Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 28.119 cevap

 1. Ben iyi bir hava istasyonu almak istiyorum da nerelerden alabilirim?

 2. Kerpe’ de nemden, rüzgarsızlıktan şekilden şekle girerken Antalya tarihi bir yaz mevsimi yaşıyor.

 3. İstanbul Kayışdağı’da shelf cloud oluştu. Çok sayıda fotoğraf çektim. Shelf cloud’un geçişinden hemen sonra hava çok soğudu ve yağmur başladı. Sıcaklık grafiğinde ani soğuma da görünüyor zaten.

  Yağmur yüksek konveksiyona rağmen şimşeksiz, gürültüsüz yolları göle çevirdi. Aktarma kablosu yok, akşam beklediğim asıl sağanaklar da olunca bol bol fotoğraf koyarım.

 4. Mantıklı sallamaya çalıştım ama dün ne optik hadise gerçekleşti, ne de bu gece herhangi bir fırtına….. Bu gece radarda Trakya’ ya yaklaşan squal line’ ı görünce ilk red sprites avıma çıkmaya hazırlandım ama ben hazırlandıktan sonra yurda girmekten vazgeçti. Biraz daha yaklaşsa sahilde karanlık bir noktaya kurulup red sprites ve benzerlerini yakalamaya çalışacaktım. Dün ve bu gece işler kesat. Ancak umut ediyorum ki daha çok güzel ve heyecanlı hava olayları yaşayacağız.

 5. Antalya Manavgat sınırları içerisinde deniz kıyısında bir yerde tatildeyim.Aslında şu aralar pek modellerle ilgilenmiyordum.Bugün öğle saatlerinde gökyüzünde kararsızlık net şekilde gözlemlenebiliyordu.Tabiki bunu görünce havadeliliğim tuttu.Hemen telefon üzerinden modelleri incelemeye başladım.Tatilde tanıdığım,takıldığım kişilere de öğleden sonra ve akşam saatlerinde yağmur yağabileceğini söyledim.O kişiler de zannediyorum telefonlarındaki mobil hava durumu servisine dayanarak %0 yağış ihtimali var al bak,ayrıca buraya yazın yağmur yağmaz dediler.Ben de o tip hava durumu servislerinin yerel şartları bilmediğini,otomatik tahmin yaptığını,üst seviyelerde soğuk çekirdeğin,yer seviyesinde ise sıcak havanın olduğunu bunun gökgürültülü sağanak yağışa sebep olabileceğini söylesem de pek sallamadılar.Akşam 9 gibi kuzey-kuzeydoğu istikametinde uzaklarda yıldırımları gördüm,saat 9 buçuk olduğunda yıldırımların biraz daha yaklaştığını farkedince orajın geldiğini anladım ve aynı kişilere fırtına geliyor ben odama gidiyorum dedim.Yine pek inanmadılar ama yaklaşık olarak 22:30 gibi başlayan fırtına ve akabinde yağan şiddetli sağanak yağmurdan bu arkadaşları koşarak kaçarken gördüm.Yıldırım aktivitesi devam etmekte ve mayıs ayında İstanbul’daki meşhur geceden sonra gördüğüm en yoğun yıldırımlı gece olmakta.Antalya’da bu mevsimde bunların olması gerçekten ilginç.Yağmur burada yarım saat kadar sürdü,tahminen 5-10 mm arası bir yağış düşmüştür.

 6. Beklediğimiz kütleler Erdemli semalarını kapattı rüzgarda cabası şuana kadar merkezde çok etkili olmasa da yaylalar ve bazı yerlerde dolu olup yağdı sel olup aktı bende yaz ortasında bu güzel anı doyasıya yaşamak için Motor siklete binip yüksek ve etrafı açık bir tepeye çıkıp ıslanmanın ve serinlemenin zevkini yaşadım.

 7. 4-13 Mart 1987 AHL Saatlik Sıcaklıklar..

  EFSANE

 8. İstanbul radarına göre Karadeniz üzeri kuvvetli yağış bulutlarıyla kaplı. Ancak Kerpe’ de tek bir bulut dahi yok. Zonguldak radarı ise pek bir şey algılamamış. Radar yüksek nem oranı sebebiyle eko mu yaptı acaba? Hadi o kadar bulut gerçekten olsa en azından gökgürültüleri gelir.


 9. İstanbul’da “Extremely Unstable” olarak sınıflandırılan üst üste 3 gün. Merakla bekliyorum. Beraberinde 50 km ve üstünde rüzgar da getirecek. Yağış anında 80’i bulabilir.

