geçen ve 10. kilometreye kadar pembe, kırmızı ve sarı tonlarda görünen potansiyel dolu yığını olan bu kütle her an bir süper hücreye dönüşebilir. Radara göre şu anda bile kendi içindeki hareket yönü doğrusal değil ve dikey yönde çarpraz olarak gelişmiş. Yani bulut yukarı doğru bükülmüş. Bu durum fırtınanın kısa sürede bozulmayacağının göstergesi. Orada olmak isterdim ama buna gerek kalmayacak. Günyeydoğudan sarılı turunculu tek hücreli kütleler İstanbul’a doğru geliyorlar. Şu anda bile Kümülonimbüs oluşumları görüyorum.

  • sonrası
   [video src="https://igcdn-videos-g-16-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t50.2886-16/11332736_1560112970911496_1119263960_n.mp4" /]

  • dogukocatepe dedi ki:

   An itibariyle radar animasyonunun 13-14-15’inci resimlerinde dönme hareketinin başladığını fark ettiniz mi? Süper hücreye dönüyor gibi. Ayrıca çevresindeki birkaç tek hücreli fırtınayı da çevresinde hareket ettiriyormuş gibi görünüyor ama emin değilim. İstanbul’da ise hava karardı, her an şimşekler başlayabilir kırmızı kütle il sınırında.

 11. Etrafımızda orajlar birer birer tütmeye başladı. Genelde kaynak bölgeleri dağlık alanlar. Örneğin radarda görüldüğü gibi İzmir Körfezi’nin üzerinde bulunan kütlenin kaynak kısmı hemen körfezin güneyindeki 1000 metrelik bir dağ

 12. Çihiro’nun bu Hint musonu ve orajlarla ilgili tespiti doğru çıkacak gibi. Baksanıza yarın 20 Mayıs ve daha hiç doğru dürüst bir oraja şahit olmadık Ankara’da :(. Nisan ayı kış gibi geçti zaten. Mayıs’ta ise yaza geçtik. Kırkikindiler arada kaynadı resmen.

 13. Bugun 19 Mayis genclik bayramini bisiklet surerek kutladik ve ulu onderimizi saygiyla andik. Ntv de roportaja ciktik ama kayitlara ulasamiyorum yardimci olucak var mi?

 14. Altında cehennem kurulu şehir Adana 38.4 derece olmuş :(. Bu bir Mayıs rekoru mu acaba dedim bir de ne göreyim Mayıs rekoru 40.6 derece imiş.

 15. Türkiye gazetesi 6. Sayfadayiz..

 16. dogukocatepe dedi ki:

  İlgimi çekti yazayım dedim. 21.05.2015 yani bu Perşembe günü GFS’ye göre “sikloncuk” oluşacak. Rüzgar yönüne en belirgin etkisi yer seviyesinde. 850 hPa’nın üstünde ise neredeyse hiçbir belirti kalmıyor. Tuhaf olan GFS’nin bu “sikloncuk”u göstermesine rağmen basınç farkı görünürde yok. Ama oluşacak. Yanlış düşünmüyorsam şu şekilde :

  Çevresini kırmızı çizgiyle çizdiğim sıcaklıklar diğerlerinden farklı. Çevresindeki bölgeye göre daha fazla bir sıcaklık farkı oluşturan küçük bir bölge var İstanbul’un kuzeyinde. Bu fark konveksiyon oluşturarak GFS’nin basınç haritasında göstermediği bir alçak basınç oluşumuna neden olacak.

  Şimdi eminim “Rüzgar hızına, yağışa etkisi olmayan bit kadar siklona niye kafayı taktın?” diye soruyorlardır. :) İşte bu olayın en enteresan kısmı da bu zaten. Ben de bilmiyorum niye taktığımı. :)

  • Yukarı seviye alçağı gibi geldi bana.

   • dogukocatepe dedi ki:

    850 hPa’nın üstünde siklonla ilgili rüzgar açısından hiçbir belirti kalmıyor. 500 hPa’da ise farklı rüzgar yönleri bile yok o bölgede. Bir ULL olsaydı asıl etkisi yukarı seviyelerde olurdu diye düşünüyorum. Ayrıca güçlü ULL’lerde bile çoğu zaman yer seviyesindeki etkisi yok denecek kadar az olur.

