Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 28.046 cevap


 1. Avrupa’daki jet akımları da omega şeklini almış durumda.
  Ayın 9’u gibi sezonun ilk sıcak dalgası “Selamınaleyküm ramazanda bir çayınızı içmeye geldim.” diyecek ve onu yaklaşık 5 gün misafir edeceğiz. Giderken de “Ağustos’ta daha sık görüşeceğiz.” diyecek gibi duruyor.

  • Bence önce yaptıkları tahminleri gözden geçirmeliler tamam hiç bir tahmin yüzde yüz değildir ama kendi bölgem için söylüyorum tutarsızlık olarak %80 birde kullandıkları harita hiç iç açıcı değil MGM daha profosyonel haritalar hazırlamalı ve artık kendi hava modeli üzerinde çalışmalar yapmalı.

 2. Metin Gerenler dedi ki:

  Wetter 3.de YER+BULUTLULUK+YAĞIŞ haritasına direk ulaşabileceğim bir link var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Batı Avrupa son 10 yılın en sıcak günlerini yaşamaya başladı bugünden itibaren. Daha önce de bahsettiğimiz Omega Blok’un marifeti bunlar. Aşağıda bugün (01.07.2015) bölgede ölçülen en yüksek sıcaklıkları gösteren haritalar var.

  Sıcak hava Almanya’ya bugün giriş yaptı ama en güçlü hamlesini gerçekleştirmedi. Henüz ısınma turları yapıyor ülkenin batı ve güney kısımlarında. Oysa önümüzdeki günlerde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kıyılarında bile sıcaklık 35 dereceyi bulacak. Sıcak hava dalgasının en uzun süre kalacağı yer ise Güney Almanya, yani Münih’in de içinde bulunduğu, serin ve büyük bir su kütlesinden en uzak bölgeler.

  Fransa’nın güneyinde 2-3 gündür etkili olan aşırı sıcak hava dün yavaş yavaş kuzeye de sızmaya başlamıştı, bugün ise gücü tavan yaptı ve başkent Paris 39 derece ile ülkenin en sıcak şehirlerinden biri oldu.

  Fransızlar böyle zaman zaman gelen aşırı sıcak baskınlarına konumları gereği alışık olsa da, Britanyalılar bugün eminiz ki daha çok zorlandılar bu 35 derece civarındaki sıcaklıklarda.

  Sıcak havanın bir kısmı İsveç ve Norveç’in güneyini bile bir hayli ısıttı. Sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-7 derece üzerinde ve birkaç gün daha böyle seyredecek. Yer yer 30-32 derecede sıcaklıkların ölçülmesi mümkün denizden uzak iç kesimlerde.

 4. İzmir-Manisa hattına yine güneydoğu-kuzeydoğu istikametinde kütle ilerliyor. Hattın beslenme noktası güney uçtaki Torbalı-Bayındır civarı ve yine kütlelerin etkili kısmı İzmir’i vuracak gibi bakalım beklemedeyiz :)

 5. “Circumhorizontal arc” (Gökkuşağı Bulutu) olduğunu düşündüğüm bir optik olayın fotoğrafını çektim biraz önce. Şu saatlerde cirruslar bol, daha sonra da görebilmeyi umuyorum. Telefon ile çektiğim için görüntü kalitesi pek iyi değil maalesef.


  • Görüntüyü kaydedip paylaştığınız için çok teşekkürler. Sayfa takipçilerinin artık karlı, fırtınalı, orajlı ve yağmurlu havaların dışında güneşli havalardan da heyecan duymaya başlamaları beni mutlu ediyor.

   Evet. Bu bir circumhorizontal arc. Türkçesi “ateş gökkuşağı” olsa da ateş gökkuşağının İngilizcesi olan “fire rainbow” doğru bir tabir olarak kabul edilmiyor. Bu gerçek bir rainbow (yağmur kuşağı diyelim) değil çünkü. Türkçesi olan gökkuşağı ise, ister yağmurla, isterse yağmursuz gerçekleşsin gerçek bir gökkuşağıdır. Bu sebeple circumhorizontal arclara Türkçe olarak ateş gökkuşağı demekte bir sakınca görmüyorum.