 10. http://wp.me/a4GPl5-1q
  Saat 2.30 itibari ile yağmur sesi şimşekleri uyandım güney doğudan yağmur bulutları oluşuyor sürekl, bu yönden kışın bile zor yağmur gelirdi. Bu yönden gelmesinin Nedeni nedir ki, iri Damlalı yaz yagmuru

  • Yağmur mut ve Silifke tarafında ancak Gulnarda doğu yonden yağmur öncesi fırtınası var 70-80 km hızla sert esiyor. Gulnarin rüzgar hamlesine rüzgar hızına bakabilirsiniz

  • Basınç dizilerinde bu olacak olanlar en az üç gün önce belliydi doğu Akdeniz de bir AB ve sıkışan kararsızlık vardı AB zaten havayı yukarı ittirir.YB ler saat yönüne döndüğü için AB ler de tam tersi olduğu için Suriye ve Lübnan taraflarındaki sıcak havayı bize taşıyor.Bulutların yönünden de bu anlaşılır.Yani Akdeniz yüksek sıcağa ve neme sonunda isyan etti ve deniz suyu şuan doğu Akdeniz de 30 derece bir kaç gün daha böyle devam etmesi söz konusu hortum dahi çıka bilir.11-17 Şubat sitemine benze bir durum sadece bu sıcak versiyonu.Blogtaki üstadlar daha iyi bilir.

 11. Dünya’nın en sıcak yeri Irak mı Acaba yada Bağdat? 50 derecelerin üzerinde.

 12. 31 Temmuz 2015 tarihi için Kuzey Marmara için optik hadise (circumhorizontal/circumzenithal arc, yalancı güneş, hale v.s.) tahmini yapıyorum. O günün akşamı 850 hpa’ da görülecek ani serinleme, GFS’ nin göremediği fırtınalara yol açabilir. O serinleme öncesinde 31 Temmuz günü gün içerisinde sirüs bulutları pörtleyebilir ve optik hadiselere yol açabilir. Güneş’ e direkt bakmamak kaydıyla gözünüz o gün yukarılarda olsun. Tahminim tutarsa sonuçlarını paylaşırım. :)

 13. Havadelisi.com engellenmedi ki zaten. Tüm wordpress bloglarına giriş yoktu. Ne olduğunu bilmiyorum ama olay havadelisi.com olayı değil. Şuanda da girilmiyor. Proxy kullanarak girdim. Ayrıca kim niye engellesin? MGM mi engelleyecek? :)


 14. Dün Erdemli yaylalarına yağan yağmurun radar görüntüsü.Dün hava delisi ne girişi engelledikleri için giremiyordum o yüzden bu gün yaza bildim.Neyimizi sakıncalı bulup engelliyorlar onuda anlamış değilim.

 15. Dün arabayla Hendek’ in güneyindeki 1000 metrenin üstündeki yayla bölgesinde dolanırken Tuzla’ dan görünen hücrelerden birine denk geldik. Her taraf sıcaktan pişerken ıssız toprak bir dağ yolunda patlayan havanın ortasında kaldık. Çok yakınımıza paldır küldür düşen yıldırımlar ve nohut büyüklüğündeki dolu taneleri de işin sosu oldu. Ehliyetimi yeni aldım. Önden çekişli standart bir aile arabasıyla kayganlaşan ve balçık hale gelen engebeli orman yollarında bir yerlere saplanmamış, devrilmemiş olmak benim için bir sürüş sınavını geçmek gibi oldu. Şansımdan mı bilmem ama o gün için yağış beklenmeyen Marmara Bölgesi’ nde oluşan tek fırtına bulutuna benim dağın başında denk gelmem çok ilginç oldu. Yağış kesildikten sonra salimen indiğimiz Dikmen Köyü’ nde önceden hiç denk gelmediğim Circumzenithal Arc olayına denk gelmek daha bir muhteşem oldu.

  Dünkü Circumzenithal Arc. :)

  • Kırklareli’de de oraj oluşmuştu. Hatta İstanbul’a gelir mi diye umutlanmıştım. Ama tam yaklaştığı saatlerde konveksiyon azaldığı için Silivri yakınlarında daha Silivri’ye bile ulaşamadan sönmüştü. Yine de gün kümülonimbüs görmeden bitmedi tabi. Aydos civarında ortalama boyutta bir hücre gördüm. Tuzlada görünen gibi küçük bir oluşum değil, ortalama boyutlarda bir yağış hücresi. Pek etkili olduğunu zannetmiyorum. Fotoğraf çok güzel bu arada. Öylesi kolay bulunmaz gerçekten.