    Aklıma geldi. Daha Mayıs ayında deniz suyu 13-14 derecelerdeyken böyle lokal oluşumlar var. Denizlerin 28-29 dereceleri bulduğu Eylül ayında 850 hPa’da giren +10’lar acaba neler neler yapacak. :)

 17. Batı tarafımdan çok güzel bi kütle şimşekler ve gökgürültüleri eşliğinde bana doğru gelmekte Nallıhan tarafları fena şu an havada mammatuslar cirit atıyor…

 18. dogukocatepe dedi ki:

  Durum ciddi görünüyor. Nem üst seviyelerde düşük olduğundan çok fazla bulut oluşmaz. Ama oluşan en ufak bulut bu koşullarda fırtınaya dönüşür.

 19. İlginç bir gündü. Güne açık, puslu ve çok sıcak bir hava ile başladık. Sıcaklık öğlen 28 derecenin üzerini gördü. Öğleden sonra batımızda ve kuzeyimizde kümülonimbus bulutları belirmeye başladı. Saat 15:30 gibi ilk gök gürültüleri duyulmaya başladı. Ben bitti bitecek cacık olmaz bu havadan filan derken saat 18:30 oldu ve hala gök gürlüyordu :D Belki de yüzlerce şimşek çaktı. Radarda Konya’nın kuzeyinde ince uzun bir şekilde uzanan kütle yaklaşık 3 saat boyunca orada öylece takılı kaldı. Yağış çok azdı ancak şimşekler o kadar sıktı ki bazen bir kaç dakika boyunca gök gürültüsü hiç kesilmedi. Hiç beklemiyordum böylesini :)

 20. İstanbul da , havalar çok boğucu olmaya başladı, bugün araba termometresin de 32 dereceyi gördüm.

  Sıcak birşey içemiyorum, hemen terlemeye başlıyorum. Umarım yaz yağmurları bu yaz bol olur, geçen yaz ne güzeldi.

 21. Bugün Manisa’da, zayıf bir siklon yaklaştığı için tüm gün orta kuvvetle ama arada bir hızı artan lodos var. Kafamı kurcalayan bir soru var; böyle kıytırık siklonlar bile lodos estirirken neden kışın Akdeniz üzerinden gelen çok daha güçlü siklonlar lodos estirmiyor. Şöyle bir mantığım var; kışın soğuk havadan dolayı ağırlaşan havanın yatay hareketi çok yavaş oluyor ama yazın sıcak hava hafiflediği için çok daha kolay hareket edebiliyor diye düşünüyorum. Bu konuda net bir bilgisi olan var mı?

 22. Dün gece sanırım kuvvetli bir radyoaktif soğuma gerçekleşti, gece 12.30 suları gibi bisikletlerimiz ile sağmalcılar viyadüğünü geçerken hava birden soğumaya başladı ve tir tir titredik 2 dakika sonra ise tekrar kendimize geldik. Yol boyunca bu durum gerçekleşti özellikle çukur alanlarda.

 23. İstanbul da, havalar çok sıkıcı ya. :(

  • Haftaya sıkıntın geçer; yukarı seviyelere serin hava gelecek gibi. Spank, seni İzmir’de bir yaz kalmaya davet ediyorum, buluta hasret kalırsın bu mevsimde ortalama bir bulutun yaşam süresi 3 saati geçmez buralarda. :D Kıymetini bil İstanbul’un.

 24. 7 Mayıs 2015′ teki orajın İzmit geçişinde çektiğim 55 dakikalık videoyu hızlandırarak yayınlamayı sonunda başardım. Bu türden ilk çalışmam oldu. Hatalarım var. Kusura bakmayın. Kameranın açısı biraz daha sola dönük olmalıydı. Oraj, İstanbul’ a nazaran İzmit’ te daha soluk geçti. https://youtu.be/KxCoLLVSmqo

 25. yine Kıbrıs, 3. gününde çok hoş yağmur almaya devam ediyor.
  http://wp.me/a4GPl5-1d

 26. Çukurova’da olası bir süper hücre?

  Ah, yurdun dört bir yanından fırtına takipçilerine ihtiyacımız var. Avrupa’da, ABD’de olduğu gibi ne efsane hadiseler oluyor ülkemizde de ama olay yerinden çoğunlukla hiçbir zaman görüntü elde edemediğimiz için kaçırıyoruz, belgeleyemiyoruz bu güzel olayları.

 27. Toroslar yıkılıyor yine bize hüsran düştü.

 28. UYARI
  Önümüzdeki saatlerde Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güneyinde süper hücreli fırtınalar oluşacak. İri dolu, kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgar hamlesi ve alanın özellikle doğusunda hortum riski var. Dikkatli olunmalı!

 29. Antalya’yı fena yağmur vuracak sanırım, radar görüntüleri şöyle. Kıbrıs da yağmurdan nasibini alıyor.

 30. Hafta sonu bisikletlerimiz ile Garipçe köyüne tur düzenledik, toplamda 140 km pedalledik. Tabii 3. köprü inşaat alanından geçerken o güzelim ormanın güzelliğini bozmuşlar, üzüldüm gerçekten ama bir şeylerin yapılabilmesi için bir takım şeylerden fedakarlık etmek gerekiyor.

