Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 24.610 cevap

 1. Adana’daki Sarıçam istasyonuyla ilgili sıkıntı var. Dünün en yüksek sıcaklıklarına bakarken fark ettim.
  1-Önceden bu istasyon burda değil, Seyhan Nehri’nin öteki yakasındaydı. Bunu buraya kim getirmiş olabilir?
  2-Bu istasyonun şimdi bulunduğu yer Sarıçam’da bile değil, Seyhan ilçesi sınırları içinde.
  3-Bu istasyonun bulunduğu yer bir sokak arası! Binalardan uzak, açık bir alan değil. Bizim eve çok yakın, ondan biliyorum. Az aşağıda yeşil renkle gösterilen Atatürk Parkı’na yerleştirilmiş olsa neyse.

 2. Önümüzdeki hafta gelmesi beklenen sistem başta pek bir şeye benzemiyordu ama son çıktılarda zıvanadan çıktı :D Sonbahara yakışır bol yağmurlu, fırtınalı, 1700-2000 metre ve üzerindeki yerleşimlere kar yağdırabilecek bir sistem. Haydi hayırlısı :) :

 3. Haberi olmayan varsa, Havaturka’dan Revival’ın muazzam keşfi: http://www.havaturka.com/forum/forum_posts.asp?TID=1213&title=opi-deeri-ile-takip-eden-klarn-mhteem-uyumu

  Burada da OPI ile ilgili daha geniş bilgi var: http://app.til.it/opi/Image/ENF.pdf

 4. Giresun il genelinde etkili olan yağışlar, dün akşamdan beri etkisini zaman zaman kuvvetli olmak üzere devam ettiriyor.Bu sabahki Mgm toplam yağış raporuna göre Çanakçı: 135,8 mm. , Güce: 130,3 mm. , Yağlıdere: 110,7 mm. , Görele: 108,3 mm. , Tirebolu: 84,4 mm , Giresun merkez: 62,6 mm. yağış almış bugünkü yağışlar hariç.Espiye Gelevera deresinde su seviyesi yükselmeye devam ediyor.Fotoğraf: Espiye – Gelevera Deresi.

 5. Son bir haftanın altı günü yağış gördüm burada. Bazen şiddetli bazen hafif. Ama genelde sık elektrik kesilmeli. Hatta dün ilginç bir şekilde hem mobil telefonlar hem de ADSL bağlantımız gitmişti. Birkaç saat sonra önce Turkcell saatler sonra da ADSL ve diğer operatörlerin şebekesi devreye girdi. Muhtemelen askeri sevkiyat falan olmuş olabilir. Şu an da mis gibi yağıyor dışarıda. Pencere açık, sesi de mis… 13 derece civarı, az önce bir gece koşusu yaptım, terlemeden koşmak gayet güzel ama ciğerleri pes ettirmezsem iyidir… :)

 6. Uzun vadede yararlandığımız birçok kaynaktan elde ettiğimiz verilere göre;

  Ekim ayının son birkaç gününden itibaren, kıtayı ay başından beri kasıp kavuran İzlanda Alçak Basıncı’nın batıya doğru kayacağını, bununla beraber Azor Yüksek Basıncı’nın Batı ve Kuzeybatı Avrupa’da (İngiltere) konumlanacağını söyleyebiliriz.

  Buna göre Orta Avrupa ve Doğu Avrupa’nın batısı, Ekim ayının sonu ve Kasım ayının başında uzun soluklu ve mevsime göre oldukça soğuk günler yaşayabilir. Takip edelim.

 7. Karadeniz yağmurdan yıkılırken İstanbul olarak cephe yağışından nasiplenemiyoruz maalesef. Havanın iyice soğumasıyla akşam saat 4-5’ten itibaren DEY devreye girecek. Bakalım hangi istasyon ne kadar yağış alacak yarın sabaha kadar.

 8. Dün Rusya’nın Ural bölgesindeki büyük şehirler; Ekaterinburg, Chelyabinsk ve Perm yılın ilk karını aldı. http://meteoclub.ru/ müdavimleri mutlu elbette.

 9. Dün Havaturka forumda “Colder” nickli arkadaşımızın paylaştığı Ankara’dan bir istasyon; http://www.weatherlink.com/user/bilhan/index.php?view=summary&headers=1
  Hacettepe ve ODTÜ istasyonlarının biraz doğusunda, 944 mt rakımda. Son derece detaylı bilgiler veriyor. Yıllık toplam yağış miktarının 367 mm olması istasyonun Nisan ayında çalışmaya başlamasından kaynaklanıyor.