  • Dikmen Yaylası civarında bir yayla yerleşimi. Bulutlar pörtlemişti. Sanki karlı zirveler gibi görünüyorlardı.

   Sonra pörtleyen bulutun altına girmiş olduk.

   Yağmur beklemeyen o gün, dolulu sağanak yağışın ortasında kalmak aslında hoş bir sürpriz olmalıydı, ama hakikaten sapa yerlerde olduğumuzdan, yollar toprak olduğundan bayağı ürktük. Neyse ki süper hücre değildi ama sarılı, en fazla 10 km çapında bir kütleydi.

   Dolulu sağanağın videosu. Taneler nohut tanesi kadardı.

 16. Tuzla’da 37 dereceyi görüyoruz an itibariyle. 2007’den beri gördüğümüz en yüksek sıcaklık sanırsam burası için. Dışarısı hamam gibi.


 17. Ay başında tüm Akdeniz kıyıları bazı yerlerde ekstrem düzeyde fırtınalar yaşayacak. Bize o kadar ulaşır mı bilmem. Ama çok eğleneceğiz. Şu şekilde :


  Bu kadar hareketsiz bir havadelisi.com’a hiç anlam veremiyorum. Gerçekten hiç anlam veremiyorum.

 18. İzmit üzerinde gelişen bulutların Tuzla dan görünümü. Bölgede şu an sıcaklık 34 derece, nem oranı ise %40

 19. Ağustosun ilk haftası yağışlı bir sistem var. Sonrası yine sıcak. Bu kadar ısınacağını sanmıyorum ama yine de sıcak yani.

 20. İstanbul’da hava çok sıcak ve bunaltıcı, ÜSküdara gidecektim, baktım terliyorum terledikçe utanıp daha çok terledim ve gitmekten vazgeçtim. :(

 21. Sahilde nemden dolayı bunaltıcı olan hava Gulnarda nem ve rüzgarla serinlik veriyor. Poyrazın kuru ve sıcak havasına inat nemli ve rüzgarlı hava çok yaşa

 22. Kuzey rüzgarlarının dinmesiyle İzmir’in imbatı en güzel şekliyle ortaya çıktı yine. Her ne kadar geceleri imbatın durması, yüksek nem oranı ve şehrin yoğun yapılaşması nedeniyle çevresine göre daha sıcak kalması yüzünden havanın bunaltıcı olmasına sebep olsa da, mesela şu anda (24.07.2015 saat 10:30 itibariyle) İzmir Bölge 27.0 derece iken, az ötedeki Spil Dağı’nın bile 1250 m rakımlı istasyonunda 28.4 derece ölçülüyor. Gün içinde de muhtemelen sıcaklık, TV’lerde bangır bangır İzmir 40 dereceyi bulacak diye bağıran sözde uzmanlara rağmen, İzmir’de 30 dereceyi bile geçmeyecek. Hissedilen sıcaklık gerçeğinde ise yüksek nem oranına rağmen hızı saatte 20 km’yi bulan imbatın güzelliğini de göz ardı etmemek lazım diye düşünüyorum. Hissedilen sıcaklık hesaplanırken, sadece nem oranı değil rüzgar hızını da hesaba katan bir endeks bilen varsa paylaşmasını da rica ediyorum.


  • Evet haritadan da anlaşılacağı üzere kıyı kesimler, ölçülen sıcaklıklar bazında iç kesimlere kıyasla oldukça düşük. Bugün Eskişehir 35 dereceyi gördü, Ege ve Akdeniz kıyılarında ise 28-30 dereceleri görmek mümkün. Fakat boğucu nem ile birlikte hissedilen sıcaklıklar çok da fazla değişmiyor.

 23. Azerbaycan için diyagram var mı ? Bakü ye gideceğim, oranın diyagramlarına bakmak istiyorum ama bulamadım yok mu ?

 24. Mevsimlik tahmin sitelerinin yaz ortasinda, kis mevsimi icin yaptiklari tahminlerde, hemen hemen tamaminin yaz ortasindan kis icin ortak kaniya vardiklari kis mevsimi tahmini konusunda 2011 yazinda yaptiklari ve tahminlerinin tuttugu 2012 kisi var. Diger kislar icin tum mevsimlik tahmin siteleri ayri telden caldi. Mevsimlik tahmin siteleri birkac gundur temmuz guncellemelerini yayinlamaya basladilar. Mevsimlik tahmin sitelerinde 2011 yazinda yapilan 2012 kis tahmininden beri ilk kez 2015 yazinda 2016 kisi icin kuvvetli sinyaller olusmaya basladi.