  • Fedakarlık ederken telafisi uzun zaman alacak yada mümkün olmayacak tahtibat yapılıyor.

  • Fedakarlığı yapanlar yuvaları yok olan canlılar ve kesilen ağaçlar. Biz bozduğumuz doğanın, yaşatacağı yıkımla boğuşacağız.

  • Sinan, bence senin de evini yıkıp yol yapsınlar, azcık fedakarlıktan kaçınmamalısın, sonuçta yol köprü filan bunlar gerekli şeyler.

  • Bisiklete başlamamın başlıca nedenlerinden biri İstanbul trafiğidir, çözüm üretebiliyoruz ama halkımız arabadan inmediği sürece bu trafik hafifletilmiyeceği için bu çeşit inşaatlar, kesimler vs. lazım. Çevreciliği bir kenara bırakıp İstanbul’un geleceği düşünülebilir.

   • Elbet şuan ki hükümet olmasa bile sizin desteklediğiniz partiler de bunu er yada geç yapıcaktı gelebilirselerdi eğer :) Hepinizi bisiklet sürmeye davet ediyorum.

    • Biz zaten sürüyoruz Sinan’cığım. Sen yanlış yerde kampanya yapıyorsun. Çevre bilincimiz var çok şükür. Ayrıca beton sevici hükümetimiz olmasaydı, başka bir hükümet olsaydı ülkemiz şu an ne olurdu, nerde ne yapardı asla bilemezsin, hiç kimse bilemez. İstanbul’un trafiğinin çözümü daha çok yol daha çok köprü daha çok tünel yapmaktan geçmiyor. Nüfusun azaltılması, araçların azaltılması gerek. Çünkü bu kadarcık yere bu kadar çok insan ve araç sığmıyor. Ama ne yapıyor çok akıllı hükümetimiz? Şehrin kuzeyindeki akciğerlerini, el değmemiş tek ormanları da şehirleşmeye açıyor, daha çok insanı, daha çok sanayiyi, daha çok aracı ve betonu İstanbul’a çekiyor. İnşaatçılar, siyasiler, holding sahipleri parasına para katıyor, olan bize ve en önemlisi bizden sonra gelecek nesillere oluyor. Çocuklarımıza yaşanacak bir ülke bırakmadı bu hükümet. Her yaptıkları falso. Hiç kimse çıkıp da tüm bu çevre katliamını savunmaya kalkmasın. Her şeyden vazgeçtim, akıldan mantıktan vazgeçtim, en azından birazcık Allah korkunuz varsa yapmayın bunu. Güneş balçıkla sıvanmaz. Beton dökerek, yol yaparak uygar olunmuyor. Öyle bir dünya yok, hiçbir zaman da olmadı. Bana asgari ücretten bahsetsinler, iş güvencesinden, ülkenin eğitim durumundan, hastanelerin durumundan, hayat pahalılığından, dolardan, işçilerin yaşam koşullarından bahsetsinler. Varsa tabii yüzleri.

     • Hocam ben de yurt dışını gezdim gördüm, şehirleşme planları bizimkilerinden farklı. Zamanında sanırım Demirel zamanında Karadenizden ve Anadolu’dan göç edilince gecekondulaşma başladı ve bunlara tapu verildi. Eğer ki İstanbul’a yapılıcak yatırımlar başka bölgelere yapılsaydı sanırım bunlar olmazdı. Tamam siz haklısınız hocam ben pes ediyorum ama maalesef çözüm için 3. köprü lazım.

    • Yani şu ilk cümleyi editleyeyim dedim(hani üstünü çizip dil bilgisi dersi veriyoruz ya bazen) ama sonra diğer yorumlarını da okudum. Yine dedim ki kendi kendime boş ver bu kez, umut yok.

   • Bağcılardan Mecidiyeköye trafiğin yoğun olduğu saatlerde 1.5 saatte gidebilirken bisiklet ile tam 33 dakikada alıyorum. Tekrar yineliyorum bisiklete gelin toplu ulaşım yada özel araçlarınızı kullanmayın sonuçta çevre önemli değil mi abiler ablalar? :)

    • Burayı takip edenlerin araba kullandığını ne biliyorsun ki Sinan? Sen bence ilk önce desteklediğin partideki abi ve ablalardan rica et de kıymetli popolarını milyar dolarlık araçlarından indirsinler. Öyle değil mi? Analarının karnından ard arda dizilip trafiği tıkayan ve çevreyi kirleten makam arabalarıyla çıkmadılar neticede. Uygar memleketlerde siyasiler halka karışır, toplu taşıma kullanır, halktan kaçmaz.