 10. Herkese selamlar.Nette gezinirken bu siteyi fark ettim ve bu zamana kadar takip etme fırsatını kaçırdığım için çok pişmanım.3 yıl önceki yorumlarınıza kadar okudum harikasınız :D Hep bir tek ben mi soğuk hava ve kışı seviyorum diye düşünürdüm burada yazılanları görünce mutlu oldum :D Hiçbirinizi tanımıyorum ama tanısam çok iyi arkadaş oluruz gibi geliyor.Elimden geldiğince buradan bildirim yapmaya çalışacağım.

 11. 8 Ocak 2013 sabahı…

  Ne günlerdi be, beğen butonuna basanın kapısının önüne 500’de -50 insin :D

 12. Antakya son 12 saatte 80 kg yağış almış!

  Bu haberde ise 6 saatte 130 kg’dan bahsediliyor! Sanırım farklı bir istasyon.

  http://www.haberler.com/hatay-daki-saganak-6598988-haberi/

 13. Bir hışımla geldi geçti :) Güney yağış açısından bol gollü bu sene :)

 14. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  Bu sene teknoloji yardımı ile yapılan mevsimsel tahminler ılık ve yağışlı olacak tahmininde bulunurken yaşlılarımız ayva bol palamut bol kış soğuk geçecek diyor. Bakalım teknoloji mi yoksa tecrübe mi kazanacak?

  • Alıç bol,nar bol,mantar bol :)

  • Her sene aynı zırva. Geçen sene de bol diyorlardı. Hatta ondan önceki sene de. Hep bol diyorlar.

  • Artık nasıl bir çaresizlikse çiçek böcekten bile medet uman, “acaba bilim mi kazanacak ayva mı?!?” sorusunu ciddi ciddi soran var, yazık. Allah kimseyi soğukçulukla imtihan etmesin. Üst üste hüsran yaşayınca böyle oluyor galiba, param olsa hepinizi bir haftalığına Sibirya’ya falan yollardım :( Her sene beklentilerinizi yüksek tutup hayalkırıklığı yaşamak yerine keşke İstanbul’un iklimi nasılmış bir baksanız… veya neyse bakmayın, böylesi benim için daha zevkli oluyor ahahaha :D

   • bleher(izmit/0m) dedi ki:

    Reyiz istirham ederim özellikle bilim kelimesini kullanmadım teknoloji kelimesi geçmektedir yorumumda bu da kasıtlı kullanılmıştır. Bu arada blogda en realist yorumları yazan benim bazı arkadaşlarım karamsar olmakla karıştırıp suçlasa da ;) ben yağmayacak kar ya da olmayacak soğuktan asla medet ummam ;)

 15. Kaç gündür iyi yağış alıyor Güneydoğu. Yine coşmuş.

 16. Özetin özeti:

  Avrasya kar örtüsü şu günlerde normalin üzerinde gibi görünüyor. Geçen sene ile de başa baş gidiyor.

  Son model çalıştırmalarına göre önümüzdeki günlerde ise Sibirya Bölgesinde hava soğuk fakat kuru olacak, bu da kar örtüsünün çok fazla artmayacağı anlamına geliyor.

  Daha önce de konuşmuştuk, Avrasya’da Ekim ayında normalden fazla kar örtüsü negatif AO ve NAO ile ilişkilendiriliyor.

  Durum tahmin edildiği gibi devam ederse aşırı negatif AO ve NAO riski bu sene için ortadan kalkabilir.

  (Maviyle taralı olan bölge takip eden kışta negatif NAO için riskli bölge)

  Kaynak:

  http://www.wsi.com/blog/energy/eurasian-snow-cover-update/

  Burada harika paylaşımlar oluyor, takip ediniz..

  http://www.wsi.com/blog/

  Avrasya Kar Örtüsü ve AO ile ilgili daha önceden yaptığımız çalışmaları da buradan inceleyebilirsiniz..

  http://havadelisi.com/2013/12/01/20132014-kisi-sis-pus-soguk-kar-da-var/

  http://havadelisi.com/2012/11/26/2013-kisi-bir-2012-degil-ama-kar-yine-var/

 17. Çarşamba öğlene kadar beklenen toplam yağış.

  Bu da Pazar sabahı donma seviyesi. Anadolu dağlarına kar var

 18. Aşağıda görmüş olduğunuz grafik Konya’nın 1929’dan bu yanaki kış mevsimlerinin kar örtülü gün sayılarını gösteriyor.

  İşte ilginç “karlı” notlar :) :

  -1949 kışı 109 gün ile başı çekiyor. Bu kış öyle bir kış ki, 18 Aralık 1948-22 Mart 1949 tarihleri arasında kar örtüsü yerden hiç kalkmamış! 18 Nisan 1949’da bile 13 cm kar yağmış! O kışın en yüksek kar kalınlığı 48 cm ölçülmüş.