   Yabancı bir kaynakta yağmur gökkuşaklarının ateş gökkuşaklarından daha nadir görüldüğü yazıyor. Düşündüm de hakikaten doğru. Bu sene gördüğüm iki yağmur gökkuşağına karşılık en az 10 kez optik hadise gördüm. Sadece önümüze, sokak lambalarına bakmak yerine arada sırada güneş gözlüğü ile parlak gökyüzüne (Güneş’ e doğru değil) bakmamız yeterli. :)

  • Aslında circumhorizontal arclar düz bir çizgide gibi görünse de 22 derecelik standart halelerden çok daha geniş bir daire şeklinde oluşuyorlarmış. Velev ki gökyüzünde geniş yer kaplayacak kadar büyük bir ateş gökkuşağına denk geldik. O o kadar geniş bir çembermiş ki, o çember şeklini görmek çok zor ya da imkansızmış.

   • Çemberin Görünmemesinin Nedeni :

    1. Öncelikle bana göre çemberin görünmemesinin nedeni çok büyük olması değil çemberin teorik çizgisinin denk geldiği yerde doğru açıda bulut bulunmamasıdır.

    2. Çemberin tamamen oluşmuş hali çok büyükse ayırt etmek zorlaşabilir.

    Çift gökkuşağı denen olayı mutlaka duymuşsunuzdur. Bu olay çift gökkuşağıyla doğrudan bağlantılı.

    1. Durum : İç Gökkuşağı çok parlakken dışarıdaki 2. gökkuşağı o kadar da parlak değil. Circumhorizontal Arc oluşumu da iç gökkuşağı görevi yapan 22 derecelik halenin dışındaki 2. gökkuşağı oluyor.

    2. Durum : Circumhorizontal Arc bir iç çembere ihtiyaç duymadan kendi başına bir çember oluşturabilir.

    3. Durum : Çemberin diğer kısmnda doğru açıda bulut bulunmaması sebebiyle sadece bir kısmını görebiliriz. Bu durum 1. ve 2. durumda yaşanabilecek bir alt durumdur.

 6. Dün köyümüze 15 kg yağış düştü.
  Tüm gün Çayelin’deydim aralıklı hafif bir yağış oldu ama köylerde güzel yağdı.

  MGM’de
  Rize Çayeli 2.6 kg
  Rize Çayeli Kaptanpaşa 5 kg olarak açıklanmış.

  Son 7 günde bulunduğum mevkiye 89 kg yağış düştü.
  Son 30 günde 3-4 gün güneş görebildik.
  Maalesef kayıtları 1 haftadır tutuyorum.

 7. MGM’ye göre İç Anadolu’da neredeyse bütün şehirlerin yağış ortalaması yükselmiş. Mesela Konya’nın eskiden yağış ortalaması 350 mm civarlarında bir şeydi diye hatırlıyorum, şimdi 434 mm olmuş. Son 5 senenin ortalamaya katılmasıyla daha da yükselecektir bu rakam. Yalnız MGM bu rakamları neye göre yükseltmiş onu çözemedim. Ayrıca 2015 Haziran ayı, Konya’da 1931’den bu yana en yağışlı üçüncü Haziran ayı olmuş.

  • Rakamlarda oynama yapıldı. Karadeniz kıyılarındaki illerin yağış ortalamaları aşağıya çekildi. Geçenlerde bahsetmiştim.

  • Bu grafiklerde uzun yıllar ortalamasını 1981-2010 yılları arasına çekmişler o yüzden olabilir. Önceki verilerde daha eski yılları da katıyorlardı diye hatırlıyorum.