     • Hocam ben dediğiniz partiyi desteklemiyorum lakin gerek Bağcılar belediye başkanı Lokman Çağırıcıya, gerekse millet vekili adaylarını esnaf ziyaretleri sırasında dile getiriyorum bunları. Neden bisiklet sürmüyorsunuz sorusunu yönelttiğimde niye sürelim cevabını aldıktan sonra ben zaten daha da soğudum :)

    • Gördüğüm kadarıyla genç bir arkadaşımızsın Sinan o yüzden Türkiye ve dünya gerçeklerinden bihaber olmanı bir derece anlayabiliyorum ama bir arkadaşımızın da dediği gibi fedarkarlığı yapan biz değil, ağaçlar, kuşlar, durmadan boğaza girmek zorunda kalan yaban domuzları yaptı. Meteorolojiye, kara, soğuğa meraklı bir gencin bu zihniyette olması çok üzücü, gelecek için insanı umutsuzluğa itiyor. Bir de ablalarını bisiklete binmeye davet etmişsin, kadınlar Bağcılar’dan Mecidiyeköy’e bisikletle gelmeye kalksa uğrayacakları sözlü ve fiziksel taciz yüzünden bırak bisikleti bir daha sokağa çıkmak istemezler.

    • Bisiklet yolu oldu da bizmi sürmedik? :) Mecidiyeköy de , yürümeye yol yok, bisikletle kaza yaparız.

     Geçen sene , bisiklet alacaktım çok beveslendim. Hatta abartıp 5-7 bin tl lik bisikletlerle kafamı bozmuştum, sonra lanet ettim sürecek yol yok diye. Benim oturduğum yerde kaldırım bile yok. Olanada ya sandalye ya araba koyuyorlar. :(

   • Yazık valla. Sıradan insanlardan böyle bir şeyi duysam çok üzülmem ama senin gibi bir havadelisi, çevre konusunda ekstra hassasiyet ve bilince sahip olmalıydı. Çok ayıplıyorum seni. Ondan sonra çok ağlarsın İstanbul neden bu kadar karsız, neden bu kadar sıcak diye. Cevabın ne olduğunu da çok iyi bileceksin.

    • Hocam dediğiniz nüfus azaltma planı biraz eskilere dayalı şimdi o nüfus dağılımını düzeltmek zor. Zamanında gecekondulaşmaya izin verip tapu veren hükümetler geçtiği için biraz zor maalesef. Benim şahsi görüşüm böyle ilerde nasıl bir görüşe sahip olabilirim bilemiyorum :)

  • Avrupalı, Asyalı param elimde kalsın diye ülkelerini raylarla örüyor. Biz şehirlere metro yerine otoban yapıyoruz, köy kadar şehirlere tren yerine havalimanı yapıyoruz

  • Bensiz hükümet kulisi olur mu ya :D Niye haber vermiyorsunuz kardeşim çok ayıp..:D Sinan kardeşim senin demek istediğini özünde çok iyi anladım.Evet zamanında (yaklaşık 50 yıldır) yapılan yanlış planlamalar ve her şeyi İstanbul’a yığma politikasının sonucu olarak yaşanan günümüz sorunlarını çözmek için atılan adımlar olmazsa olmaz halini aldı malesef.Ve bu sebepten dolayı bence de yapılmalı.Ancak bunun doğaya en az zarar verecek şekilde planlanması daha hoş olurdu sanki.Bazı yorumlarda çok sert olmuş burada faulu çalmak zorundayım.Bugün hiç bir İstanbul’ lunun senin evin yıkılsın yol geçsin demeye hakkı yok bu yolun yapılmasını elzem kılan sebeplerinden biri de senin İstanbul’da bulunman.Bugün domuzların kurdun kuşun yuvasını bu köprü aldı diyelim ama 50 yıl önce de o doğanın yerini senin oturduğun ev aldı.Hiç bir yorum içimizden birini incitecek şekilde olmamalı.O yüzden sitemizde ki ortak paydamız olan havadan fazla uzaklaşmayalım çünkü farklı renklere fazla tahammülümüz yok millet olarak bunu bir türlü beceremiyoruz.Bu sebeptendir ki son kez diyorum ki..DEK i kapımın önüne yığdırana oy çıkar kardeşim.Eyyorlamam bu kadar.:D

 31. İki gündür Erdemlinin yaylalarında etkili olan dolu ve yağmurun ardından bu akşam iridaneli minik bir kütle geçti üzerimizden

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s