Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 27.219 cevap

  • srknsglm41 dedi ki:

   Labrador soğuk su akintisi yine yaptı yapacağini :)

   • İnanki labrador yerine golf stream olmasını isterlerdi. Böylece alçak basınçlar daha rahat derinleşirdi. Buharlaşma daha fazla olurdu. Kat kat daha fazla kar yağardı çünkü soğuk sıkıntısı yok. Kıtaların doğu kıyısında olmak böyle birşey. Asya’nın doğusu da kar ve soğuktan yıkılıyor.

 1. 8-9 martta hava 24-27 derece arası gösteriyor sıcaklıkta fazla değişiklik olmazsa ve denizde de rüzgar olmazsa sezonu açacağım.

 2. Bisiklette ki Bisikletteki çamurlukları kaldırdım, kar falan gelmezse rahat rahat gezerim… Hayırlı haftalar herkese :)

 3. Bahar Kupası için ilk tahmin bugün 23:59’a kadar gönderilmeli, hatırlatalım.

  Daha önce tahmin gönderenler de gerek duyuyorlarsa 23:59’a kadar tahminlerini yeniden girebilirler. Birden fazla tahmin yapılmışsa son girilen tahmin geçerli olacaktır.

  http://havadelisi.com/2015/02/24/havadelisi-com-hava-tahmini-ligi-2015-bahar-kupasi-odullu/

 4. Modeller sistem için adeta iki maymunu oynuyor.. Üçüncü maymunu muhtemelen İzlanda kaptı..
  Uluşça başımız sağolsun… Büyük yazar Yaşar Kemal’i saygı ve rahmet ile anıyoruz.

 5. 9 Ocak gününe ait bir fotoğraf. İtina ile eksi basılır diyen arkadaşları özellikle bekliyorum!

 6. Bahar iyiden iyiye ”Ben geliyorum!” demeye başladı. Ilıkçıların yüzü gülüyor :) Bugün Tuzla sahilden;

 7. Modeller de bozmuş, sıcak tarafta kalıyoruz, ECMWF günler öncesinden görmüştü, kış İstanbul için bitti. Doyurucu bir kıştı bence.

 8. serdivanli dedi ki:

  Herkese iyi günler dilerim. Lig yarışması için az önce üyeliğimi tamamladım. Lige katılacak olan herkese başarılar dilerim.

 9. 27 Şubat 2015 tarihinde kuzeyden güneye iki farklı İstanbul manzarası vardı.Günün en yüksek sıcaklığı Kilyos’ta=8,7 Göztepe’de=20,3 derece olarak gerçekleşti.Sarıyer,Anadolu feneri gibi boğazın kuzeyinde ama düşük rakımlı olan yerlerde sıcaklık 13 dereceyi geçemezken,bizim burası gibi yüksek fakat daha güneyde kalan yerlerde 18-20 derece aralığında sıcaklıklar ölçülebildi.Ben de bugün termometremde 18,5 dereceyi gördüm.Kuzeyli rüzgarların etkisiyle, çok kısa mesafelerde farklı mevsimlerin yaşandığı bir günü geride bıraktık.

 10. 8 ocaktan sonra yaşananlar, kısmende olsa Mart ayında kendini tekrar edecek gibi geliyor. Lodos’un şiddetlenmesi, uzun süreli ılık havalar ve ardından kısmide olsa ufak bir soğuma..

  • “Lodos’un şiddetlenmesi …bir süreliğine ılık havalar” eyvallah !
   “ardından kısmi de olsa ufak bir soğuma” …işte bu olmadı,elini korkak alıştırma !
   Ben olsam “ardından orta vadeli ve kademeli ciddi soğuma” derdim de;
   tabii ki sen değilim :)

   • Benim ufak soğumadan kastım, kıyılarda etkili kar olacak kadar bir soğuma olmaması görüşü, iç kesimler zaten kıyılara göre kar yağışları çok daha alır. Allah verse de kıyılarda alsa :)

    • Haklısın Burak,ben genelde tüm Türkiye için dalgalı bir seyir bekliyorum,
     içinde ciddi düşüşlerin olduğu ve arkasından ciddi yükselişlerle devam edecek
     bir Mart için eller bol bol olsun demek istedim…
     Bu kışın en belirgin özelliği fazla dalgalı geçmesi oldu.
     Kış ortasında bahar tadında günler,hemen ertesinde yağışlar,seller…
     Hele Mart için bu dengesizlik biraz daha bariz olacak gibi görünmekte ;
     özellikle iç bölgelerde ısı ile ilgili ve kıyı kesimde ise yağış açısından oynaklık var gibi!