  • Başlığa dikkat ederseniz bu grafikler “Yıllık ALANSAL Yağışlar”ı gösteriyor. Yani grafikteki herhangi bir sütun tek bir istasyonu temsil etmiyor. Birden fazla istasyonu temsil ediyor. Kaç istasyon bilmiyorum. Ortalamalar değişmedi. Değişen şey grafikler. Konya-Merkez’in şu anki yıllık ortalama yağış miktarı 322,7 kg. Bence saçma bir iş yapılmış. En azından bir açıklama yapılmalı. Kaç istasyonu, ne kadar bir yeri kapsıyor bu “alan”?

 8. Meteociel.fr yaz moduna geçti. Background’ı kızartmışlar. :)

 9. Havadelisi hocama ve diğer arkadaşlara bir sorum olacak. Kendi tahminimi harita üzerinde göstermek için kullanabileceğim bir yazılım var mıdır? İnternette aradım fakat bu işlere ayrılmış bir yazılım bulamadım. Sizlerin bir önerisi olabilir mi?
  Teşekkürler.

 10. Kartal’a 1 hafta içinde iki kez sel yapacak boyutta yağmur yağdı. Çevre bölgelerde, yağmur bu kadar etkili olmadı. Bu olayı Giresun’da 1 hafta içinde 2 kez >150 mm/m2/gün ile üst üste rekor kırdığı zamanda, yine Bodrum’da 10 gün ara ile >80 mm/m2/gün ile kırdığı üst üste rekorda hatırlıyorum. Niye bazı bölgelerde, yağış kısa süre içinde yoğunlaşıyor? Bilen var mı?

  • Kartal’da ve Pendik’te E-5 genişletildiğinden beri her sene 2-3 kez ulaşıma kapanıyor, sanırım altyapıyla ilgili bir sorun

   • Kartal Soğanlık’tan başlayıp Pendik köprüye kadar olan kısım etkili bir yağmurda hemen doluyor. Kışın da denk geldim birkaç kez. Aynı sorun Tuzla İçmeler’de de var. 5 dakikalık kuvvetli bir yağmur yağsın anında doluyor bütün yol. Çok kez haberlerde ‘sel’ manşetiyle çıktı. Altyapı sorunu olduğu açık, Üsküdar’da da yolla deniz birleşiyordu bir aralar.

    Üst üste neden Kartal’a bu kadar yağdı sorusuna ise yağışın oluşum şekli diye düşünüyorum. Arkasındaki Aydos, yeterli koşullarda kütleleri patlatıyor, kuzeyli rüzgar ise Kartal civarına sürüklüyor diye düşünüyorum.

 11. Dublin kavrulacak bu hafta. :D Sıcaklık 24 derece!

 12. Bugün sirüsler gökyüzünü kaplıyor. Öğlenleyin Kerpe’ de kısa süreliğe circumhorizontal arc (ateş gökkuşağı) görüldü. Yani aslında muhtemelen gözü (sirüslerin optik hadiselere yol açması yüksek olduğundan) yukarılarda olan bir tek ben olduğumdan bunu bir tek ben fark ettim sanırım. Fotoğrafları Facebook hesabıma ekledikten sonra ortadan kaybolmuştu. Benim sayemde annem de gördü. O’ da fotoğrafladı. Akşama yalancı güneş de olursa şaşmam.

  Fotoğrafları ben Baki Berk Kayalar adına Facebook sayfalarınızda rahatça paylaşabilirsiniz. Fotoğrafladığım ilk gerçek ateş gökkuşağı oldu.

  • Bu olayın oluşum mantığı nedir? Youtube’da lights before earthquake diye arayınca bu tarzda optik olayların olduğu videolar çıkıyor.

