Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest için 28.252 cevap

 1. Yaz, bu pazar günü yakabildiği kadar yakacak, fakat pazartesi sıcaklıkların 7-8 derece kadar düştüğü, sıcakların acıtsa da öldürmediği bir haftaya başlıyoruz

 2. Çamlıyayla ve Tekir arasında yer alan toros dağları 3500 rakımlı medetsiz tepe ve çevresine sezonun ilk kar yağışı 30/08/2015 tarihinde düşmüştür.

 3. Yağış öteleme günlerimiz başlamıştır. Hayırlı olsun. Ben dedim, bu sezon ılık ve karsız bir kış bekliyorum.

 4. Doğu Akdeniz son bir haftada Ağustos ayına göre iyi bir performans sergiledi. Pek çok merkeze hatırısayılır miktarda yağış düştü. Verilerin büyük kısmı doğru ama Adana-Şakirpaşa Havalimanı’na ait “2 kg”lık verinin yanlış olduğuna nerdeyse eminim. Bu istasyonun yağış verileri düzgün aktarılmıyor. Sık sık hatalı ölçülüyor yağış. Hem radardan takip ediyorum, hem Adana’dakilerden haber alıyorum. Gördüklerim-duyduklarımla bu ölçülen yağış örtüşmüyor.

 5. Eylül ayı bizim için iyi geçecek gibi. Ruslar bu kıştan çok umutlu. Sibirya hakimiyetinde bir kış bekliyorlar. Onlarla ilgili haritaları da bir ara paylaşacağım. 6. Eylül çok sıkıntılı başlıyor. Modellere bakınca daha çok terlemeye başlıyorum. Haftalardır modellerde Doğu Avrupa’dan ülkemize girecek serin hava erteleniyor inşallah tez zamanda kavuşuruz. Bu arada 2010 Eylül ayı aklıma geldi, 2010 Ağustos felaket sıcak geçmişti ama 1 Eylül’de mükemmel bir hava ve yağmur tüm yurtta kendini göstermişti.
  ”Eylül her zaman umut olmuştur.”

 7. Bu yazın büyük bir kısmını Çeşme’de geçirdim. Çok da iyi yaptım. Sıcaktan nefret eden bünyeme ilaç gibi geldi. Rahatça söyleyebilirim ki Çiftlikköy tarafları Bodrum ve İzmir ile kıyaslandığında 6 – 10 derece daha aşığıda sıcaklıklara sahip. Arasında yalnızca 2 km mesafe olan Çeşme – Çiftlik arasında bile 3-4 dereceyi bulan fark söz konusu. Yarımada özelliği sürekli deniz üzerinden serin hava taşıyor. Ama asıl fark zannediyorum ki Çeşme’nin İstanbul – Çanakkale – Ege üzerinden geçen poyraz hattını doğrudan ve arada engel olmadan karşılamasında. Bir – iki defa 32, 33 dereceler görüldü. Genellikle 27 – 28 derece max. sıcaklık civarında seyreden bir ortalama oldu bu yaz.

  • Ege’de böyle mikroiklim köşeleri çok değerli. Yalıkavak’tan bile iyiymiş orası.

   • Hocam o kadar fark ediyor ki. Çiftlik taraflarında Temmuz ortasına kadar rüzgar ve serin hava nedeniyle dışarıda kahvaltı, akşam yemeği yenemiyordu. Son bir haftadır poyraz yeniden kesintisiz esmeye başladı. Altınkum gibi rüzgarı arkadan alan koylar dışında rüzgar ve serin hava nedeniyle denize girilecek gibi değil. Abartıyorlar sanıyordum. Az bile söylemişler meğer.

   • Mikroiklim demişken sizi Manisa’nın Turgutlu ilçesi ile tanıştırayım. Bu bölge kendisine yarım saat mesafedeki olan Manisa Merkeze rakımı eşit olmasına rağmen neredeyse gece en düşük sıcaklıklarda 10 derecelik fark atıyor. Nedenini anlayamıyorum.Hayır, yanı başında Salihli var orası da sıcak :) Yağış konusunda da bir yer var ki orası daha özel İzmir/Kemalpaşa! Kemalpaşa ilçesi yanlış hatırlamıyorsam yıllık 1070 mm yağış miktarı ile Ege Bölgesi’nde Menteşe Yöresi’nden sonra en yağışlı yerdir.