 11. Bugün Florya’dan Bakırköy sahile kadar bisiklet sürdüm, zevkliydi iyi havaların tadını çıkarmak lazım :)

 12. İzmit’ te şu sıralar 22 derecelik hale gözlemi yapıyorum.

  • Biz de Suadiye sahilde Hale,Jale ve tüm mahalle ile çimlerde gece maçı yaptık!
   Gözlem yapamadık…

   • Haa bir de sahilde sadece maç yapmaca olmadı tabii ki !
    Bugün O’nun doğum günü idi…Deniz’in…
    yani Türkiye’nin en hızlı koşucusu,yani ipi ilk göğüsleyen,
    yani işte bilirsiniz “aşkolsun sana aşkolsun çocuk” dediği Can Baba’nın…
    Deniz’in kenarında durduk bir müddet , Hale Jale ve tüm mahalle…
    uzakta çok uzaklarda Deniz’in üstünde gemilerin yanıp sönen ışıkları,
    ışıklar gitti bir müddet sonra , geriye Deniz kaldı !
    Hayırlı “genç” geceler.

    • İnsan onurunun büyük ismi,halkın içinden süzülmüş efsanelerin tartışmasız yazarı!
     Halkın yazarı Yaşar Kemal üstadımızın ölümsüz hatırası önünde eğiliyorum.
     Bu memlekette insanlık için çok kavga ettin,bu memlekete küsmedin,darılmadın!
     Çok eziyet çektin,çok acı çektin! Yargılanmadığın,hakarete uğramadığın ay-yıl yok!
     Bu baştacı ettiğin halkımız adına bu memeleket adına senden özür diliyorum!
     Umarız çok incinmedin adalet ve insanlık kavgamızda!
     Ruhun şad olsun…

     • Yeni nesil gençlerimizden, Yaşar Kemal ile bu sitenin yani Havadelisi’nin ne alakası var diyenleriniz olabilir!
      Yazarımız tam bir doğa sevdalısı olduğundan bence o da bir Havadelisi idi.
      Yaşar Kemal demek tam olarak aslında ;
      Toroslar’daki Tahtacı köyleri,Çukurova’daki çavlan çiçeği,adadaki barbunlar…
      Ağrı’nın başındaki sisler,bulutlar…
      Menekşe Deresi’nin balıkçıları,Göksu’nun tütün işçileri,Seyhan’ın pamuk ırgatları…
      çocuk gelinler,kıldan yün eğirenler,kocakarı ilaçları,köy göçürenler…
      Kırkikindi yağmurları,ebem kuşağı,sarı sıcaklar ve Ağrı’ya çıkarken yakalanan tipi
      demektir!
      Kaybettiğimiz aslında,insan suretine bürünmüş koskaca bir memleket demektir!
      Memlekete tam da baharın gelmekte olduğu bu günlerde…

 13. Bu aralar fena taktığım Breaking Bad adlı diziden bir sahne:

 14. Ya şu adamı Ozan hocama bir tek ben mi benzetiyorum bilmiyorum ama paylaşmadan edemeyeceğim..:D Gazoz olma efsane ol,dedikçe sanki Ozan hocam sistemlere sesleniyormuş gibi geliyor :D

 15. 1 Şubat’ taki lodos fırtınasında Güneş’ in tozlar sebebiyle tuhaf görünmesinin de bir adı varmış. Bishop’ s Ring. Genellikle volkanik püskürmelere müteakiben görülüyormuş. O gün çektiklerimi ekledim. Ülkemiz Avrupa’ nın en çok Sahra Tozu’ na maruz kalan yörelerinden olduğu için bizim için sıradan bir durum. http://atmosferolaylari.blogspot.com.tr/2015/02/saharan-bishops-ring-izmit01022015.html

 16. Bugün derste Coğrafya hocamız karayel ılık havayı, poyraz ise soğuk ve nemli havayı getirmişti. Kendisine karayel nasıl ılık hava olur hocam diye itiraz edince bana geçen hafta ki sistemi söyledi “bak bu poyraz ile geldi ve soğuk yaptı havayı dedi, üstüne buzlanmada oldu”. Sonra 2012 Aralık sistemini örnek vericektim ki fazla uzatma dedi biraz da kalbimi kırmış oldu böylece. Karayel ılık hava getirir mi sevgili üstatlar?