   • 1. 17 Ağustos 1999 Depremi öncesinde de bu bulutların görüldüğünü söyleyenler var.
    2. Depremleri HAARP’a bağlayıp bu olayın bu santral tarafından oluşturulduğunu iddia edenler var.
    3. Bu bulutun depremle alakalı olmadığını, depremle alakalı başka bir bulut türünün olduğunu söyleyenler var.
    4. Sirrus, roll cloud, noctilucent ve tuhaf şekillere sahip altokümülüslerin de depremle ilgili olduğunu iddia edenler var.
    5. Aşırı soğumuş ama donmamış suyun bir anda donmasıyla oluşan adını hatırlamadım olayı depremlerle ilişkilendirenler var.

    Var, var, var. :) Henüz hava olaylarıyla depremlerin arasında bir bağlantı bulunamadı. Sadece dayanağı olmayan söylentiler internette dolanıyor. Eskiden bu konuyu uzun uzun araştırmıştım.

  • Bulutların akordu bozulduğu için gün batımında yalancı güneş olmadı.

  • Bu siteye bakmanızı öneririm. Optik olay tanımlamalarında çok kullanıyorum. Önemli açıklamalar var. http://www.atoptics.co.uk/halo/cha2.htm

   Bunların depremlerle ilişkisi anca şehir efsanesi olur. Sirüs bulutları gibi yarı saydam yüksek irtifa bulutlarının görüldüğü herhangi bir gün bunun gibi optik hadise manzaraları oluşabiliyor.

 13. Karaisalı’ya 80 mm. yağış düşmüş. Dün zaten radarda bütün gün pembe kütleler gezindi durdu o bölgede. Adana merkezde ise bütün gün çok bulutlu bir hava olmasına rağmen bir damla yağış düşmedi. O pembe kütleler bir türlü Adana’ya doğru hareket etmedi :(. Zaten meteoroloji radarının en güzeli tarafı da bu oldu. Eskiden hava her bulutlandığında heyecan yapardık ama çoğu zaman da hayal kırıklığına uğrardık. Şimdi ise radara baktığımız zaman net bir şekildi görüyoruz yağıp yağmayacağını ve ona göre heyecan yapıyoruz.

  • Radar olması daha kötü. Geçen günlerde odamda otururken dışarıda DEY etkili oluyordu. Duman oturmuş görüş mesafesi düşmüş ince bir yağış vardı. Sonra sesler duymaya başladım. Dikkat kesilince bu seslerin gökgürültüsü olduğunu anladım bir anda adrenalin arttı. Hemen pencereye koştum dışarıda duman (yamaç sisi yöresel olarak duman denir) etkisini sürdürüyordu.
   Hemen radara baktımki ne göreyim Kaçkarların üzerinde devasa bir kırmızı kütle. Kalp atışlarım hızlandı olabilecek senaryolar hemen beynimde dönmeye başladı.
   Animasyonlu oynatınca kütlenin kuzeye çıktığını görünce daha da heyecanlandım ama unutmadığım birşey vardı ki 4.000 metrelik Kaçkarlar üzerinde bir kütle 500 metreye alçalırken etkisini kaybedebilir olduğuydu. Nitekim de öyle oldu etkili bir yağış gerçekleşmedi. Sarı kütle bile üzerime gelmedi.
   Radar olmasaydı belkide bu kadar heyecan yapmazdım beklentiye girmezdim. Çünkü o gün için önemli bir yağış beklentisi yoktu.

  • Yazın delirir insan Adana’da. Havada bulutlar sürekli akar gider ama bir damla yağmur düşmez. :( Lanet.

 14. Akşama doğru Gülnardan güzel bi bulut yakaladim.

 15. En fazla üç-beş damla yağmasını bekliyordum, fakat bir kaç dakika önce Kerpe’ de ortalık karışmaya başladı. Bulutlar tam tepemizde tomurcuklanıyor gibi görünüyor.


 16. Bulunduğum yerde gün batımına doğru yaklaşan kümülonimbüsler :)

 17. Bursa radarı faaliyete girmiş, diğer radarlara göre daha geniş alanı tarıyor ama şuan pek sağlıklı görüntü aktarmayor.

