Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 26.396 cevap

 1. Kisin bittigi falan yok. Geri kalani sicak yada soguk gececek de demiyoruz. Haftalik tahminde gorulebilir/tahmin edilebilir ufukta bir sey gormedigimizden bahsettik sadece o kadar.

 2. İzmit’ te kar yok, ama bugün ateş gökkuşağı (fire rainbow) oluştu. Solda güneş hizasındaki bulutta olan leke. Pek iyi bir örnek değil ama olsun. https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/1509690_10153099687099208_4002062789073213331_n.jpg?oh=ea9e9bbe1ee694132e6bb4e3d1f49c10&oe=55592C44

  Bu da 20 Aralık 2014′ te çektiğim İzmitli ateş gökkuşağı (fire rainbow) fotoğraflarımdan. https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10882182_10152983598674208_4934131999676138322_n.jpg?oh=ddc54932b198667292b1ace16ffb22d2&oe=5565942B

  Facebook üzerinden fotoğraf linki vermem umarım bir sorun oluşturmamıştır.

 3. Üst atmosfer verileri modeller gibi oynak değildir, daha tutarlıdır diyenler için de bir animasyon hazırladım. (100 hPa verisinin de modeller tarafından üretildiğini bilmeyenler için).

  31 Ocak tarihi için, bilinen en tutarlı model ECMWF’nin 21 ve 25 Ocak tarihlerindeki 12Z çalıştırmaları var aşağıda. Yani 21 Ocak’taki 240 saat tahmini ve 25 Ocak’taki 144 saat tahmini bunlar.

  100 hPa Jeopotansiyel yüksekliği ve sıcaklık..

  Bu da aynı modelin aynı tarihlerdeki yer seviyesi basınç tahmini..

  Ben tutarlılık açısından 100 hPa ile yer seviyesi arasında bir fark göremiyorum, gören var mı?

 4. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan stratosfer ısınması alt seviyelere, yani troposfere yansımadı ve başarısız oldu. Atmosfer bildiğini okumaya devam ediyor, pozitif AO – NAO bir süre daha devam.

 5. Son ECM uzun vadede aşırı pozitif AO/NAO’ya meyletmiş yine. Bıktırdı artık.

  • Ben anlamıyorum Santiago. En sert kışlar genelde AO’nun pozitif olduğu kışlarken neden pozitif AO’dan korkmalıyız?

   • Sert kış, iç bölgelerde ortalama sıcaklıkların en düşük olduğu kışlarsa bu doğru, pozitif AO/NAO bunu sağlar (yüksek basınçtan dolayı, hele ki kar örtüsü oluştuysa)

    Ama kıyıları da işin içine kattığımızda AO/NAO’nun çok pozitif veya çok negatif olduğu kışlarda kar yağışı ihtimali (Santi’nin sert kıştan kastı) azalıyor. Çünkü pozitif AO/NAO’da hem yağışlı sistemler azalıyor hem de soğuklar hızlıca doğuya süpürülüyor, çok negatifte de soğuklar Batı Avrupa’ya meylediyor. Kıyılar için nötre yakın bir şeyler lazım.

 6. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  REKORLAR REKORLAR….!!!

 7. New York ve Boston’u vuracak olan siklonun sıcak seklüzyonu.. 850 hPa’da çekirdekte +2 dereceye yakın sıcaklıklar varken çevresi tamamen sıfırın altında..

  ABD saatine göre Salı sabahtan öğlene kadar 20-30 cm kar alacak New York civarları.

 8. ben bu işlerden anlamıyorum sanırım , yorumlar hep karamsar ama en azından olduğum yere kış geldi dün gece en az 6-7 cm kar yağdı , heryer su vıcık vıcık şu anda da çok güzel kar yağıyor başlayalı 10 dakika olmuştur ama yer bembeyaz 1 cm’ yi geçti fotoğraflayacağım , birde yüklemeyi becerebilirsem …

 9. 2012 kışında Santiago, Sibirya’nın üzerine sazı yerleştirmişti. Benzer bir görüntü vardı fotoğrafı bulamadım. en azından Şubat ayının ikinci yarısında Sibirya aktif olsa bir tane sistem alsak. Çok şey istemiyorum :(