  -En erken kar örtüsü 4 Kasım 2005 tarihine ait. Bu, ekim ayında kar düşmediği anlamına gelmiyor, ekim ayında hiçbir zaman örtü yapacak kadar kar yağmadığı anlamına geliyor. Kasım aylarını 1930’dan günümüze doğru gelerek inceledim ve en erken kar örtüsü tarihinin son yıllarda geriye doğru çekildiğini fark ettim. Somutlaştıralım:
  30’lu yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 19 Kasım 1939
  40’lı yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 17 Kasım 1942
  50’li yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 17 Kasım 1953
  60’lı yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 21 Kasım 1967
  70’li yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 22 Kasım 1973
  80’li yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 7 Kasım 1987
  90’lı yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 6 Kasım 1994
  2000’li yıllar en erken kar örtüsü tarihi: 4 Kasım 2005
  “Erken kar-Soğuk kış” diye kesin bir ilişki yok. Yukarıdaki kasım aylarını takip eden kışların kimisi iyi kimisi kötü geçmiş.

  -Gelmiş geçmiş en yüksek kar kalınlığı 66 cm ile 22 Şubat 1945 tarihine ait. O gün aynı zamanda günlük en yüksek yağış miktarı ölçülmüş. 73,7 kg. 40’lı yıllar çok ibretlik :)

  -En geç kar örtüsü 4 Mayıs 1990’da görülmüş :D 5 cm. O günlerde Anadolu’da birçok yere güzel kar yağmış sanırım.

  https://eksisozluk.com/5-mayis-1990-ankarada-kar-yagisi–3746289

  Bol karlı bir kış geçirmemiz dileğiyle :)

 19. Böyle giderse Ekim ayını yağışsız kapatacağız. Sonbahar da yağış olmadan hiç çekilmiyor.

 20. Dün Akdeniz bayağı hareketliydi gök gürültüsü, yıldırım, yağmur aksiyon vardı. Ancak yağışın çoğu denize ve dağlık bölgelere düştü. Erdemli’deki MGM istasyonu 6.8 mm yağış kaydetmiş ve 14.9C ile bu gece en serin gece oldu.

 21. Bu hızla giderse sistem kalmayacak. :D

 22. Ne yağdı be arkadaş! Akşamüstü hava kapkaranlık oldu. Bir iki şimşekten sonra harika bir yağmur başladı. Şehir merkezine 20 kg yağış düştü ve hala yağıyor. Çok güzel ya :) Bu sabah da sezonun ilk sisiyle tanıştık :) Tropikal iklime geçtik Konya olarak :D

 23. Sayın Site Yöneticileri ve Değerli Site Sakinleri,

  Diyorum ki hazır kış henüz gelmemişken sitenin eksikliklerini gidersek, tasarımını değiştirsek ne dersiniz?

  Kışa hazırlık için biraz odun kessek, yaprakları toplasak, akan boruları onarıp, çatıyı aktarsak, soğuk kış için izocam kaplasak. Bir de sitenin boyası, dış sıvası eskidi, ona da şöyle güzel bir cephe giydirme yapıp, içimizi üşütecek, heyecan verecek renklerle boyasak. Biz Site Sakinleri de aksayan, eksik yönleri bildirsek, gönüllülük easasıyla, elbirliğiyle bu işin altından kalksak?

  Not 1: Biliyorum başınıza iş çıkarıyorum. Beni sevmeyebilirsiniz.
  Not 2: Yatırım tavsiyesi değildir.

 24. Hava Delisi haritalarındaki istasyonların 2 gündür takılı kalmasının sebebi nedir?

 25. Can Harsh dedi ki:

  Şu an ki GFS çıktıları önümüzde kısa bir dalgalanmadan sonra, uzun süre ılık hatta sıcak sayılabilecek bir döneme gireceğimizi gösteriyor. Bu da maalesef, çok kırılgan olan ekonomide, kışa yönelik mal üretenlerin, çok daha fazla zorlanacağı günlerin gelmekte olduğunu bildiriyor

 26. MGM sadece Güneydoğu’yu uyarmış ama Hatay’ın sahil şeridinde ciddi sel riski var. Koşullar çok müsait.

 27. Öğleden sonra etkili olan oraj 7,8 kg yağış bıraktı Konya’ya. Sıcaklık şu an 11,5 derece. Mis gibi kış kokuyor. :) Çok güzel bir hava var :)

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s