 18. Yağmur başladan birkaç dakika önce:

 19. Bugün İzmir de mevsime göre olağan dışı bir yağış vardı. Çiğli de iri taneli yağmurla beraber zamanla dolu da yağdı. Yaklaşık bir ay önce, 20 Mayıs ta bazı semtleri afet yerine çeviren muazzam dolu yağışında, bulutların izlediği rotanın bugünkü ile çok benzer olması dikkat çekici.
  20 Mayıs 2015, bir buçuk saatlik radar görüntüsü;

  27 Haziran 2015, bir buçuk saatlik radar görüntüsü;

 20. Yoğun yağış nedeniyle İskenderun-Adana yolu kapanmış, sözü geçen mevki İskenderun-Dörtyol arası. Muhtemelen dar bir alanda yoğun bir yağış söz konusu, İskenderun körfezi + Amanos dağları ruleezzz!
  http://www.iskenderunhaber.com/2015/06/26/sariseki-azanlik-ve-denizciler-yolu-ulasima-kapandi/

 21. 22 Haziran 2015 akşamı Kerpe’ de Sundog/Yalancı Güneş oldu. Optik hadiselerin azaldığı bu dönemde ilaç gibi geldi. Bu yalancı güneş biraz zayıf ama olsun. Sirüs bulutlarının göründüğü günlerde optik hadiselerin yaşanma olasılıkları oldukça fazla.

  https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/549410_10153482009794208_683608215867266043_n.jpg?oh=fe64ff159f01b25c7f0417aca0473b97&oe=55ED111E

  https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xat1/v/t1.0-9/11351257_10153482009619208_4046734638619534094_n.jpg?oh=ed2f442952816557e8efcdee6e9a9194&oe=55E86DB4&__gda__=1446259830_1a2468ba0e9f7b06133dc497ef41f688

 22. Baymineral’in ilgi alanı, evet cevap bekliyoruz. :)

  • Buna benzer bir videoyu birkaç ay evvel izlemiştim. “Crown Flash” diye geçiyor. Bu videodan anladığım üzere Sun Dog benzeri bir optik hadise. Mantığıma dayanarak bir açıklama yapmam gerekirse, CB bulutunun tepesindeki buz kristallerinden oluşan yoğun olmayan hafif bulut kütlesi, altındaki CB’ den kaynaklanan güçlü hava akımları sebebiyle çok hızlı değişiyor olmalı. Biz bulutun kilometrelerce altından yukarıda nelerin döndüğünü anlamıyor olabiliriz ama bu ışık oyunları yukarıda inanılmaz güçlü rüzgar formasyonlarının oluştuğunu gösteriyor olabilir. Bunun dışında mercek bulutları da yukarılardaki güçlü rüzgarların varlığını kanıtlıyor, ama aşağıda bazen esinti bile olmuyor. Her neyse. Crown Flash’ımıza dönelim. Hava akımı her değiştiğinde optik hadise oluşacak şekilde buz kristallerini farklı hizalara getiriyor. Bu sayede acaba yukarıda ters hortum filan mı var acaba diye insan şüphelere düşüyor. Daha başka bir açıklamasını yapamayacağım. Tepesinde sirüs ve benzeri ince bulutlar olan güçlü bir CB bulutunu Güneş’le aranıza alıp gözleyin. Güneş, CB’ nin arkasında kalsın ama. Bakın bakalım Crown Flash görebilecekmisiniz?

 23. Dün sabah saat 9’dan bu sabah saat 9’a kadar bulunduğum mevkiiye 26 kg yağış düştü. MGM ise en yüksek 17 kg açıkladı.

 24. Geyikli / Çanakkale’de kümülonimbüs. Son hali daha da büyük. Bulunduğum yer çok sessiz. İnanılmaz bir şekilde o mesafedeki bulutun gök gürültüsünü duyabiliyorum. Hem de bulut benden uzaklaşıyor. İstanbul’da olsam böyle birşey imkansız olurdu.