 17. 2009’da yazdığım bir yazı.Bende kayıtlı değildi,yayımlandığı bir e-derginin sitesinden buldum bugün.O zaman Havadelisi.com ya henüz açılmamıştı ya da ben keşfedememiştim,onun için hiç bahsetmemişim.Eğer daha önce paylaştıysam kusura bakmayın.

  ORADA HAVALAR NASIL? Mehmet Ulu

  Önce rahmetli Ali Esin vardı.Ertesi gün yağmur bekleniyorsa şemsiyeyle anlatırdı hava durumunu. “Bulutlar el ele vermiş, Balkanlar’dan ülkemize doğru geliyorlar” derdi; sevimliydi, babacandı.

  Sonra Ersin İmer’i gördük TRT’nin hava durumu bültenlerinde. “Donsuz geceler!” gafından sonra bir daha göremedik onu ekranlarda. Tabii bir de Hülya Uğur faciası vardı. “Havalar nasıl olursa olsun,sizin havanız iyi olsun.” sloganıyla ekranlarımızı dolduran havalı bir sunucuydu.

  Tek kanal döneminden beri bir hava durumu merakı oluşmuştu bende; özellikle de kar hastalığı.TRT’nin hava durumlarını kaçırmazdım. Kar yağdığı günlerde uyuyamazdım geceleri. Elektrik direklerinin aydınlığında,geçen arabaların ışıklarında kar yağışını seyrederdim de içim içime sığmazdı. Geç gelen bir uykunun ardından sabah uyanır ve hemen pencereye koşardım. Evet,yerler bembeyaz olurdu. İnsanlar ve arabalar uykuda olduğu için kar örtüsü daha bozulmamış olurdu. Saatin ilerlemesiyle ortaya çıkan insanlar ve arabalar Eşme sokaklarındaki
  ( Uşak’ın bir ilçesidir kendisi) karların güzelliğini,düzlüğünü bozardı da çok kızardım onlara içimden ama bir şey diyemezdim.

  Niye böyle bir merakım vardı? Pekçok insan anlayamazdı bu hava durumu merakını ben de dahil olmak üzere. Ama hatırlıyorum da ilkokulda sınıf panosunda hava durumu takip çizelgesi olurdu-şimdi hala var mıdır bilmiyorum- o dolardı her gün. Ve bu büyük ve önemli işin bir görevlisi vardı: BEN. Her gün havanın durumunu işaretlerdim o çizelgeye. Rüzgarı (kışın bacalardan çıkan dumana bakıp bilirdim nereden estiğini,mayıs,haziranda ne yaptığımı hatırlamıyorum) yağış durumunu, sıcaklığı… Bir de termometre vermişlerdi bana. Onu gölge bir yere bırakıp sıcaklığı da işlerdim. Okulun hizmetlileri çoğu zaman saklarlardı termometreyi. (hizmetliler tarafından da sevilen sevimli bir çocuktum haddizatında) Öğretmenimize gidip şikayet ederdim de öyle alırdım termometreyi.

  Ve yıllar geçiyordu ama bu hava durumu merakı geçmiyor bilakis artıyordu. İmkanlar da artmıştı. Hayatın her alanına el atan internet, bu sahayı da boş geçmiyordu. Üniversitenin kütüphanesinde(Marmara mezunuyuz gardaş) bedava internet imkanı vardı. Nasıl bulduysam, şimdi hatırlamıyorum, http://www.meteor.gov.tr’yi buldum. Dünyalar benim olmuştu. Sanki askerdeki oğluna kavuşan bir ana gibiydim. Neler neler vardı bu sitede. Üç günlük haritalı hava tahmini ( şu anda beş günlük veriyor ama eskisi gibi tutmuyor.) sabah-öğle –akşam hava raporları, il il anlık durumlar, yirmi dört saatlik toplam yağış miktarı, en yüksek-en düşük hava sıcaklıkları, kar durumu vs. vs. Hazine bulmuş gibiydim. Site daha sonraları http://www.meteoroloji.gov.tr oldu şimdi ise http://www.dmi.gov.tr.

