Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 25.143 cevap

 1. Belki biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için paylaşayım. Şu sitede Türkiye ile ilgili ilgi çekici veriler var: http://www.atlas.gov.tr

 2. ABD’yi yine kuvvetli soğuklar vuracak. Yok arkadaş yok Dünya’da adalet yok :(

 3. Acaba, dünyada böyle saçmalayan başka medya var mı ? Habere bakın, arabanın plakası 34 (istanbul plakası) öyle yapmışlarki haberi sanki İstanbul’a kar yağmış. Ne amaçlıyorlar anlamıyorum ki ? Bu haberleri gören türistler İstanbul’da kar var sanıyorlar gelmeye korkuyorlar, bizi arıyorlar kar mı var diyorlar, biz Afrikalılarla çalışıyoruz tekstil üzerine. Gören de Türkiye ekvatorda ilkez ilk kez kar yağmış sanacak, ben bu haberleri görünce çok sinirleniyorum.

 4. extemporaneous139 (Kadıköy/İST, 28m) dedi ki:

  Lütfen rica ediyorum artık burada İstanbul’da kar konusunu konuşmayalım. Komik duruma düşüyoruz :(((((((

 5. Ankara’nın yüksek semtleri dün gece ve bu sabah ilk kar yağışını aldı. 850′de sıfır girmese de genel olarak 1.100 mt ve üstü kar gördü. Oran, Bilkent gibi semtlerde araba üstlerinde ve toprak – çim üzerinde kısa süreli son derece ince bir örtü oluştu.
  Önümüzdeki birkaç gün için sonunda eski GFS de yeni GFS ve ECMWF’nin ısrarına uyarak soğuma verdi. Ankara 24 – 25 Kasım için diyagram ortalamasında tam mutabakat ile 850 hPa’da -4 dereceyi yakalasa da, en ufak yağış görünmüyor.

 6. Bu gelen sistemde Erdemli olarak kısmetimize 14 kg yağış düştü.1400 rakımlı yayla köylerinden kar haberleri gelmeye başladı.

 7. ISI ADALARI VE ŞEHİRLEŞME
  Şehirler kırsal alanlara nazaran her zaman daha sıcak olurlar ama küresel ısınma sonucunda şehir ısı adaları daha yüksek boyutlara ulaşmaktadır. Gelecekte ,kentleşme ve iklim değişikliğinin sonuçları insan sağlığını tehdit seviyesine ulaşması ve enerji kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyulması ve bunun sonucunda ekonomik verimliliği tehlikeye atması beklenmekte.
  Isı özellik 33 derece ve üzeri olması durumunda tehlikeli astım atakları, kalp krizleri ve buna bağlı ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
  Araştırmalar kentlerde daha fazla ağaçlar ve parklar, beyaz çatılar, kentsel planlamaların ancak ısı adalarının etkisini azaltmaya yarayabileceğini göstermekte.

  Ancak artan sera gazı emisyonları ve kentsel ısı adaları ve bunlara bağlı olarak önümüzdeki yıllarda daha da yüksek sıcaklık ortalamaları tahmin edilmekte.

  Elimden geldiğince kısa özetini geçtim daha fazla bilgi için ; http://www.climatecentral.org/news/urban-heat-islands-threaten-u.s.-health-17919

 8. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. :D

 9. MGM, illere ait uç verileri yayınladığı sayfasında, İstanbul için Sarıyer’deki istasyonunu baz almış. Neden Göztepe’den vazgeçmiş olabilirler?

  Şöyle bir not düşmüşler:
  “Yukarıdaki tabloda İstanbul’u temsil eden merkez olarak Sarıyer’de yapılan ölçümler kullanılmıştır.”

  http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=ISTANBUL#sfB

 10. Bugün sistem bu tarafa çalışınca Tuzlalı Semih geldi aklıma. Nerede bu çocuk hiç sesi çıkmıyor?

 11. 4-5 gündür WRF çalışmıyor mu yoksa benim browser’larda falan mı bir sorun var? En son 17′sinde koşmuş olarak görüyorum.

 12. ECMWF haftalık uzun vadeli tahmini ve CFS, Aralık ayının ikinci haftası için Sibirya Yükseği sinyalleri veriyor.

  Vade çok uzun fakat sinyaller hafife alınmayacak cinsten.

 13. Günün Haberi:
  30 yıl sürecek karakış kapıda
  Küresel ısınma senaryolarına karşı çözüm arayışı sürerken eski NASA çalışanı John L. Casey’nin kitabı kafaları karıştırdı. Casey’nin tezlerine göre önümüzdeki 30 yıl küresel soğuma yaşanacak Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) bir dönem danışmanlık yapan iklim bilimi uzmanı John L. Casey, yeni kitabında dünyanın bir radikal iklim değişikliğinin eşiğinde olduğunu yazdı.”

  John L. Casey’i biraz araştırdım. Casey, 2007 yılından beri bu görüşünü hararetle savunuyor. Hatta “Uzay ve Bilim Araştırma Kuruluşu”nu kurup, bu savını kurumsal bir yapıya dönüştürmüş. Kurum, soğukçuların mabedi olacak kadar, önümüzdeki dönemde bir küresel soğumanın gerçekleşeceğini savunuyor. Bu tezini de önümüzdeki 30 yıllık periyotta solar aktivitenin azalacak olmasına bağlıyor. Buna karşın bilim çevreleri okuyabildiğim kadarıyla adamı pek dikkate almıyorlar, hatta cebini doldurmaya çalışan bir sahtekar olarak niteleyenler bile var. Henüz kitabını okumadım ama duygusal açıdan teorisi bile kulağa hoş geliyor.

  İlgilenenler için haber kaynağı: (http://www.milliyet.com.tr/30-yil-surecek-karakis-kapida/dunya/detay/1972828/default.htm)
  Uzay ve Bilim Araştırma Kuruluşu Sitesi: (http://www.spaceandscience.net/)
  Casey hakkında pek iyi şeyler söylemeyen bir makale: (http://mediamatters.org/blog/2010/05/15/hoft-runs-with-global-cooling-warning-from-scam/164798)

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s