 25. Normalde böyle sorular sormam ama; Cumartesi akşamı İstanbul’da açık havada bir organizasyonumuz var. Kontrol ettiğimde sadece ecmwf yağış gösteriyor gibi (wrf, gfs skiron yağış görmemiş). Sizce ne beklemeliyiz?

 26. Japonların erken deprem uyarı sistemi

  Gerçekten harika ve binlerce insanın hayatını kurtarabilecek bir sistem, keşke bu sistemin bizde de kullanılabilirliği olsaydı fakat Marmara’da fay kırıldıktan 1-2 saniye sonra sarsıntılar İstanbul’a ulaşacağından bu sistem İstanbul’da çalışmaz :/

  • Teknoloji kim bilir daha neler getirecek. Mutlaka birgün İstanbul’u kurtaracak teknolojiye de sahip olacağız. Ama 15 yıl önce 30 yıl içinde deprem olacağı söylendiğine göre 15 yılımız var. Bu süre biraz kısa. Fakat umudu kesip uğraşmamak yerine son ana kadar uğraşsak ve bir önlem alabilsek daha iyi olur. Maalesef bizi kentsel dönüşüm ciddi bir depremde kurtaramaz. Mimari tamamen değişip de Japonya’daki gibi esnek yapılar yapılmadığı sürece 6,5 üstü depremler bizi yıkar.

 27. Dün sel nedeniyle İzmit-Adapazarı yolu ulaşıma kapandı. Kartepe merkeze 92kg yağış düşmüş çok kısa sürede. 1 haftalık yağış miktarı 137kg. Kayak Merkezi’nin 364kg. Fotoğrafları bu adreste
  http://www.bizimkocaeli.com/fotogaleri/guncel/sel-esmeyi-bu-hale-getirdi/523/p-6.html

 28. Bu akşam babamla konuştum, havadan sudan. Bakü’de hava çok sıcakmış, internette birkaç siteye baktım 38 derece gösteriyorlar, gerçekten ciddi sıcaklık varmış.

  Babam , İstanbul da hava nasıl dedi, çok iyi bahar havası var dedim, serin geçiyor dedim. Kıskandı. :D

 29. Kardeş ülke Pakistan’da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı 700’ü bulmuş… Hatırlayanlarınız vardır belki 2010 yazının özellikle Ağustos ayı inanılmaz sıcak geçmişti. Meteoroloji bültenlerinde Ağustos başından Eylül bire kadar ”aşırı sıcaklar bir hafta daha yurdu terketmeyecek” notu her hafta tekrar tekrar alt yazı şeklinde verildi. Aynı ay içerisinde Orta ve Batı Sibirya, Kafkaslar, Balkanlar inanılmaz derecede sıcaktı. Rusya’da söndürülemeyen orman yangınlarından dolayı belli bölgelerde ohal ilan edilmişti. Bizim coğrafyamızda bunlar olurken Hindistan ve Pakistan’da ama özellikle de Pakistan’da bitmek bilmeyen muson yağışlarında binlerce insan ölmüştü.
  Demem o ki arkadaşlar Pakistan ve Türkiye’nin hava koşulları arasından çok ciddi bir korelasyon/ilişki olduğunu düşünüyorum.

 30. Bütün gün hava serin ve dumanlıydı hafif bir yağmur vardı. Tam sonbahar havası

 31. Virtüel Sıcaklık formülü kafamı karıştırdı. Nemli hava kuru havaya göre daha yoğun değil mi?

 32. Bugün Manisa’da bulutlar yere çok yakındı öyle ki 1517 metrelik Spil Dağı bile yamaç sisiyle kaplandı.(bu mevsimde pek olmaz) Bulutlar, dağlar üzerinde oluştuktan hemen sonra yatay istikamette çok hızlı ilerliyorlardı. Ancak dağlardan uzaklaşınca da yavaş yavaş kayboluyorlardı. Rüzgar ise Ege Bölgesi’ne has bir durumla yine öğlenden itibaren ovalar boyunca batı-kuzeybatı istikametinde sert esti fakat genelde rüzgara uyan bulutlar bugün sürekli güneybatı-kuzeydoğu istikametindeydi. Ege Denizi’nin kuzeyindeki yağışa paralel olarak Bergama-İvrindi ve şuan Akhisar ve kuzeyi boyunca orajlar oluştu.