 8. Bugün Doğu Akdeniz’in daha çok dağlık kesimlerinde yağış beklenirken, birkaç saattir İskenderun körfezinde yağış gerçekleşiyor. Bu yağış için deniz etkisi ile oluşmuş yağış(DEY) diyebilir miyiz? Deniz etkisi ile oluşan yağışlar sadece Marmara ve Karadeniz’de mi görülür? Deniz suyu sıcaklığının 30-31 derece olduğu Doğu Akdeniz bölgesi için bu tür yağışlardan bahsedemez miyiz? Bizim bu bölgede bu tür yağışların olduğuna dair bir haber veya yorum hatırlamıyorum. Hep Marmara ve Karadeniz öne çıkıyor.

  • Hayır buna deniz etkisi demek doğru olmaz. Bir defa rüzgarın alt seviyelerden başlayarak belli bir yüksekliğe kadar denizden karaya doğru esmesi lazım. 850 mb sıcaklığı 18-20 derece gibi, bu da ancak sınırlı bir deniz etkisi yaratır. Elbette Akdeniz neminin katkısı vardır bu yağışlarda ama DEY tanımına pek uymuyor.

 9. refikaltug dedi ki:

  Ülkemızde siklon olma rıskı var mıdır ?

 10. Eşimin memleketi Trabzon Köprübaşı’nda bugün:


  https://mulu64.files.wordpress.com/2015/08/9.jpg (Son anda kurtarılan bir vatandaş.)
  https://mulu64.files.wordpress.com/2015/08/12.jpg (Allah korusun,ev gitti gidiyor.)

 11. Geçmiş yıllarda çok eski değil 2-3 yıl. Hopa’da 300 mm’lik bir yağış olmuştu burada konusunu geçmişti. Tarihini hatırlayan var mı?
  Çünkü son yağışı son 53 yılın en şiddetli yağışı olarak servis ediyorlar.

 12. Nedense beklediğim ölçüde blogta ilgi görmeyen ULL Doğu Akdeniz’e emin adımlarla ilerliyor. Neler yapabileceğini tahmin edebiliyoruzdur. Aladağlar’dan Akdeniz’e girdiği için ulu Demirkazık zirvesi kar alır herhalde aslında sistem tam da bir Doğu Akdeniz sistemi.

 13. Sıcaklar tekrar artarken, pazar günü geçen ay sonuna benzer mersine özel yağış var gibi, kuvveti ne kadar olur? Sanırım karadenizdeki ULL basınç merkezi güneye inecek sevinelim mi :)

 14. Bu üçüncü uyarı Samsun için ama sanırım bu sefer tutacak. Radarda kütleler kararlı bir şekilde üzerimize geliyor. GFS de yağışı vermiş.

  http://mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=15010246y

 15. Yaklaşık yarım saat önce başlayan kuvvetli yağmur devam ediyor.Herkes diken üstünde sanki.Allah yardımcımız olsun.

 16. Oh be! Dünya varmış! Adana an itibariyle 28,9 derece ama nem oranı sadece %23!
  Haftalar sonra klimayı kapatabildik. Temiz hava ne kadar da güzelmiş. Böylelikle o meşhur geyiğin ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı: Sıcak değil de nem çok nem :).

 17. Ufakta olsa bir turuncu kütle ile çöl ortasında vaha bulumuş gibi olduk. :) istasyonlar çalışmıyor ama ortalama 5 mm yağış düşmüştür

 18. Göze dikkat! Doğu kara deniz halkının Allah yardımcısı olsun.

 19. Tabloda Hopa’da 23 Ağustos akşamı saat 22’den 24 Ağustos saat 13’e kadar olan yağışları görüyorsunuz. Son sütunda o saat içinde kaç tane yağış kaydı yapıldığı bilgisi var. Normalde otomatik istasyon dakikada bir ölçüm yapıyor, dolayısıyla her saat 60 kaydın olması gerekiyor. Yağışın en şiddetli olduğu zaman diliminde saatte 50-60 kayıt var, dolayısıyla veriler sağlıklı sayılır, ama saat 12-13 (GMT 09-10) arasından itibaren cihaz belli ki devreden çıkmış, veya elektrik kesintisinden dolayı veri ulaştıramamış. Belki yağışın şiddetinden, belki başka bir şeyden, bilemiyoruz…