  Ve hep merak ettim ‘Acaba benim gibi hava durumu meraklısı rahatsızlar var mı?’ diye. Çünkü arkadaşlarım arasında ben numuneydim. Öğrenciyken ve şimdi hep yadırgandı, ilginç bulundu bu merak. ‘Mehmet Hoca,bak bakalım nereye ne kadar yağmur yağmış, hafta sonu hava nasılmış fındık bahçesini gübrelemeye gidelim mi?’ şeklindeki sorulara ve ‘Hocam bari hava durumcu (meteorolog) olsaydın! ‘(Ah,nasıl isterdim vallahi!) yollu takılmalara maruz kaldım. Neyse, ben de hep aradım internette hava durumu meraklılarını ama bulamadım bu seneye kadar. Bu sene nasıl, nereden bulduysam buldum kendim gibi olanları ve şunu anladım: ‘Ben, hava durumu meraklısı değilmişim!’
  Çünkü,bulduğum arkadaşlar meseleyi aşmışlar. Ben onların yanında solda sıfırım. Bu arkadaşlar amatör internet siteleri kurmuşlar. Bazılarının üstadları, hocaları var ve bu siteler birbirlerine rakipler. Diğer sitenin tahminlerinin tutmamasını kolluyorlar ve tahmin tutmayınca nanik yapıyorlar. Fener-Cimbom rekabeti gibi (Fener’i de niye önce yazdıysam) Yok biz 12 Ocak sistemini bildik de siz ne yaptınız, vay efendim 26 Şubat’ta İstanbul’da okullar tatil olacak,Galatasaray-Bordeaux maçı ertelenecek. Bunlar olmayınca da bir hücum, kıyamet, dalga geçmeler filan… Hani maç iptal olacaktı, bugün 27 Şubat ve biz okuldayız, bilmiyorsanız tahmin yapmayın, bizi boş yere ümitlendiriyorsunuz şeklinde isyanlar… Bu sene İstanbul’a kar yağmadığı için oturup ağlayacak duruma gelenler veya İstanbul’a kar yağmayacağını söyleyip de kar yağmayınca zil takıp oynama noktasına gelenler. Bazen de şu şekilde serzenişler oluyor: ‘Yahu Türkiye’de sadece İstanbul mu var biraz da Denizli için, Gaziantep için yok Maraş için yok Viranşehir için de tahmin yapın canım…’ Bir de diğer yerlerde hava nasıl merakı içinde olanlar var: ‘Şu anda Merter’deyim ve ‘manyak’ kar yağıyor, İstanbul’un başka ilçelerinde olanlar lütfen havanı nasıl olduğunu yazsınlar.’ Ulan sana ne?Merter’e yağıyorsa keyfini çıkar,çık dışarı gez,dolaş…(İtiraf ediyorum, ben de ‘Ulan’ diye başlayan cümlenin muhatabıyım.İstanbula’a kar yağdığını duyunca İBB’nin sitesine girip turistik kameralardan Çamlıca’yı tıklayıp kar yağışını seyrediyorum. Sivas Belediyesi’nin de böyle bir hizmeti var ayrıca)
  Yukarıda yazdıklarımı hayal ürünü olarak görenler CnnTürk’ün sitesine girip hava-yol bölümünden Bünyamin Sürmeli’den hava durumu bölümündeki yorumlara bakabilirler. Daha neler neler var orada…

  Son olarak ilgisini çekenler http://www.havaturka.com ve http://www.princetahmin.tr.gg sitelerine bakabilirler. (Bu arada bu iki site birbirlerine kıl kapıyorlar.Öyle ortada kalmak yok ya Ariftarif’çi ya da Prince@’ci olacaksın)

  Evet,belki hiç dikkat çekmeyen bir konu ama bu işin de hastaları var. Bizi de bu halimizle kabul edin ve dışlamayın, itip kakmayın, horlamayın, havanıza dikkat edin, havasız kalmayın.

 18. EPS 00Z’de soğuma çok batıya kaymış gibi görünüyor..

 19. Kerpe’ de 2 Eylül 2005′ te microburstla beraber iki su hortumu oluşmuştu. Onları baştan sona kadar fotoğraflamıştım. Fotoğrafların tamamını yeni bloğuma ekledim. Kimseye zarar vermeyen seyirlik bir hadiseydi.

  Fotoğrafların tamamı için: http://atmosferolaylari.blogspot.com/2015/02/microburst-hortum-kerpe02092005.html

 20. Ilikcireyiz ozlettin gel artik :)

 21. Ekşisözlük’te gördüm. Ülkeyi 90 derece döndürelim demiş biri saat yönünde, biraz da küçültmüş sığsın diye.Kırım’la Kıbrıs’ı yok etmiş.