  • Dağlarda karanın havaya göre soğuk olması ve LFC (yere en yakın CAPE alanının başlangıç seviyesi)’nin orografiyle yakalanması sonucunda dağlar üzerinde oluşan bulutlar, hareket edince bu etkenleri bulamayıp ortadan kayboluyorlar. Cuma günü Antalya’ya giderken Foça’ya da uğramam gerekiyordu. Spil Dağı’nın yanından geçerken söylediğiniz olaya benzer şekilde dağa yağış bırakıp sonra kaybolan bulutlar gördüm. Aynı şey şu günlerde ne zaman baksam kümülüs kongestuslu gördüğüm Toroslar’da da oluyor. Yağışın ulaşamaması sinir bozuyor ama dağları tepesi bulutlu iken seyretmek çok güzel oluyor.

 33. Yukarı seviye alçakları sayesinde bol bol orajlara tanıklık ediyoruz ve önümüzdeki günler için hatta yaz mevsiminin devamı için serin geçeceğini dile getiriyoruz ama tam tersi de olabilir.
  Örneğin kışın hızlı hareket eden siklonlar yazın çok daha yavaş ilerler. Azorun Atlantik’deki konumu sayesinde Orta Avrupa’dan bize doğru üst seviyelerden gelen serin hava kütleleri İtalya’ya yönelip orada takılı kalabilirde. Geçmişte bunun örnekleri var dolayısıyla İtalya’da çoraklanan siklonlar dönüş hareketiyle bize K.Afrika’nın sıcak ve kuru havasını da getirebilir.

 34. Yanı başımda neler olmuş öyle, bize düşen 6kg.
  Kocaeli için bu zamana kadar ölçülen en yüksek değer.

 35. Bugün efsane 2015 kışı tekrar yayına sızdı. :)

  Sabah erken saatlerde İstanbul’da sonbahar havasıyla yola çıktım. Kocaeli’de kısa süreli kuvvetli sağanakla karşılaştım. Feribota bindiğimde yine sonbahar havası. :) Bursa’da sağanaklar başladı. Hava 17-19 dereceydi. Balikesir, İzmir ve Muğla’ya gittim. Hepsinde kuvvetli sağanaklar oldu hatta geçen yıllarda 38 dereceleri gördüğüm Muğla bugün 17 dereceye düştü. Kıyıda bile hava kapalıydı. Tam bir kış.

 36. Sezen Aksu’nun da havadelisi olduğunu düşünüyorum. Şarkılarında sık sık yağmur, kar, ayazdan bahseder. :D

  Bu şarkının sözleri ona ait değil ama olsun, neticede şiiri şarkılaştıran o.

  Keşke o da bize katılsa.

  Karcı_Sezen (Kanlıca/rakım:0) :D

  • Bunlar nedir ki :D
   Kışın öyle haberler yapıyorlar ki, haberin resmi ile içeriği bambaşka.

   Yolda karda mahsur kalmış, 34 plaklı araba resmi koymuşlar, habere tıklıyorsun ,Boludan bahsedıyor.

   Antalyada kar yolları kapattı yazıyor, haber içeriğinde Toroslar geçiyor.

   Şimdi aklıma pek gelmiyor ama kışın baya saçmalıyorlar, magazin sitesi gibi.

 37. Aydincik’a bugün öğleden önce yağan sagnak, mobil olunca video yukleyemedim instagram aracılığı ile paylaşıyorum.

  19 haziran #aydıncık #yaz #Yagmur #sagnak

  A video posted by soner buyuk (@sonerbuyuk33) on

  radar görüntüsü

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s