  Yağışın en şiddetli olduğu 10-13 (GMT 07-10) saatleri arasında 100 mm’nin üzerinde kaydedilmiş. Oralar için olağanüstü bir değer kesinlikle değil; fakat sonrasını bilemiyoruz. “Toplam 255 kg” bilgisi ulaşmıştı, bunu teyit edemiyoruz şu an; muhtemelen otomatik istasyonun kendi hafızasına ulaşabilen ve Hopa’da bulunan bir yetkilinin verdiği bilgidir…

  Tekrar geçmiş olsun ve başımız sağ olsun.

  • Hopa ilçe merkezine su getiren havzayı merak edip, Google Earth üzerinden kabaca 50 km² olarak ölçtüm. Aslında Fırtına Deresi gibi bölgesel akarsuların yanında çok küçük bir havza. Ama bu alana 3 saatte düşen 100 mm’lik yağışın, tamamen doygun topraktan % 100 oranında akışa geçerek yine 3 saatte Karadeniz’e tahliye olabileceği tahminiyle:
   50.000.000 m² x 0,1 m / 3 saat = 463 m³/sa
   Hesabıyla ilçedeki yoğun yapılaşmanın içinden neredeyse Fırat Nehri geçmeye çalışmış.
   Çok geçmiş olsun ve başımız sağ olsun.

 20. Hopa da yaşanan sel felaketinde ölen vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.İnşallah şiddetli yağış olmaz çünkü toprak aşırı doygun halde çok daha vahim durumlarla karşılaşmayalım..Bu arada ilçede elektrik yok.Dün yağışın en şiddetli olduğu saat 11 ile 14 arası trabzon radarında ne olduğunu paylaşan olursa memnun olurum.Tekrardan başımız sağolsun…

 21. Karadeniz’in en şansız yerindeyim bence yazın başından beri doğru düzgün oraj olmadı her seferinde bizi es geçiyor.

 22. Adana’da yaz yağmuru sürprizi :)

  Yağış sıcaklığı ciddi anlamda etkiledi. Sıcaklık şehrin Çukurova ilçesinde 23, Seyhan ilçesinde 33 derece. Fark ilginç!

 23. GFS’nin son çıktısında ”Hoşgeldin Sonbahar” diyor:
  Önce Ukrayna’dan Orta Karadeniz’e

  Oradan da Güneybatı Anadolu Merkezli nur topu gibi -15lik ULL alanına

 24. Bekledik bekledik, 01.50 gibi sonunda adam gibi yağmaya başladı. Üzerimizden sarılı kısım geçerken odama bile çatıdan su damlamaya başladı. Sular seller gibi bir sabaha karşıdayız. Kerpe’ nin girişindeki alçak kesimde su baskınları olmuştur muhtemelen. Umarım bu sistem, denizin soğumasına az da olsa katkıda bulunur.

 25. İstanbul sıra bizde şöyle gökgürültülü bi yağmur 1 saate Kandıra tarafında inşallah beklemedeyim 😀

 26. http://wp.me/a4GPl5-1u
  Cuma günü için GSF 0.25 orta karadenizde ciddi yağış var diyor.

 27. Hava yine kur yapıyor Dünya’nın, yağış içinde yağış alamayan önemli noktalarından biri olarak, yine tek damla düşmedi hala. Şu bunaltıcı hava gitti ya gerisi şimdilik mühim değil.

  • Kerpe’ de dün bir kaç damla yağmış. Bu sabah 04.30 sıralarından beri arada sırada hafif hafif yağıyor. Belki yarım kilo olmuştur. Sistemin şampiyonu İğneada gibi görünüyor. Bulutlar bir türlü eksilmiyor. Aslında DEYler için elverişli bir serinleme olsa da sanırım rüzgar yönleri sebebiyle sağlıklı DEY bantları oluşmakta zorlanıyor. Her ne kadar yağışı kıt bir sistem olsa da gürleyen rüzgarı, kapalı havasıyla iyi bir sonbahar provası yaşanıyor.