 10. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  http://www.accuweather.com/en/weather-news/next-storm-to-slam-into-nova-s/41192372 arkadaş yok artık vallaha gerçekten hayatımda ilk kez hasetlik hissediyorum.. :(

 11. Beypazarı’nın hemen 20 km kuzeyi Bolu yolu rakım 1650 metre açık alanlarda yaklaşık 80-90 cm kar vardı şahaneydi.

  Fotoğraf

 12. Kışın en soğuk olması gereken zamanı böyle ılık geçip, ilkbahar başlarında, ağaçların çiçeklendiği zamanlarda mevsime göre soğuk ataklar baş gösterirse isyanlık olur. Havalar sıkıcı geçse de haftasonu beklenen lodos fırtınasında eğlenmeye bakalım. Belki oraj filan yaşanır. Kışın böyle ılık havalar bende aksine uyuşukluk yapıyor, çıkıp dolaşasım gelmiyor. Sahra Çölü sebebiyle gelen tozlar her tarafı pisletti. :) Arabalar toz içinde kaldı. Eğer zamansız bir don olayı yaşanmazsa yağacak yağmurlarla beraber toprağa işleyecek bu tozlar doğayı baharda yemyeşil yapacak ve bahar meyvelerinin tatları daha lezzetli olacaktır.

  • sappokinowa dedi ki:

   Yalnız ne yazık ki , bu bahsettiğiniz hikaye Türkiye de sıklıkla olan bir hadise…genel de böyle lodosla yıkandığımız zamanların sonun da tamamen gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki , ilk bahar da gereksiz , ve ürünlere zarar veren soğuklarımız oluyor .
   Coğrafyamızın bir çok gereksiz aksiyonundan bir tanesi kendileri , biz de anca elalemin yarım metre kar kalınlığına bakarız….yalan dünya işte :)

 13. Bitsin bu kasvetli bekleyiş

 14. Bugün Manisa’da gökyüzünün maviliğinden eser yok, yoğun bir toz taşınımı mevcut atmosferde. Aslında ben lodoslu havaları severim özellikle Manisa’nın güneyinde 1500 metrelik bir duvar olan Spil Dağı’ndan aşağıya yani 100 metreye kadar inen lodos; hem ısınıp hem de hızını artırınca seyir olarak daha bir hoş oluyor.

 15. Pazartesi-Salı New York-Boston hattına 60 cm civarı kar ve tipi koşulları geliyor. Arkasından -30 derecelık 850 sıcaklıkları akacak Kanada’dan. O dönemde de 1-2 orta karar kar fırtınası olabilir. Model çalıştrımaları sırasında americanwx forumları çöküyor. Yoo gözüme bişey kaçtı da ondan.

 16. Bazı sitelerdeki sohbetlerde, önümüzdeki günlerde, haftalarda beklediğim şartlara ilişkin hava olayları hakkında yorumlarda bulundum. Adamlar tutturmuş bir “NAO ve AO”. Sadece onların yeterli olabileceğini zannediyor yorum yaparken, tahminlerini yaparken. Sorsan ama ondan bilgilisi, tahmin konusunda tutarlı ve yeteneklisi yok. Kendi duygularına hapsolmuş bir şekilde, benimle tartışıyor; “illa kar gelecek, soğuklar geliyor” diye. Birde üstüne üstlük, net zaman dilimleri veriyor. Neymiş efendim 29 Ocak-4 Şubat arasında soğuk bir sistem gelecekmiş Türkiye’ye. Modellere gözükmemesine rağmen, modeller onun dediğine gelecekmiş. Çok medyum türemiş buralarda, önüne gelen tahmincilik (medyumculuk) yapıyor, ya tutarsa diye! Soruyorum adama, bu tarihi, bu zaman dilimini nasıl verebiliyorsun diye. Bana diyor benim verilerim var, onlar bunları söylüyor. Yahu bize de söyle bizde bilelim şu verileri. Nao’ya Ao’ya göre, Azor kuzeye tırmanıyormuş, yok Sibirya çoşuyormuş, yok İzlanda sönüyormuş. Arkadaşa söylüyorum, sen Ao’ya Nao’ya bakarken, Azor’un konumuna bakıyor musun, İzlanda’nın ısrarını görmüyor musun diye? Arkadaş, gururuna yediremeyip tartışmayı benimle, beni engelliyor sohbetlerinden :D Ne de olsa doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış.