 25. Üzücü.

  Bu arada biz baharın başında La Nina beklentisindeydik fakat herşey değişti ve El Nino giderek kuvvetleniyor. Nereye varacak bu iş? AO ve NAO son hızla yükseliyor, Pakistan serinliyor, diyagramlarda soğuk senaryoların oranı giderek azalıyor. Karadeniz bile 25 dereceye çıktı. 15-20 gün boyunca bir sistem görünmüyor. Sinir bozucu. Bu sıcaklar giderken çok fırtına olacak tabi ama daha çok var o günlere.

 26. Umman’da dağlık kesimlere neredeyse her gün yağmur yağıyor. Halbuki onlar Basra’ya daha yakın değil mi?  Buna rağmen bitki örtüsünde neden bir gelişme olmadığını çözemedim.

  • Yanlışım varsa düzeltsinler. Benim bildiğim toprağın verimli olan bitkilerin yetiştiği toprak ince bir toprak örtüsüdür, o örtü kaybolunca verimsiz oluyor toprak.

   Sanırım aşırı yağmurdan, toprağın üst tabakası akıp gitmiş, ondan bitki yetişmiyor olabilir.

   Yada toprakta tohum yoktur, ekilmediği içinde böyle görünüyordur. :D

  • Toprak oluşumunda en başta iklim sonra anakaya/topografya bitki örtüsü/canlılar ve zaman faktörü gelir. ”Basra’ya daha yakın değil mi” diye sorarken Basra Körfezi’ne mi yoksa Basra Siklonu’na mı vurgu yaptığınızı anlayamadım yoksa ona göre cevap verecektim :) ama ben toprakla ilgili bildiklerimi fotoğraflar üzerinden anlatayım;

   Fotoğraflarda görüldüğü üzere arazi kıvrımlaşmış özellikle haritaların altındaki ilk resimde buranın kıvrımlı yapıya yani genç bir oluşum olduğu görülmektedir. Böyle yerlerde toprak oluşumu daha zordur özellikle eğimin de yardımıyla sürekli aşınma (bu fotoğraflardaki gibi sel suları veya rüzgarla da olabiliyor) toprak oluşumunu olumsuz etkiler. Ancak tüm bunlara rağmen bitki örtüsünün zayıf oluşumunu toprağın ince ya da olmayışına bağlayamayız

   Aşınan toprak gider yamaç altında ya da kaya çatlaklarında birikir ve bizim Akdeniz İklim sahamızdaki gibi yeşilliklerle kaplanabilirdi. Ancak Umman dediğimiz ülke kısa yağmur mevsimi ki bu da Muson sistemine bağlı ve uzun kuraklık ve tabii bütün yıl süren şiddetli buharlaşma sebebiyle topraktan daha çok iklimin el vermeyişi sebebiyle bitki örtüsünün zayıflığından bahsedebiliriz. Umman’da yükseklere çıkıldıkça denize bakan yamaçlarda bitki örtüsünün sıklaştığını ve bozkırdan çok ağaçların yer aldığını düşünüyorum

   Toparlarsam bitki örtüsünün zayıf olma sebebi:
   -Fotoğraflar düşük rakımlı arazilerde bu nedenle yüksek sıcaklık düşük toprak nemi ancak kısa boylu çalı ve bozkırın yetişmesine elveriyor.
   -Yükseklere çıkıldıkça sıcaklığın düşmesiyle buharlaşma ve yağış miktarındaki artışa bağlı olarak Umman’ın okyanusa bakan yamaçlarının kurakçıl ormanlara kaplı olduğunu düşünüyorum

 27. Dün öğleden sonra yağmur Erdemliye alışmışın dışında bir süpriz yaptı.Temmuz ayında neredeyse hiç yağmur almazdık.Yağmuru Seyretmek için manzarası en iyi yere giderek ıslandım.

 28. Bugün mersine özel kıyı ilçelerin bir çoğu sagnak yağışla serinledi.

 29. Rize’ye 115 mm yağış düştü.
  En fazla 15 km uzaktayım buraya 18 mm

 30. Güneybatı Anadolu’da birkaç gündür yüksek ısınmaya bağlı olarak oluşan kararsızlık sonucu şehirlerden uzak kırsal alanlarda yaz sağnakları meydana geliyordu. Bugün ise yukarı seviyelerdeki sıcaklığın düşmesiyle orajlar tavan yapmış durumda. An itibariyle Konya-Afyon Muğla üçgeni şiddetli yağış alıyor.
  Uydu ve radar görüntüsü:

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s