 28. Edirne’de şu manzara görülmüşya… https://www.facebook.com/757494824310657/photos/a.757537917639681.1073741831.757494824310657/925339444192860/?type=1
  Muratlı/Tekirdağ için de umudum vardı ama şimdilik sadece serin serin esen rüzgarın tadını çıkarabiliyorum. :)

 29. Muğla’dayım nem yok da sıcak çok. İlk günlerde bir iki tane cumulus ve cumulus kongestus vardi sonradan onlar da oluşmadı.
  Rize candır ;)

 30. Bu haftanın tek aksiyonu hızı zaman zaman 55km/s’ye ulaşacak poyraz

 31. Şimdiye kadar üzerinde durulmamıştır diye düşünerekten paylaşıyorum. Genelde İç Ege ve Marmara’nın güneyinde oluşan yağışlı sistemler, Bursa’dan yukarı geçememekte, fakat Güneş battıktan sonra geçiş izni verilmişcesine Kuzeye doğru tırmanıp, Kocaeli ve İstanbul’da gece ve sabah yağışları bırakmakta. Tabi bu izin diğer günün lokal sisteminin etkinleşip eski sistemin yok olmasıyla son buluyor. Resimde turuncu renkli eski sistem artıklarının yok oluşu ve kırmızı renkli yeni sistemin etkinleşmesi görülüyor. https://faseay.files.wordpress.com/2015/08/ekran-alc4b1ntc4b1sc4b1.png

 32. Pazar,pazartesi gibi Aydın taraflarında olma durumum var.Havada aksiyon yaşanır mı sizce?

 33. Erdemlinin doğu yaylaları yine kopuyor.

 34. Geçen Cumadan bu yana her gün yağış aldık. Gördes’e bugün yağış düşmedi ancak yaşadığım köyde kısa süren bir yağış oldu. Köyün minaresine yıldırım düştü. Eşine az rastlanır bir Ağustos ayı ilk yarısı yaşadık.
  Kayınımı alıp yıldırım izlemeye gittim. Güzel görüntüler yakalandı. Meteorolojiye göre bir müddet ara veriyor sanırım. Bu kadarı bile harika idi.

 35. Biraz daha sıkalım dişimizi, İskandinav yükseği yardımımıza gelecek gibi duruyor.

 36. Eskişehir’de son 4 gündür orajlar yine kendini göstermeye başladı. Akşam 5-6 gibi başlayan şimşekler 10’a kadar görsel şölen sunuyor, iyi de yağış alıyoruz. Bu sıcakların ardından çok iyi geldi.

  Bunu da dün akşam video yardımıyla yakaladım.

  Batı Anadolu 4-5 gündür hatırı sayılır miktarda yağış aldı ve almaya da devam edecek gibi önümüzdeki günlerde.

 37. Dün ikindi sıralarında Gördes’te pek fazla etkili olmayan ancak doyurucu etkinlikten bir kaç kare almayı başardım.

 38. Uzun zamandır gördüğüm en iyi çıktı. Tabi bu sistem defalarca kez değişecektir ve/veya hiç gelmeyecektir ama hayalini kurmak bile çok heyecanlı. Bu mevsimde 850 hpa’ da 8-9 derece giren bir soğuk hava çok fena işler yapar. Modelin ön görmediği DEY’ leri de katarsak yer yer 150-200 mm yağış şaşırtıcı olmaz. Marmara’ da sellere sebep olup ortalık fena halde karışır. Uzun yıllar unutulmayacak kusursuz bir yaz sistemi olur.

  Bu sistem büyük bir olasılıkla bu şekilde gelmeyecek olsa da yaz yağışlarından nasibini yeterince alamamış olan Kuzey Marmara’ nın görkemli bir sistemle açığı kapatmasını umut ediyorum. Çıktıdaki afet senaryosu kadar sert olmasa da…….

 39. Ayva ağaçlarında ayva yokmuş, bu kış kış gelmeyecekmiş… Mahalleden bir teyzeden kış mevsimi hava tahmini…

 40. Dün Çamlıyayla ya yağan yağmur sırasında kardeşim tarafından video yardımıyla yakalanmış yıldırım. :)

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s