  Herkesin tahminine, görüşüne veya medyumsal yorumlarına saygılıyız ama en azından şu işi abartmadan, duygularını katmadan yaparlarsa, en azından kendileri de hak ettiği yerlerde olabilirler diye düşünüyorum. Kendi duygularını da işin içine katarak, 15 gün önceden, 20 gün önceden kar yağacağını tahmin etmek marifet değil, bir tahmin de değil. Atıp, tutmaktan başka bir olay değil. Mevsimsel tahmin yapan uluslararası düzeydeki kuruluşlar ve kurumlar bile 1-2 aylık tahminlerinde bile yanılıyorken (ki bu kurum ve kuruluşlarda genelde şu tarihte kar yağacak, don olacak, buz olacak demiyor, sadece genel çerçeve içinde yorum yapıyor, mevsim normalleri üstü veya altı şeklinde), siz nasıl diyebiliyorsunuz şu tarihte kar gelecek, don olacak, modeller dediğimize gelecek diye?

  Tekrardan kendi açımdan önümüzdeki günlerdeki, haftalardaki yaşanacak tabloyu değerlendirmem gerekirse;
  İzlanda’nın canavara dönüşmesi ve bu bölgedeki bu türden olumsuz bir ısrarın, tersine dönmesinin zaman alabileceğini daha önceden edindiğimiz tecrübelerimizle söyleyebiliriz. Bu ısrarın tersine dönmesi, şu aşamada 1 ŞUBAT’a kadar şuanki tabloya göre kapanmıştır bence. Ayrıca kuzeyde istediğimiz kadar soğuk olursa olsun, bu soğuğun güney enlemlere, en azından bizim bulunduğumuz coğrafyaya inebilmesi için, Azor Yüksek Basıncının kendi bulunduğu orijinal konumundan daha doğuda ve kuzeye doğru dik konumlanması gerekiyor, fakat yakın bir gelecekte bu şekilde bir konumlanma gözükmüyor. Kuzeye doğru tırmanmaya çalışıyor, son güncellemelere göre GFS ve ECM’ye göre. Fakat Azor’un gücü zayıf kalıyor ve kuzeye tırmanırken baş etmesi gereken, son derece kuvvetli ve güçlü bir İzlanda karşısında gerçekten çok cılız. Ayrıca bunlara paralel olaraktan, Sibirya Yükseği ise hafiften kuvvetlenmeye başlıyor, fakat Orta Avrupa’ya ve İskandinavya’ya kadar sarkmış İzlanda kökenli devasa alçak basınçlar, Sibirya Yükseğinin güney enlemlere inmesini engelliyor. Şuan için görünen tablo, bizim aleyhimize, devam eden bazı olumsuz ısrarların tersine dönmesi için temenni de bulunmaktan, dua etmekten başka yapabileceğimiz hiçbir şey yok şu aşamada. Şubat’ın ilk haftası da bu ısrar devam edecek ve Azor bizim için gerekli konumlanmasında bulunamayacak gibi duruyor. Fakat, şu gördüğümüz tablo, bizim için olumlu yönde de değişebilir, takip etmek gerekiyor.
  Dediklerimi kısaca açıklamam, bir dayanağa bağlamam konusuna gelecek olursam;

  15 günlük yer sıcaklığı ve basıncı diyagramları
  Oslo

  Madrid

  Londra

  Oslo, Helsinki civarında, basınç değerinin en azından 1 Şubat’a kadar büyük ihtimalle düşük olacağı, yani Alçak basınç hakimiyeti olacağını gösteriyor bize İskandinavya civarında. Bundan dolayı da Sibirya yükseğinin bizi etkilemesi veya daha güney enlemlere inmesi, şu aşamada en azından 1 Şubat’a kadar veriler değişmezse yok!