  Ötekisi de demiş ki, boyutlara sadık kalalım, Kıbrıs altta kalmasın, sığarız demiş, böyle bir şey yapmış.

  Başka biri de madem ülkeyi taşıyoruz, büyük düşünelim demiş. Şunu yapmış:

  Azor’un inine gireceğiz! :D
  Ben hiçbirini beğenmedim. İstanbul her türlü kaybeden oluyor. :(

 22. 1.5 sene kadar önce merak salmaya başladığım haleler konusunda Türkçe kaynak ve gözlem eksiği olduğunu fark ederek bu gece yeni bir blog açmaya karar verdim. Sıkıcı olmasın diye sadece hale ve optik olay fotoğraflarımı koymayacağım. Yıldırım, hortum, toz şeytanı, kaliteli kar manzaraları v.s. gibi fotoğraflarımı da koyacağım. Sayısal arşivim 11.5 seneyi bulmuş. Bakalım arşivimden neler çıkacak…. İnternetteki hırsızlar fotoğraflarımı izinsiz olarak kullanacak olsalar da meraklılarının ilgisini çekecektir. Henüz pek gönderi yapmadım. Öncelikle elimin hemen altındakileri eklemeye çalışacağım. Umut ediyorum ki bu blog sayesinde yeni hale ve optik olay meraklıları ortaya çıkar.

  Umarım bu bloğumu sürdürebilir ve ciddi bir arşiv oluşturabilirim. Tüm hava meraklılarına hayırlı olsun. Arşivimde işe yaramadan duracaklarına meraklıların gözlerini ve ruhlarını şenlendirsin. :)

  http://atmosferolaylari.blogspot.com.tr/

  • Fotoğrafların üstüne logo koyun.

  • Logo koymaya üşensem de logo koymamak bir bakıma benim işime de yarıyor. Bu tür fotoğraflarımı kullanmam gerektiğinde kendi arşivimde arayıp bulmaktansa bloğumdan bulmak daha kolayıma geliyor. Ayrıca bloglarım evdeki harddisklerin bir nevi yedeği oluyor. O fotoğrafların orijinalleri olur da kaybolursa blogta önemli pozları yedeklenmiş olduğundan olası veri kayıpları için güvenlik sağlanıyor. Kendi fotoğrafımdaki imzam bu tür durumlar için sorun olabilir. Nihayetinde bunları kullanan olursa milyon liralar elde etmez. Etseler de exif bilgilerinin olduğu orijinal pozları bende olduğundan yasal olarak bir şey yapamazlar.

   Teşekkürler. :)

 23. Geçmiş GFS Model Diyagramlarına nereden bakabiliyorduk?

 24. Pazar günü eski yarışmalara göre daha farklı bir formatta olan yeni yarışmamız başlıyor, katılımınızı bekliyoruz :)

  http://havadelisi.com/2015/02/24/havadelisi-com-hava-tahmini-ligi-2015-bahar-kupasi-odullu/

 25. 3 kez yerde, 2 kez havada kar beni doyurdu ama tekrar geleyim mi derse hayır demem

 26. Gfsnin ongordugu sinoptik 31 Ocak 2012 ile benzerligi var galiba. Zamani gelince gorcez, herkese hayirli haftalar.

 27. Havalar açınca haleler oluşmaya başladı. Fotoğrafı dün İzmit’ te çektim. Sıradan bir hale veya sıradan bir circumhorizontal arc.

  Aralık ayında halelerin sandığımdan daha sık oluştuğunu fark edince yüksek seviye bulutlarının olduğu güneşli havalarda gözüm yükseklerde oluyor. Bakalım bir sene boyunca ne kadar hale gözlemi yapacağım. Almanlar bunları gözlemliyormuş. İstatistiklerini tutuyorlarmış. İzmit’ te bakalım yılda kaç defa bunlar gözlenecek…. Bu konuda ülkemizde ilk çalışmayı ben yapmaya başladım sanırım. Sizlere önerim güneşli havalarda güneş gözlüğünüzle arada sırada yukarı bakıp oluşum olup olmadığına bakmanız ve oluşum olduysa fotoğraflamanız. https://locoturchia.files.wordpress.com/2015/02/bbk_7222.jpg

 28. Yağmur bile sıradan hale geldi. Koca kütle kapımıza dayanmış ama yorum değeri bile yok artık. :)

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s