  Madrid civarında da 29 Ocak-3 Şubat arasında büyük ihtimalle, basınç değerinin düşeceğini söyleyebiliriz. Yani diğer bir ifadeyle Azor’un kendi konumundan ayrılıp, doğuya doğru hareketi ile kuzeydeki soğuk havayı güney enlemlere indirmesi zor. Ayrıca Azor Yükseğinin, İzlanda ile baş edebilecek de olmayacağını söyleyebiliriz.

  İngiltere civarı için de yorum yapmak gerekirse, Londra diyagramına istinaden; Londra’da da 29 Ocak-3 Şubat arası basınç değerlerinin son derece düşük olacağını söyleyebiliriz ve bu nedenden dolayı da, Azor’un kuzeye tırmanabilmesi çok güç. İzlanda belki de kış başından beri ki en kuvvetli halinde ve önüne geçeni hırpalıyor, dağıtıyor. Umarım şu görünen şartlar ve görüntüler, tersine döner ve en azından bu coğrafyada yaşan biz hava delilerini sevindirecek şeyler sunar bizlere..

 17. Bu kadar kötü bir kış beklemezdim. Ben kışı kapadım, iç açıcı bir şey göremiyorum, bahar gelse de oraj görsek bari. Evde herkes isyanlarda “bu ne sıcak” diyorlar, bir çorba içmek istedim her tarafım ter oldu.

  • sappokinowa dedi ki:

   Açıkçası , ben de aynı kafadayım….karsız soğuk havayı çekmek yerine, fırtınalı , aksiyonlu yağmuru tercih ederim şu anki kabus pattern de… kısmetimiz buymuş , diyecek fazla bir şey yok.

 18. Havanın böyle olmasına için için seviniyorum galiba. Ilıkçı olduğum için değil. Hava güneşli olunca motorumla seyahat edebildiğim için

 19. Boyle devam etmesi cok iyi, somestir tatili bittikten sonra gelsin okullar tatil edilsin :D

 20. Gecenin ilerleyen saatlerinde ve sabahın ilk saatlerinde,sıcaklıklar 0’a düşmüyor ancak Ankara’nın yükseklerinde havada kar yağışı olması görme ihtimalimiz var (en uygun koşullar saat 5-8 arasında gözükmekte). Daha sonra sıcaklıklar hızla yükseliyor.
  Cuma ve Cumartesi günleri kuvvetli lodos ve buna bağlı olumsuzluklar için MGM şimdiden uyarı vermeli bence. Belki erken diyenler olabilir ama yapılabilecek birşeyler varsa şimdiden yapılmalı.

 21. ” Şeye şeye, İngiltere’ye çok siklon gitmiş, onu ayarlayalım. Onu o şekilde yapmayalım. Polonya-Macaristan arasına da 1030-1040 gibi gitmesi lazım. Emanetin bende kardeşim, öne alsak biraz ”
  Bu millet arkanızda Ozan Hoca, Hans’a gereken ayarı yeniden veriniz. Yol ver gidelim Hans’ı ezelim :D Bunlar hep ” Batı zihniyetli ” çıktılar :P Bu millet bu lobileri iyi bilir.

 22. Bize gene ekmek yok. Şubat başı sistemi de yalan olmuş. 7-8 Şubat’ta bir ihtimal var gibi ama 2 hafta çok uzun bir süre 7 Şubat gelince de 21 Şubat’ta bir şeyler görünüyor dememiz muhtemel. En azından 7 Ocak’tan beri böyle oluyor. :(

 23. Sanki modeller biraz yola geliyor…

 24. Uzun bir aradan sonra ilk defa kendimi bu kadar rahat hissediyorum. Şu yağış niye bizi sıyırdı, neden sistem gelmiyor diye kendimi kasmıyorum. Sinirleri alınmış gibiyim. Geçen ki iki sistem (7 ve 12 Ocak) beni yeterince memnun etmiş anlaşılan. :)

 25. MGM Florya Meteoroloji İstasyonu kayıtlarına göre 21-22-23 Ocak 2015 tarihlerinde 3 günlük maksimum sıcaklık ortalaması 16.5 derece, 3 günlük minimum sıcaklık ortalaması ise 9.7 derece olarak kaydedildi.

  16.5 derecelik maksimum sıcaklık ortalaması, Florya istasyonun uzun yıllar Nisan ayı maksimum sıcaklık ortalamalarının 0.7 derece üzerinde iken, 9.7 derecelik minimum sıcaklık ortalaması ise, Nisan ayı uzun yıllar minimum sıcaklık ortalamalarının tam 2.0 derece üzerinde. !!!!!

  (Uzun yıllar ortalamalarının kaynağı Commandouz’a teşekkürler)

 26. Asıl kışın başlayacağı 23 Ocak’ın ertesi günü sıcaklık 15 dereceyi aştı. Muhtemelen burası için kayıtlı en sıcak 24 Ocak.

 27. Sakin olun Murphy Kanunları İlk 5 maddesi vuku bulmaktadır. :D
  “Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.”
  “Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.”
  “Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.”
  “Bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığı ile ters orantılıdır.”
  “Er ya da geç olası en kötü koşullar zincirlemesi vuku bulacaktır.”
  Kaynak vikipedi.

 28. 7 – 14 Şubat tarihleri arası İzlanda’da olacağım! “Alçak” basınç şimdi düşünsün! İstanbullu geliyor! :)

 29. 22 Ocak 12Z ve 23 Ocak 00Z GFS ve ECMWF çalıştırmalarının model demeti ortalamalarına göre 2-7 Şubat arası yer sıcaklıkları anomalisi.. Modelci olduğum için paylaşayım dedim..

  • Yine yeniden aynı senaryoları yaşamaya devam ediyoruz. Potansiyeline göre kar yağışı açısından İstanbul için tam bir hayalkırıklığı olan 7 Ocak sisteminden sonra yine geçen kışların birebir kopyasını yaşıyoruz. 5-6 Şubat’a kadar hiçbir modelde en ufak bir umut kırıntısı bile yok. Zaten 21-22 Şubat’tan sonra İstanbul’a sağlam bir kar yağma olasılığının çok düşük olduğunu geçmiş yıllardan biliyoruz. Kimse 1987 ile gelmesin, muhtemelen 200 yılda bir gerçekleşebilecek olağanüstü bir olaydı o. Mart ayını İstanbul için kıştan bile saymıyorum.
   Bu süreçte yine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ABD’nin ortası ve doğusu efsane soğuklarla donacak. Şu döngü bir kırılamadı gitti yıllardır. Kışın kalanında ancak (6-20 Şubat arasında) Şubat 2008-Şubat 2004 arası bir sistem alabilirsek bu kışı kafayı yemeden tamamlayabilirim sanırım.
   Biliyorum çok kötümser bir mesaj oldu ve bir sürü eksi alacak, fakat maalesef gerçekler böyle.

   • Pattern ısrarları senelerce de olabiliyor. Mesela ABD son iki kıştır ciddi şekilde soğuk oldu. 2009-2010-2011 yine ABD ve Batı Avrupa’nın oldu. Bize de bir 2012 kaldı :)

   • sappokinowa dedi ki:

    Yok be hocam…! En azından benim duygularıma tercüman olmuşsun diyeyim. 2012 dışında (ki o da lokal kar yağışları ile hafızada yer buldu) en son 2008 senesinde Karadeniz üzerinden gelen siklonla sağlam denilebilecek bir kar gördü İstanbul.

    Yani kısaca 2008’den beridir şöyle sağlam siklonlu bir kar görmeyi bırakın, kış başı ağzımıza çalınan birkaç kaşık baldan sonra direkt ve istisnasız bir şekilde ılık havaların taaruzuna uğramaktayız. Şu an yaşadığımız “blokaj” kabus bir blokaj ve maalesef de değişmesi uzun zaman alacak gibi. Konumumuz gereği de kışı zaten Mart ayına da sarkıtabilen bir durumumuz yok…. En erken şubat ilk haftadan sonra toparlarız gibi duruyor ki o saatten sonra şu patternlerde kime ne ekmek çıkar bilemiyorum…

    Şu konuda da Kiamme’ye katılıyorum…. Bırakın 87 senesini, 85 bile ciddi ekstrem oluşumlardı, açıkçası böyle bir sistemin çeyrek gücünde bile bir şey düşerse bize öpüp başımıza koyalım şu görüntülerde.

  • GEM çalıştırması iyi hocam. Çekirdek doğuda, soğuk üzerimize akabilir.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s